Tehotenské, materské, ochranná lehota pri nemocenskom poistení

zuz267
3. jan 2022

Ahojte, je tu niekto, kto pracuje na sociálke alebo sa vyzná v danej problematike? Ide o to, že mám dosť špecifický prípad a aj keď som si toho veľa naštudovala, nie som si na 100% istá, či tomu rozumiem správne.
Ide o to, že som SZČO, od 1.7.2019 som si platila odvody do SP, od 29.7.2020 som bola na materskej dovolenke a teda odvody za mňa platil štát, následne od 24.3.2021 som prešla na rodičovskú dovolenku, kde som si opäť odvody platila sama (nemala som pozastavenú živnosť). Keďže som však v roku 2020 nedosiahla minimálny príjem pre platenie odvodov do SP, tak od 1.7.2021 mi povinné poistenie SZČO zaniklo.
Keďže som v septembri 2021 otehotenela a mala som záujem o dávku Tehotenské, tak som sa zariadila podľa dostupných informácií (270 dní poistenia za posledné 2 roky a aktuálne byť nemocensky poistená) a teda som sa 4.12.2021 prihlásila na dobrovoľné poistenie (termín pôrodu mám 25.6.2022 a teda nárok na tehotenské od 18.12.2021). Táto časť mi vyšla, prišlo mi už rozhodnutie zo SP a nárok na tehotenské mi bol uznaný.
Na MD by som chcela nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom, teda 30.4.2022, aby som ju ukončila 23.12.2022 a teda mala za december nárok na materské aj rodičovský príspevok.
Momentálne mi však ide o jednu vec – a to je ochranná lehota pri zániku nemocenského poistenia počas tehotenstva, kde ma zaujíma:
1. Môžem si už teraz, po priznaní tehotenského, zrušiť dobrovoľné poistenie a tehotenské mi bude naďalej vyplácané?
2. Ak si teraz zruším dobrovoľné poistenie, vzťahuje sa na mňa 8-mesačná ochranná lehota a teda mi bude priznané aj materské, hoci v čase nástupu na materskú nebudem mať aktívne žiadne nemocenské poistenie? Ak áno, je potom jedno, či si podám žiadosť ako SZČO alebo ako dobrovoľne poistená osoba? Povinných 270 dní poistenia za posledné dva roky samozrejme spĺňať budem, nejde mi o výšku materského, no čisto o jeho uznanie a teda následne aj vyšší rodičovský príspevok

Ďakujem veľmi pekne za rady a prípadné skúsenosti 🙂