Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie
Stručné zhrnutie
- Návrh z dielne ministerstva počítal s tým, že rodičovský príspevok sa od januára nebude vyplácať automaticky, ale až po predložení dokladov o výdavkoch na dieťa.
- Oficiálne opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 upravilo sumu rodičovského príspevku z 4 560 Sk na 4 780 Sk s účinnosťou od 1. 9. 2008.
- Rodičia v diskusii navrhovali riešenia ako petície, kontaktovanie Únie materských centier (materskecentra.sk), medializáciu problému a systém poukaziek na plienky alebo potraviny ako alternatívu k priamej hotovosti.
Najčastejšie otázky
Q: Ako bude rodič dokladovať výdavky na dieťa podľa navrhovaného pravidla?
A: Diskusia uvádza, že úrady by zrejme vyžadovali bločky/účtenky z obchodov (potraviny, drogéria, lieky), rodičia plánovali bločky zbierať, skenovať a elektronicky posielať; účastníčka navrhla posielať naskenované doklady na e‑mail ministerstva.
Q: Koľko je rodičovský príspevok podľa platného opatrenia?
A: Opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 ustanovuje sumu rodičovského príspevku na 4 780 Sk (nahrádza predošlú sumu 4 560 Sk), účinné od 1. 9. 2008.
Q: Kde nájdem text navrhovaného zákona alebo opatrenia?
A: V diskusii boli zverejnené odkazy na Zbierku zákonov (op. č. 267/2008) a na dokumenty na lt.justice.gov.sk a employment.gov.sk; text opatrenia o sume RP je dostupný v Zbierke zákonov.
Q: Na koho sa obrátiť pri organizovaní petície alebo pri hľadaní občianskej podpory?
A: Únia materských centier (materskecentra.sk) bola v diskusii odporučená ako kontaktná organizácia; navrhovali sa aj medializácia a oslovenie redakcií (Pravda, HNonline, Topky).
Q: Ako sa slovenský systém porovnáva s českým podľa účastníčok diskusie?
A: Niekoľké príspevky tvrdili, že materská v ČR bola napr. 11 400 CZK alebo 7 500 CZK (ide o výpovede účastníčok diskusie a tieto údaje nie sú oficiálne overené v tejto diskusii).
Q: Existujú návrhy na alternatívne spôsoby podpory rodičov?
A: V diskusii sa spomínali návrhy ako poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, viazanie poberania RP na predchádzajúcu zamestnanosť alebo povinné pravidelné návštevy prenatálnej/detskej poradne.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich považovala podmienečné vyplácanie rodičovského príspevku (predkladaním bločkov) za nepraktické a nespravodlivé riešenie pre rodičov malých detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Niektoré návrhy preferovali viazať príspevok na zamestnanosť alebo pravidelné zdravotné prehliadky (prenatálne poradne, očkovania) ako spôsob cielenia pomoci.
- Možnosť B: Iní argumentovali, že také podmienenia by diskriminovali matky bez pracovnej histórie, študujúce matky a rodičov s ťažko zdravotne postihnutými deťmi.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, či a v akej finálnej podobe prejdú rokovania o dokladovaní výdavkov a kto presne bude určený ako oprávnený verejný orgán na akceptáciu dokladov.
- Nezodpovedané zostalo praktické riešenie administratívnej stránky dokladovania (formát bločkov, lehota, elektronické vs. papierové predkladanie).
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Viera Tomanová, Robert Fico, Pravda, Trend, Topky, HNonline (Hospodárske noviny), Unia materských centier, Divadlo Stoka, Zbierka zákonov, IURA EDITION, employment.gov.sk, lt.justice.gov.sk, materskecentra.sk, Guinnessova kniha rekordov
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, materské, pôrodné (25 000 Sk – v diskusii ako medializovaný návrh), jednorazový príspevok pri narodení, poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, dokladovanie bločkov/účteniek, skenovanie bločkov a posielanie e‑mailom, viazanie poberania RP na zamestnanosť alebo pravidelné prenatálne/detské poradne, preplácanie pneumokokového očkovania, prídavok na dieťa 540 Sk (uvádzané v diskusii)
Miesta a osoby
Slovensko, Česko, Trnava, Prešov (PE), Bratislava (BA), TN (trenčianska skratka v diskusii), Viera Tomanová, Robert Fico, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Arnold Schwarzenegger
mercy 😀 😀 😀 😀 mala by fakt sedieť doma, aspoň by nás nezaťažovala nafetovaným psom a debilnými výplodmi 😝
Inak všimli ste si, že všetko čo tá ludomilka vymyslí, je kravina jak mraky? Nezačína takto alzhaimer? 😠 😠
ja nemám slov na toto 😠 len mi je z toho zle a keby som ju teraz mala po ruke asi by som ju prizabila 😠
mercy 😀 😀 😀 😀
kurnik a nie je jej teplo? lebo ja mám už mozoček uvarený, tak možno aj ona 😉
juj, ešte, že sa ma to od januára netýka, veď mne už príde tá supersuma len za august a finitooooo 😀
No, ja do januára po starom, od januára tri mesiace neviem ako a potom na omračujúcu rodičovskú. INAK, kokso, keď už chce byť taká spravodlivá, naša vláda,nech mi dajú 60 percent z mojej reálnej mzdy a nie to, čo si oni určia!!!
Tilly, ona tam len prevára mozgovú tekutinu, dotyčný orgán sa jej už dávno vyparil
MAs pravdu mercy ja mam za to nech ide uharky dakde zberat asi tej politike prt rozumie ked ju daco take napadne. Keby moj muz zarabal 10 000 tak mame davno kubik hliny na prsiach lebo by sme od hladu pokapaly.
