Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie
Stručné zhrnutie
- Návrh z dielne ministerstva počítal s tým, že rodičovský príspevok sa od januára nebude vyplácať automaticky, ale až po predložení dokladov o výdavkoch na dieťa.
- Oficiálne opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 upravilo sumu rodičovského príspevku z 4 560 Sk na 4 780 Sk s účinnosťou od 1. 9. 2008.
- Rodičia v diskusii navrhovali riešenia ako petície, kontaktovanie Únie materských centier (materskecentra.sk), medializáciu problému a systém poukaziek na plienky alebo potraviny ako alternatívu k priamej hotovosti.
Najčastejšie otázky
Q: Ako bude rodič dokladovať výdavky na dieťa podľa navrhovaného pravidla?
A: Diskusia uvádza, že úrady by zrejme vyžadovali bločky/účtenky z obchodov (potraviny, drogéria, lieky), rodičia plánovali bločky zbierať, skenovať a elektronicky posielať; účastníčka navrhla posielať naskenované doklady na e‑mail ministerstva.
Q: Koľko je rodičovský príspevok podľa platného opatrenia?
A: Opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 ustanovuje sumu rodičovského príspevku na 4 780 Sk (nahrádza predošlú sumu 4 560 Sk), účinné od 1. 9. 2008.
Q: Kde nájdem text navrhovaného zákona alebo opatrenia?
A: V diskusii boli zverejnené odkazy na Zbierku zákonov (op. č. 267/2008) a na dokumenty na lt.justice.gov.sk a employment.gov.sk; text opatrenia o sume RP je dostupný v Zbierke zákonov.
Q: Na koho sa obrátiť pri organizovaní petície alebo pri hľadaní občianskej podpory?
A: Únia materských centier (materskecentra.sk) bola v diskusii odporučená ako kontaktná organizácia; navrhovali sa aj medializácia a oslovenie redakcií (Pravda, HNonline, Topky).
Q: Ako sa slovenský systém porovnáva s českým podľa účastníčok diskusie?
A: Niekoľké príspevky tvrdili, že materská v ČR bola napr. 11 400 CZK alebo 7 500 CZK (ide o výpovede účastníčok diskusie a tieto údaje nie sú oficiálne overené v tejto diskusii).
Q: Existujú návrhy na alternatívne spôsoby podpory rodičov?
A: V diskusii sa spomínali návrhy ako poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, viazanie poberania RP na predchádzajúcu zamestnanosť alebo povinné pravidelné návštevy prenatálnej/detskej poradne.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich považovala podmienečné vyplácanie rodičovského príspevku (predkladaním bločkov) za nepraktické a nespravodlivé riešenie pre rodičov malých detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Niektoré návrhy preferovali viazať príspevok na zamestnanosť alebo pravidelné zdravotné prehliadky (prenatálne poradne, očkovania) ako spôsob cielenia pomoci.
- Možnosť B: Iní argumentovali, že také podmienenia by diskriminovali matky bez pracovnej histórie, študujúce matky a rodičov s ťažko zdravotne postihnutými deťmi.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, či a v akej finálnej podobe prejdú rokovania o dokladovaní výdavkov a kto presne bude určený ako oprávnený verejný orgán na akceptáciu dokladov.
- Nezodpovedané zostalo praktické riešenie administratívnej stránky dokladovania (formát bločkov, lehota, elektronické vs. papierové predkladanie).
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Viera Tomanová, Robert Fico, Pravda, Trend, Topky, HNonline (Hospodárske noviny), Unia materských centier, Divadlo Stoka, Zbierka zákonov, IURA EDITION, employment.gov.sk, lt.justice.gov.sk, materskecentra.sk, Guinnessova kniha rekordov
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, materské, pôrodné (25 000 Sk – v diskusii ako medializovaný návrh), jednorazový príspevok pri narodení, poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, dokladovanie bločkov/účteniek, skenovanie bločkov a posielanie e‑mailom, viazanie poberania RP na zamestnanosť alebo pravidelné prenatálne/detské poradne, preplácanie pneumokokového očkovania, prídavok na dieťa 540 Sk (uvádzané v diskusii)
Miesta a osoby
Slovensko, Česko, Trnava, Prešov (PE), Bratislava (BA), TN (trenčianska skratka v diskusii), Viera Tomanová, Robert Fico, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Arnold Schwarzenegger
ahojte. trochu si vas tu citam a musim iba prikyvovat hlavou. sama som matkou dvoch malických deti. povodne som si myslela, že pojdem do prace ked prestanem malicku kojit, pretože je to naročné žit v ba a mat dve malé deti a jeden prijem. pri detoch mala byt mama, ale ak by dostala tu smiešnu 1000 z čoho by platila odvody? a nemyslím si, že by moja mama pri starostlivosti o nase deti mala menšie vydavky ako v skolke alebo opatrovatelka. ved varit detom musi aj ona, prat tiež.
a kej tomanovej. budte rady, že ste ju nezažili na prednáškach v škole. prednasala geriatriu. dobre sme si vždy pospali.
