SZČO a maximálna materská

qwerty83
21. sep 2018

Ahojte, som zivnostnicka od aprila 2017, platila som si do jula 2018 dobrovolne nemocenske poistenie, v juli 2018 som zacala platit povinne poistenie, ktore mi vyratali z vymeriavaceho zakladu. Vyzera ze pojdem na matersku maj 2019. Pracujem pre jednu firmu kde mam pausalny plat. Rozmyslala som, ze poprosim kolegu, ktory pracuje pre tu istu firmu, ale on ma s.r.o, aby ma zamestnal na 90 dni s najvyssim platom tusim okolo 1900 eur, aby som mohla dostavat max matersku. A nadalej by som pracovala ako szco pre tu firmu co doteraz. Po nastupe na matersku by sa mi vyratala materska z pracovneho pomeru u toho kolegu, cize by som dostala max matersku a ako zivnostnik by som mohla dalej pokracovat popri materskej. Co myslite, dobre rozmyslam? je to mozne takto dostavat max matersku, plus pracovat na zivnost? A kedy potom mozem ukoncit pracovny pomer u toho kolegu? (aby uz neodvadzal za mna odvody?) hned po nastupe na matersku? Dakujem

evittam
21. sep 2018

@qwerty83 Nie, ak by si chcela subezne dostavat MD z dvoch poisteni z oboch musíš splnit hlavnu podmienku nároku na MD t.j.270dni NP.

qwerty83
autor
21. sep 2018

@evittam nechcem subezne dostavat MD z dvoch poisteni, lebo zo SZCO mi nevyjde taka vysoka materska ako by vysla z toho TPP. Cize vtedy ak by som chcela len matersku z TPP tak mam tych 270 dni, vsak?

evittam
21. sep 2018

@qwerty83 Ano ale treba pozastavit zivnost.
@zalka 🤔

qwerty83
autor
21. sep 2018

@evittam aha...cize pozastavit do akej doby ak by som chcela na materskej pracovat? potom co nastupim na matersku, zrusim pracovny pomer u kolegu a tak budem pokracovat v zivnosti?

evittam
21. sep 2018

@qwerty83 napríklad

qwerty83
autor
21. sep 2018

@evittam Vdaka za odpovede

lucia1059
1. okt 2018

Ahojte žienky. Mám dilemu. Manžel je SZČO už cez 3 roky ,čiže na materskú by mal bez problémov nárok. Lenže od nového roka mu chcú dať v robote zmluvu... ak by mu tento rok schválili materskú ako SZČO a od nového roka by dostal zmluvu, tak by mohol nornalne v novom roku na tu zmluvu pracovať ak by nezrušil živnosť a zároveň poberať materskú ? Musel by potom do živnosti aj priznať nejaký príjem keby dostával výplatu podľa pracovnej zmluvy od zamestnávateľa?
Ďakujem za rady

jana005
12. jan 2019

@lucia1059 ahoj,najnovšie neschvaľuju materskú chlapom,ktorý ďalej pracujú na zmluvu. Najlepšie je ostať SZCO,pokiaľ mu neskončí materska a potom nech mu dajú zmluvu

lucia1059
12. jan 2019

@jana005 ahoj áno Počula som ale vraj je to iba pokiaľ ma zmluvu na plný úväzok.... muz ide zalozit s.r.o. a by sa pod ňu aj zamestnal buď na polovičný úväzok, dohodu alebo keď tak si ponechá živnosť. Uvidíme ako to vykuzlime ale ďakujem za info

slawana
11. nov 2019

Chcem sa opytat som szco a som na RD.odvody si platim nakolko vykazujem prijem zo zivnosti ale buduci rok v july zatvaram obchod takze davam cestne vyhlasene aby som odvody nemusela platit ( zaplatene budu dokopy 8m). planujeme babatko. Moja otazka znie ak prestanem platit odvody v tom july bude sa mi ratat doba poistenia aj nadalej kedze som na RD?

miobaspe
19. aug 2021

Ahoj. Chcem sa opytat aky je postup, ak sa pocas poberania materskeho ukonci prerusenie zivnosti s povinnostou platit poistne do Socialnej poistovne? Prerusenie zivnosti bolo zrealizovane z toho dovodu, aby v case ziadosti o materske bola dlzka nemocenskeho poisteniazo SZCO priradena k trvalemu pracovnemu pomeru, ktory trval viac ako 90 dni. Bude teraz SZCO po obnoveni zivnosti musiet platit odvody kedze matersku pobera z TPP? Alebo ma poziadat o matersku aj zo zivnosti, ak sa vyuzije ochranna lehota? Dakujem