Ja tych 1140 pri 3 detoch miniem za den :o))).. Idem rychlo upratovat, kym mam tolko pary!
nic proti dochodcom.. uz si svoje odmakali, ale priemerny dochodok je cca 9 tis., kazdy rok sa im zvysuje, maju vianocne prispevky!!! a co my?? 😠
no to je sila ja mam tiež z čiech,prvy polrok pozvyšeni som dostavala 7500.-kč a teraz kedže maly nemali k 1.1.2008 21mesiacov tak nam to zniželi na 3800.- 😠 sprosty zakon a to mam dvojičky si vezmite ako ich uživit z takych penazi,ešteže mame tatika 😉
Mne tych po...banych 5 100sk nestaci ani na lieky pre malu a nie to este na normalne vydavky. a stat na psotihnute dieta neprispieva nic, 500sk mame " na hygienu", ale tie este nie su ani schvalene. som zvedava, s coho mam malej kupovat plienky, mlieko antirefluxne, ktore vobec nie je lacne, detsky prach, oblecenie, drogeria... a s toho platu ma este vyzit aj matka???
mesacne platime najom 7 500sk, prave ideme ziadat mesto o lacnejsi byt a pisali sme uz aj na miisterstvo, ako mam vyzit s tychto 5 100sk, ked som slobodna mamicka? s priatelom zijeme spolu, takze co sa tyka alimentov, tie by som od neho nevyziadala, lebo mame spolocnu kasu, nastastie...
tak si to zratajte, mesacne na malu potrebujeme:
fiziologicky roztok - pol litra 40sk (denne potrebujeme liter), cize 80sk/den (30dni x 80sk = 2 400sk)
injekcna striekacka - 3sk denne - 3sk x 30 dni = 90sk
kateter na odsavanie - 7sk, denne 2ks - 14sk x 30 dni = 420sk
lieky - dokopy 700sk mesacne
benzin - pe-to - 300sk mesacne
benzin - pe-nemocnica - 200sk mesacne
mlieko - 264sk x 6 ks = 1 584sk mesacne
plienky - 300sk x 5 ks = 1 500sk mesacne
prach - ???
drogeria - ???
oblecenie - ???
ja som napocitala 7 100sk a to tam nie je zaratany prach na pranie, oblecenie a drogeria, to sa kupuje podla potreby a nikty to nie je rovnaka suma, bohuzial.
a kde su este vydavky na matku????
mila pani poslankyna, dufam, ze si to precitate... a bolo by velmi dobre, keby ste tak skusili jeden mesiac zit, samozrejme ze sme vobec nepocitali jedlo na matku a ani najom, ktory nie je najlacnejsi v dnesnej dobe.
je to fica
chystala som sa pracovat na polovicny uvazok z domu hned po materskej, a toto ma len utvrdi v presvedceni, ze som sa rozhodla dobre.
tiez neviem, kto ich volil, ked teraz kazdy na nich nadava.
a tiez neviem, kde beru tie 50% preferencie v prieskumoch 😀
iba to tusim - volia ich asi zavistlivi slovaci, ktori zavidia inym, ze ti ini si zdvihli rit a pracuju a makaju, aby sa mali lepsie.
vsak zobrali tym milionarom, ktori nemaju melon rocne, ale makaju aby malil na splacanie hypo. to asi jedine tych ludi zaujima 😝
A to som chcela druhe dieta no asi si to budem musiet riadne rozmysliet.Ked to bude takto pokracovat Slovensky narod asi zanikne vdaka takym ludom ako je pani Tomanova.
Liliandax
Co satyka tych vian prispevkov:Neviem teda ci to tu v Trnave este funguje ale ked mala sestra malu tak kazdy rok mesto vyclenilo urcitu sumu penazi a matky kt. boli napr slobodne alebo mali zlu fin. situaciu si mohli podat ziadost o jednorazovy prispevok a bolo to tak nejako pred vianocami.Samozrejme musela do ziadosti napisat prijmy osob zijucich v spol.domacnosti ale vzdy dostala nejakych 1200 skk ale aj to pomohlo.
marianeta, sak dali uz priplatok k porodnemu aj na druhe a tretie dieta, zas ma vydr... 😀
bambusko kedy dali ten prispevok pri 2 a 3 dietati?
o tom len tlachaju 😉 ale podla mna to nezrealizuju, vsak musia nahrabat najskor pre seba
Ako slusne vyzit z hov..na? Vzdy som sa chcela dostat do Guinnesovej knihy rekordov. Konecne mam moznost. Vdaka, pani Ministerka.. Pojdem a kupim dake granulky jej psikovi, kym sa este mozem rozhadzovat..
odkladat blociky z bananiku, vodicky, elektriky, najom a podobne... to aby som mala byt o jednu izbu vacsi, aby som te blociky mala kam odkladat, uz sa tesim
si ani len nechcem predstavit, ako budeme zit, ked budeme mat viac deti. Ved z tych par tisic sa naozaj neda vyzit a nie kazda matka maleho dietata ma moznost zarobit tolko, aby sa jej vobec oplatilo chodit do prace. Ved stale je problem zamestnat mamicky s detmi, lebo sme pre zamestnavatelov velkym rizikom z toho pohladu, ze dieta, ktore je v kolektive je casto chore a preto musime ist na OCR,...........atd, atd.
Ostava nam len dufat, ze sa ten zakon neschvali.

Ved to je neuveritelne aby mal stat taky postoj k matkam ,ktore vychovavaju buducich platcov dani ved v konecnom dosledku budu to nase deti ktore budu driet na ich platy.!
Jaj ci som rozculena 😠