kocky nasla som ze sekretarku ministerky, alebo oddelenie pre styk s verejnostou..tak ktore?? 😉
yo ten rodicovsky vymyslela asi preto takto,lebo nam dvihla pridavky na deti..z 540 na 640 .. teda uuuzasne vela 😠
no hej tak to sa skoro vyrovna...skoro faaaakt to iste. Ved musime zaplatit cechovi 1,5 miliardy zo statneho, cize rovna sa z nasho no a kto to zaplati? my...takze treba kratit na matkach 😝 😝
miramkac inak este som chcela dodat.. ak pojdem do prace, aj ked zatial len na polovicny uvazok,tak musim dat malu do jasliciek - sukromnych,aby som neprisla o rodicovsky.. rodicovsky mi akurat tak bude stacit na ten pol den na zaplatenie jasliciek.. to po prve.. po druhe.. ked budem pracovat na pol.uvazok,tak dostanem kolko?? max 9tis a to hovorim o kockach,ktore zarabaju lepsie.. co tie,ktore maju napr.15-16tisic v cistom?? mozno menej?? nebudu s dietatom a este budu mat mozno horsie,ako ked poberali materské.. tak o com toto je??? o h...e 😠 domyslite si 😒
tothova@employment.gov.sk - toto je jej sekretarka..
okv@employment.gov.sk - odd.pre styk a komunikaciu s verejnostou..
a ako to urobime?? zalozime nejaku mailovu schranku alebo ako??
to je asi jedno, ved aj tak tu verejne pretriasame, ze to tam posleme... ked dostanu link, tak to tu uvidia 😵
nejde o to.. ide mi o to,aby sme to poslali spolu aj s nejakym listom alebo co.. a mailova adresa napr.nespokojne.mamicky 🙂 alebo tak nejak
katmi, tych 9000-11000 je bezny plat robotnika na orave, robila som tu v jednej firme, sice robotnika na pase, lepsiu robotu tazko zozenies bez tlacenky, a ked som mala 10500sk bola som rada ako blcha!
a od kedy zvysili tie pridavky? za tych smiesnych 100 sk nekupim malej ani kasu, a na 3 hipky musim este trochu doplatit, 😠
ale slova terajsej vlady:pomahame mladym rodinam!!!!!!!
ale vidime to vsetci, hlavne je, ze sa oni maju dobre 😠
ivuss no vidis.. takze ak by taka pani,co robi robotnicku mala ist na polovicny uvazok, dostane 4500-5500sk.. a to je co????? ved z toho sa zit nedaaaaa 🙄
yo a keby sme sa teda mali "riadit" vyhlasenim sudruzky ministerky ze nech robi mamicka karieru alebo sa stara o dieta.. tak teda praca v tovarni..to ti je teda kariera.. ti poviem .. taky ludia su radi paneboze ze vobec pracu majuu.. vies co ja by som jej dala mesiac zit z toho,co zarobi taky priemerny robotnik tam u vas.. som zvedava,coby robila.. by zila asi o chlebe a vode..
ja som ju nevolila a nechcela, ale co uz....teraz musime pockat kym buedu nove volby a nepos.at to zas.... 😝 😝 😝
nech zvysia ten RP, ved nezamestnamy sa maju lepsie, ako som uz pisala, jedem je nezemestnany 13 rokov a ma 5135sk
a my sa tu mame postarat o seba, deti za 5000sk s pridavkami 😠 😠
lebo manzelov platik ide na poplatky, a to mala este nema napr.plienky 😠 😠
jednoznacme by ten prispevok mali zvysit, lebo toto je vysmech, hanbit sa mozu
presne. toto je taka hanba ze az.. videli ste,ake maju rodicovske prispevky v cechach??? 😨 skoro som odpadla..
videla, my len mozeme ticho zavidiet! 11000kc
aby sme mali take RP mali by sme poslat nasich manzelikov do ciech a vybavit nove papiere... 😕
ale to tiez nieje vyhra, nemat draheho doma...
Inac ja by som brala podobny system ako v cechach...
Alebo by som aj rodicovsky prispevok "nadstavila" podobne ako je matersky...t.j. podla odrobenych rokov...pripadne nejake zaratanie od skoncenia povinnej skolskej dochadzky (lebo pevne verim, ze aj nejakej 16-tke sa stane "nehoda" 😝 ...ale to neznamena, ze ked studuje, alebo v studiu pokracuje, aby zila na almuzne) a potom si myslim, ze pre "lenivych" spoluobcanov by to nebolo vyuzitiaschopne.... 😝 ....
alica dobre.. tak to zalozim.. ale chcela by som este nejaky list.. dajte sem svoje navrhy.. nejaky slusny 😅 😀 😝
ako napr.vazena pani ministerka.. aa dalej mi dosiel slovnik 😀 je pokrocila hodina nato,aby moj mozog daco vyprodukoval
miriamkac , ja som z hornej oravy, zarabala som mesacne v cistom cca9500-10500, potom som vymenila zamestnamie, tam som mala prve 3 mesiace min. mzdu, a vies kolko my vysla materska? 153,67sk na den! t.j 4610sk na mesiac!!! Aby som mala matersku aspon 8000sk, musela by som mat cca17000sk v cistom! co je na orave len sen, pokial nie si niejaky veduci, a aj to by bol plat s premiami!!
rodičovský príspevok je výsmech a pohrdanie matkami,ja mám odpracovaných 20rokov(dosť daní som tomuto štátu odviedla aj poistenia aj všetkého možného) a je smutné že kvoli prachom musím ísť od malého do roboty po pol roku
kocky idem pozerat ordinaciu.. tak sa majte zatial.. zajtra to doriesime,dobre?? 😉
ivuss ty brdo to z coho zijete? ja vas obdivujem....ale ked nie je na vyber...Aj ked je smutne, ze matersku mas nizsiu ako rodicovsky a to ides na md z prace...

ja ani nemozem dokoncit tu vetu, ze co je....ale neposleme jej link do mailu? ved musi mat nejaky lahko odvoditelny mail ako väcsina v praci - meno.priezvisko@tam kde pracuje.sk....sice si to bude citat jej asistentka, ale mozno ze jej pride zle z toho, kde pracuje... 😵