Tomanová: Rodičom vláda nepridá, ba aj zoberie
Stručné zhrnutie
- Návrh z dielne ministerstva počítal s tým, že rodičovský príspevok sa od januára nebude vyplácať automaticky, ale až po predložení dokladov o výdavkoch na dieťa.
- Oficiálne opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 upravilo sumu rodičovského príspevku z 4 560 Sk na 4 780 Sk s účinnosťou od 1. 9. 2008.
- Rodičia v diskusii navrhovali riešenia ako petície, kontaktovanie Únie materských centier (materskecentra.sk), medializáciu problému a systém poukaziek na plienky alebo potraviny ako alternatívu k priamej hotovosti.
Najčastejšie otázky
Q: Ako bude rodič dokladovať výdavky na dieťa podľa navrhovaného pravidla?
A: Diskusia uvádza, že úrady by zrejme vyžadovali bločky/účtenky z obchodov (potraviny, drogéria, lieky), rodičia plánovali bločky zbierať, skenovať a elektronicky posielať; účastníčka navrhla posielať naskenované doklady na e‑mail ministerstva.
Q: Koľko je rodičovský príspevok podľa platného opatrenia?
A: Opatrenie Ministerstva práce č. 267/2008 ustanovuje sumu rodičovského príspevku na 4 780 Sk (nahrádza predošlú sumu 4 560 Sk), účinné od 1. 9. 2008.
Q: Kde nájdem text navrhovaného zákona alebo opatrenia?
A: V diskusii boli zverejnené odkazy na Zbierku zákonov (op. č. 267/2008) a na dokumenty na lt.justice.gov.sk a employment.gov.sk; text opatrenia o sume RP je dostupný v Zbierke zákonov.
Q: Na koho sa obrátiť pri organizovaní petície alebo pri hľadaní občianskej podpory?
A: Únia materských centier (materskecentra.sk) bola v diskusii odporučená ako kontaktná organizácia; navrhovali sa aj medializácia a oslovenie redakcií (Pravda, HNonline, Topky).
Q: Ako sa slovenský systém porovnáva s českým podľa účastníčok diskusie?
A: Niekoľké príspevky tvrdili, že materská v ČR bola napr. 11 400 CZK alebo 7 500 CZK (ide o výpovede účastníčok diskusie a tieto údaje nie sú oficiálne overené v tejto diskusii).
Q: Existujú návrhy na alternatívne spôsoby podpory rodičov?
A: V diskusii sa spomínali návrhy ako poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, viazanie poberania RP na predchádzajúcu zamestnanosť alebo povinné pravidelné návštevy prenatálnej/detskej poradne.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich považovala podmienečné vyplácanie rodičovského príspevku (predkladaním bločkov) za nepraktické a nespravodlivé riešenie pre rodičov malých detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Niektoré návrhy preferovali viazať príspevok na zamestnanosť alebo pravidelné zdravotné prehliadky (prenatálne poradne, očkovania) ako spôsob cielenia pomoci.
- Možnosť B: Iní argumentovali, že také podmienenia by diskriminovali matky bez pracovnej histórie, študujúce matky a rodičov s ťažko zdravotne postihnutými deťmi.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, či a v akej finálnej podobe prejdú rokovania o dokladovaní výdavkov a kto presne bude určený ako oprávnený verejný orgán na akceptáciu dokladov.
- Nezodpovedané zostalo praktické riešenie administratívnej stránky dokladovania (formát bločkov, lehota, elektronické vs. papierové predkladanie).
