Študentka so skráteným pracovným časom a nárok na materskú

marika1712
17. jan 2017

ahojte, som študentka VŠ ale zároveň mám aj zmluvu na trvalý pracovný pomer (hoci len na skrátený pracovný čas, 40 hod/mes.) ...mám nárok poberať aj matersku dovolenku, aj rodičovský príspevok? S partnerom, nie sme zobratý, žijeme spolu, ale každý máme inú adresu trvalého bydliska.

moni244
17. jan 2017

@marika1712 no na to, ze si studentka, si nevies zistit zakladne info. Ak je narok, tak sa najprv pobera materska a az potom rodicovsky

marika1712
autor
17. jan 2017

@moni244 zistovala som si to...

zuzadula
17. jan 2017

Dá sa poberať len jeden z príspevkov, podľa kriitériíí. Ak si zamestnaná a máš v období pred pôrodom odpracovaných 270 dní, vznikne ti nárok na materský príspevok, ktorý vypláca sociálna poisťovňa. Po ukončení má potom žena nárok na rodičovský príspevok z ÚP. Ak ti nevznikne nárok na materský príspevok, budeš poberať rodičovský príspevok z UP odo dňa narodenia dieťaťa.

sibalka21
17. jan 2017

No sucastne to poberat urcite nemozes :D Najprv materska a potom rodicak, ak nemas narok na matersku tak od narodenia dietata poberas len rodicak... Ci mas narok na matersku si uz musis zistit sama

zuzadula
17. jan 2017

Ale ak by si mala malý materský príspevok, tak ti štát prostredníctvom rodičovského príspevku doplatí do sumy 203,20 eur. Čo je vzhľadom na to, že pracuješ na kratší úväzok možné.