Strata zamestnania počas rodičovskej

markul1988
1. jún 2015

Ahojte baby 🙂
Musela som ukoncit pracovny pomer dohodou z dovodu organizacnych zmien..Uz som citala nejake info na fore a mala som povodne v plane ze sa zaevidujem na UPSVaR ako nezamestnana, ale neda sa rodicovsky prispevok napisat na zamestnaneho manzela.. Takze som stale evidovana na RD ako nezamestnana? Alebo ako??A ako je to zo zdravotnou poistovnou??Tiez to nejako oznamujem?? Dakujem moc

liz_lemon
1. jún 2015

rodicovsky sa da prepisat na manzela

markul1988
autor
2. jún 2015

Neda lebo podla UPSVaR musi najskor vybrat materske aby mu schvalili rodicak a na to aby mohol vybrat materske musi byt nezamestnany 😒
Podla socialky sa da ale podla UPSVaR nie 😒

suzi33
2. jún 2015

A prečo chceš prepisovať rodičák na manžela? Ty máš na rodičovský príspevok nárok do 3 rokov dieťaťa, či pracuješ, alebo nepracuješ. Výška rodičáku je nemenná, takže či budeš ho mať Ty, alebo manžel, stále bude tých cca 203€.

markul1988
autor
2. jún 2015

Lebo som mala v plane vybrat podporu v nezamestnanosti a nemozem poberat 2 davky naraz 🙂

monik83
2. jún 2015

@markul1988 Ja tak tiež plánujem v júli mi končí pracovný pomer a podpora mi vyjde vyššia ako rodičovský.

gapa
2. jún 2015

@markul1988 dá sa prepísať na manžela!!!, len musíš na upsvar doniesť potvrdenie zo sociálky, že si neuplatnuje nárok na materské a ani si uplatnovať nebude (dovod, lebo je zamestnaný a počas vykonávania práce nemá nárok na materské). Len samozrejme na niektorých úradoch to je ťažké zistiť, bohužial. Môžeš napr. napísať mail na ústredie MPSVaR, čo k tomu treba, aký doklad zo soc.poistovne.

A pozor na to, ak sa nezaeviduješ hned po ukončení prac.pomeru (neviem, či už nie je neskoro) a v období 2roky pred zaevidovaním nemáš žiadny vym.základ len rodič.dovolenku, MD a dni bez poistenia, tak budeš mať len minimálnu podporu!!! Ak si ale pred ukočnením prac.pomeru čerpala dovolenku, tak je to inak netreba sa hned evidovať, stačí do 1roku od ukončenia prac.poemru (ak trval predtým aspon 2roky a máš čerpanú dovolenku pri ukočnení, tj. máš vym.základ v obdbí 2roky pred zaevidovaním), tak je to ok.

markul1988
autor
3. jún 2015

@gapa Jaaajdakujem za info ako je mozne ze na urade mi to nevedeli povedat ??No pracovny pomer mi skoncil 28.4.2015 a necerpala com ziadnu dovolenku po skonceni pomeru...Dovcu som cerpala minuly rok.. Myslis ze uz je neskoro?? Zamestnana som bola v kuse 5 rokov takze dlhsie ako 2 🙂

gapa
3. jún 2015

@markul1988 ak máš vymeriavací základ v období 2roky pred zaevidovaním (tj. dá dovolenka je v tom období), tak je to ok, bude sa ti podpora rátať z toho, ale bacha teda na zaevidovanie a obdobie 2roky pred.

markul1988
autor
3. jún 2015

Dakujem moc za pomoc 🙂 Ale som v tomto maximalny laik 🙂 Dokedy by som sa mala zaevidovat, aby mi dali davku v nezamestnanosti?? 🙂

gapa
4. jún 2015

@markul1988 napíš dátumy zač. ukočenia pp, RD a asi hlavne čerpania dovolenky.

markul1988
autor
4. jún 2015

Takze ukonceny prac.pomer mam 28.4.2015.. Cerpanie dovolenky je 10.09.2014 - 08.10.2014 ..Vlastne hned po ukonceni materskej som isla na dovolenku a potom na RD..