Termín pôrodu mám v máji. Mám nárok na tehotenský príspevok?

18. feb 2021

Ahojte, 31.12.2019 som dala výpoveď v práci, prihlásila som sa na úrad práce, následne si platila dobrovoľne nemocenské a dala sa vypísať až do materskej. Na materskej som bola od 10.2.
Teraz som tehotná a termín mám v máji.
Chcem sa spýtať, či mi bude patriť tehotenský príspevok a kde ho žiadať, alebo to automaticky vyplácajú? Viem že od apríla.
Ďakujem

ivkazba
18. feb 2021

Ak ti vychádza nárok na materské (podľa mňa nie), tak budeš mať nárok aj na tehotenské. Vyplácať ho nebudú automaticky, ale ešte je február, žiadosti sa budú riešiť až v apríli a určite bude dovtedy komunikované akým spôsobom.

autor
18. feb 2021

@ivkazba aj keď som pred prvým tehotenstvom pracovala a mala som nárok na materské? Veď to je reťazovy pôrod, nie?

alenah31
18. feb 2021

reťazový pôrod - tento výraz sa používa ak PP stále trvá, resp. by si bola v čase druhého tehu v OL. To ty nie si.

ivkazba
18. feb 2021

Ak už nie si zamestnaná ani poistená ani v ochrannej lehote, tak to nie je reťazový pôrod. Na MP potrebuješ byť poistená 270 dní za posledné 2 roky + potrebuješ byť buď stále poistená (v čase žiadosti o MP) alebo byť v ochrannej lehote. Ak nie si ani jedno, tak nemáš nárok na MP. Budeš mať nárok na RP, ale ten nižší. Takže odporúčam ponechať si vyšší RP na staršie dieťatko a na mladšie prehodiť až keď staršie dovŕši 3 roky.

klarissa25
18. feb 2021

Ty nebudes mat narok na matersku uz.

autor
18. feb 2021

@ivkazba aha. Ok.
A neviem, či mi vieš poradiť. Otec dieťaťa pracuje v zahraničí, má českého zamestnávateľa, čiže RP poberá on. Bude brať naďalej on?

juliatriscova
18. feb 2021

DNP máš aktívne alebo si ho zrušila?

autor
18. feb 2021

@juliatriscova zrušila

juliatriscova
18. feb 2021

tak držím palce aby si to poriešila.......