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Viera Tomanová, Robert Fico, Pravda, Trend, Topky, HNonline (Hospodárske noviny), Unia materských centier, Divadlo Stoka, Zbierka zákonov, IURA EDITION, employment.gov.sk, lt.justice.gov.sk, materskecentra.sk, Guinnessova kniha rekordov
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, materské, pôrodné (25 000 Sk – v diskusii ako medializovaný návrh), jednorazový príspevok pri narodení, poukazkový systém na plienky/umelé mlieko, dokladovanie bločkov/účteniek, skenovanie bločkov a posielanie e‑mailom, viazanie poberania RP na zamestnanosť alebo pravidelné prenatálne/detské poradne, preplácanie pneumokokového očkovania, prídavok na dieťa 540 Sk (uvádzané v diskusii)
Miesta a osoby
Slovensko, Česko, Trnava, Prešov (PE), Bratislava (BA), TN (trenčianska skratka v diskusii), Viera Tomanová, Robert Fico, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Arnold Schwarzenegger
Babenky dnes bola Tomanka v relácii o 5 minút 12 s Brockom (KDH). brrrrrrrrr...ja som sa ňu ani pozerať nemohla, keď kvákala ako pomáhajú a pomáhajú a za 20 rokov sú tá najsociálnejšia vláda, čo tu bola. brrrrrrrrrrr a ako sa nepríjemne smiala svojmu opozičnému partnerovi do tváre, keď jej oponoval. Neviem, odkiaľ Smer berie v prieskumoch stále 40%, hádam, sú to všetko tí dôchodcovia....
doriaa......ani mi nehovor...a predstav si nejakú slobodnú mamičku...v nejakej garsonke a to som jej už hodne prilepšila....nájom...a všetko okolo dieťaťa....tak to, čo by dostala, by jej ani na nájom a energie nestačilo...a plienky, či oblečenie...či mlieko...či príkrmy....no nehrozí.........a to som sa ešte zas dnes rozčúlila...my prestali po pol roku vyplácať príspevok...lebo ako som sa dozvedela...to si zas musím ísť požiadať....ved čo to má za logiku..?? ved kým sa nejdem do 3 rokov odhlásiť...tak to majú automaticky vyplácať....a nie...že znova si treba ísť požiadať...vrrrrrrrrrrr.... 😠
Ahojte, presne tak musite po pol roku znova poziadat o rodicovsky prispevok lebo pol roka sa berie matersky prispevok 🙄 Je to padnute na hlavu. Moj prvy syn ma 8 rokov a taketo obtazovanie matiek nebolo. Mne konci matersky k 7.12. Na miestnom urade mi dali cca 6 stranove tlacivo (ja som mala stastie, lebo ta pani mi zakrizikovala co mam vyplnit) a potom s jednou strankou z tej ziadosti idete na socialku, aby vam tam potvrdili, od kedy do kedy ste brali matersky prispevok. Mne to nastastie nejaka ochotna pracovanicka na soc.co ma ma pridelenu poslala automaticky domov, ze som tam nemusela chodit. No ale podarilo sa mi to dorucit na miestny urad minuly tyzden, takze tiez neviem ci uz dostanem tento prispevok.
Asitka mas pravdu, slobodne mamicky su v hroznej situacii, a to pani ministerka ani nespomenie ked tlacha o dochodkoch, pilieroch ... Ja teda spravy radsej nesledujem koli tlaku 😉 Ale ked tuto pani vidim ako stale pilieruje tak mi je dost 😖
simonka....ako písala vyššie doriaa...po pol roku od narodenia dieťaťa...hajde znova zháňať tlačivá...a žiadať o rodičovský...lebo ti ho prestanú vyplácať ako mne...ja by som na to ani neprišla...len som pozerala pohyby na účte za posledné dva mesiace...kôli inej záležitosti...na internete...a všimla som si....že mi nič neprišlo....tak ma to tak vytočilo, až strach...tiež pred piatimi rokmi, ked som bola s malým na md...to nebolo...šlo to automaticky....či majú dojem, že matky majú malo starostí a povinnosti...že furt niečo vymyslia...zachvíľu sa budeme musieť asi chodiť hlásiť každého pol roka...či sme ešte matky.... 😠 a to ma ešte čaká behanie...lebo od januára nastupujem nazad do práce.... 😠
a ko budeme alebo budu mamini po januari stimi vipomocnimi alebo ako to nazvat to je na slch trafenie mne konci MD 21.12 08
baby, len vám chcem povedať, že som dnes volala na UPSVaR, aby som sa spýtala ako to bude po novom roku, nakoľko by som mala 1.1. nastúpiť do práce, pričom môj poklad bude mať ešte iba necelý rok
pani mi absolútne nevedela povedať, že jediné informácie, ktoré majú sú tie, ktoré dávajú v médiách a zákon im príde možno až koncom roka! tak super! teraz neviem ako sa mám zariadiť. opatrovateľku mám dohodnutú, ale čo ak jej nebudem mať z čoho platiť ak mi zoberú príspevok? teraz neviem či zariaďovať jasle, či sa spoliehať, že sa ma to týkať nebude 😒
asitka. ja som myslela na tie opatrovatelske +rp to daju obidve alebo to neni este schvalene?
😒
slovensko je maximalne nesocialny stat. som hrda na nasich predkov, no za tych sucasnych pajacov vo vlade sa hanbim. neviem, ci nie je zbytocne nase rozculovanie sa. ich proste nezaujima, ze ak chcem normalne zit, musim pisat popri tej almuzne co mi daju zaverecne prace studakom na vyskach. to robim v case, ked mi mala spi, alebo v noci. chcem, aby mala vsetko, co potrebuje. ziadny nadstandard. a musim sa riadne obracat. nebyt nasich, tak z toho, co mi stat "da" nevyzijem. este ma rozculuje, ze si roky platim rozne odvody do kadejakych poistovni a nemam narok na tych 55% z VZ po cely cas MD, ale len ubohych par tyzdnov. ak sa da nieco robit, tak robme. lebo len reci nic nevyriesia. mali by sme sa stretnut, ked budu mat nejake zasadnutie vlady a nechat im tam decka tak na hodinku 🙂
arieska - tak to je uzasne.....moj maly ide do jasliciek od 7. 1. a ja do prace od 1. 2. a tiez teda neviem na com sme 😠 ako mozu mat na UPSVaR len taketo informacie 😕 no pojdem tam buduci tyzden dat si potvrdit rodicovnsky koli jasliam, tak som zvedava co mi povedia
zeny ja som sa tiez rozculovala. Furt keca o dochodcoch, chudakoch, ktori maju stale zvysene dochodky, vianocne prispevky a pod a dochodky maju ako dva nase RP.
A co sa tyka moznosti minulej vlady a to som kriticka- mohli sme popri MD pracovat slobodne, dali nam danovy bonus, odpis na danovom priznani pre manzelov, valorizovali pridavky a pod. Smer ma hlasy lel a len vdaka chudakom dochodcom. Ved male dieta nejde volit a to je hlas minus , tak co sa budu trhat a robit v rodinnej politike.
abetka, mas pravdu, take male dieta nejde volit, ale kedy mohlo, tak by videli...
a ty dochodvi ma tiez jeduju, nieze by si nezasluzili, ale... furt im davaju
ide ma aj slak trafit pre nezamestnanych, im tak isto vsetko, ale matkam na rp tak velke ho.no
nezamestnany ma 5135sk, ak nie uz od septembra viac, minimalnu mzdu stale zvysuju, ale matkam nic, hlavna vec, ze maju plnu hubu reci 😠 😠 😠 moze sa hanbit cela republika, fuuuuuj
Ale co je...aka to nespokojnost....ved mame o celých 100,-sk viac na rodinnych pridavkoch..... 😝
arieska pozri si stranky dozadu..je tam jeden link,kde to najdes.. teba by sa to tykat nemalo, ak sme to vsetci spravne pochopili 😉 malo by sa to tykat matiek deti,ktore sa narodia po 1.1.09 😉
a nevie niekto o nejakom linku...či stránke...kde vysvetlujú...ako to bude po novom s rodičovskými príspevkami??? a už to aj schválili...či len strašia...či ako to je...? tiež nastupujem v januári do práce....a tiež netuším...ako to bude s rodičovským.... 😖
asitka ja som počuvala "tu pani" ked o tom hovorila v telke a hovorila že pre deti narodené do konca roka sa nič nemení a zostáva to pre nas po starom.ja som oficialne nastupila do roboty včera len mám celý december dovolenku a 5.1.nastupujem a s Mirkom bude maj mamča
alica...čiže...ja by som mala dostávať vlastne ten príspevok...rodičovký...keď sa mi bude on starať opatrovateľka v plnej výške??? dobre som to už pochopila??? teda, dúfajm, že je to tak....vdaka 😉
no mne dnes milá pani na úrade povedala...čo sa týka rodičovského, že ešte nič nevedia, že šéf je na školení...a že mi zatiaľ nevie povedať...krista...toto čo už je za republika...niečo chcú pustiť do platnosti...ale pár dní...pred tým, ešte nevedia...ako to vlastne ide fungovať??? nepoviem, keby tam bol ešte rok čas...ale je to fakt pár dní....toto čo je už??? 😝 vraždila by som...a začala by som tou, ktorá túto chujovinu vymyslela....
Ahojte baby. Tak aj ja som dnes bola na urade prace, sa opytat, ako to bude ,ked od 1.1.2009 chcem nastupit do prace, mala ide do jasiel a chcem poberat rodicovsky prispevok. Ta zenska mi nevedela vobec nic povedat, kukala na mna ako puk.
Totalne ma nastvala.
Ale pred chvilkou som nasla na nete toto:
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/odklepnute-...
dnes schvalili ten novy zakon.
sorry, neschvalili ho dnes, ale uz 25.11.2008 😉 tak to je sila, ze na urade prace o novom zakone este vobec netusia
inak ja som tiez pozerala vcera tu relaciu na STV1 - Fokus - o rodine a tiez tam jedna pani hovorila, ze my co uz teraz poberame rodicovsky prispevok, budeme ho mat aj ked napr. od januara 2009 budeme robit, resp. my si budeme moct vybrat , ci chceme rodicovsky prispevok, alebo prispevok na starostlivost o dieta- ten co teraz schvalili./ten sa moze poberat na viac deti do 3 rokov sucasne/
ale vyhodnejsie je ostat po starom- netreba potom dokladovat kazdy mesiac na urade , ze dieta chodi do jasiel a co to stoji.....
a taky a ko ja ze si nemam kde dat 5 mesacneho syna tak budem doma ten dostane obe peniaze alebo ako to bude ? viete moja svokricka mi povedala ked som na hodila temu ze babka bude merkovat vnuka povedala ze ani jej nedaval pozor na jej deti tak ona by preco musela ale ze ona ich velmi lubi no ze ona uz nema nervy na deti iba otial potial a ma pedesiat sest rokov tak ja nasilna nechcem byt ☹ .
ahojte, poculi ste o tom, ze zasa zvysuju minimalnu mzdu od januara? a co nase prispevky??? 😠 😠 😠
tak toto je naozaj prilis. dnes v spravach na jojke hovorila jedna mamicka postihnuteho dietatka, ze jej skresali opatrovatelske na cca 3700,- sk. pri dietatku nemoze chodit do prace takze je to jej jediny prijem a tomanova na to povedala, ze ma poziadat o davku v hmotnej nudzi. mamicka poziadala. dali jej 420,- Sk!!!!!!!!! hlavne ze mame "SOCIALNY STAT"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nech si zoberie tomanova 4000,- sk, zaplati za to najom, elektriku, vodi, plyn, oblecenie , jedlo................. 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

máte pravdu baby,rodičovsky príspevok je fakt úbohý.potom sa čudujú že sa nerodia deti,ale každy si dva krat rozmyslí či si to môže dovoliť zostať doma prakticky bez príjmu,ked všetko ide na dieťa,ľudia rozmyšlajú či budú mať z čoho žiť.som zvedavá či sa rodič. prísp. niekedy zvýši....