Účtovnícka rada ohľadom materskej

kittyna5
8. jan 2020

Dobrý deň, ahojte,

Nájde sa tu nejaká pani účtovníčka, ktorá sa vyzná aj v sociálnom poistení? Potrebujem sa poradiť ohľadom materskej, nakoľko na internete som sa dočítala jedno a zo Sociálnej poisťovne mi odpísali niečo úplne iné.

Ďakujem veľmi pekne 😊

deean
8. jan 2020

@kittyna5 skus polozit otazku rovno tu, mnohe zeny tato tema zaujima 🙂 aj mna aktualne

kittyna5
autor
8. jan 2020

Ide o to, že potrebujem zistiť čo sa presne ráta do výpočtu materskej. Viem, že žena musí mať 270 dní odrobných aby jej vznikol nárok na materskú. Mňa zaujíma, či sa do týchto dní rátajú aj dni keď som bola PN. Na internete som sa dočítala, že obdobie počas PN sa do výpočtu nezaratava. Tak som písala na Sociálnu poisťovňu, kde mi odpísali, že toto obdobie sa zaratava. Tak teraz neviem ako to je. Môj prípad je, že som od 1.5.2019 zamestnaná, počas trvania zamestnania som bola pár krát PN, čo dokopy vychádza cca 40 dní (nepamätám si presne). Z toho mi vychádza ak sa PN do výpočtu materskej neráta musím odrobiť ešte dva mesiace, aby mi vznikol nárok. Problém je však v tom, že od 7.1.2020 som PN a je možné, že budem PN až po nástup na materskú. Preto neviem, či mi tie dva mesiace budú chýbať a musím ich ísť ešte dorobiť, alebo mám dosť dní a nárok mi vznikne.

kittyna5
autor
8. jan 2020

Zabudla som dodať, že pred 1.5.2019 som bola nezamestnaná, na úrade práce

ukulela
8. jan 2020

@kittyna5 nie je to 270 dni odrobenych, ale 270 dni nemocenskeho poistenia. mne sa mari, ze pocas trvania pracovneho pomeru sa nemocenske poistenie odvadza aj pocas PN (baby ti potvrdia/alebo na poslu do haja 🙂 .... v rychlosti to neviem najst, pohladaj to v tomto zmysle. ale podla toho, co povedal ujo zo soc poistovne, tak asi ano.

veronikaszabova
8. jan 2020

@kittyna5 pocas trvania PP sa PN rata

kittyna5
autor
8. jan 2020

@ukulela tak to som myslela s tými 270 dňami 😄 no tak pokiaľ by to tak bolo tak potom by som bola v kľude, len viem, že nie vždy tam vedia čo aj robia (sama som tam dávno robila, takže viem ako to tam fuguje) 😄 preto som sa radšej chcela poradiť tu, predsa len vlastné skúsenosti sú asi lepšie. Aaa ďakujem za radu 😊

ukulela
8. jan 2020

v tomto vlakne: https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/rata-sa-pn-do-vypoctu-naroku-na-materske-2/
sa pise:
Jedna vec je pocet dni trvania nemocenskeho poistenia. Potrebujes aspon 270 dni za posledne 2 roky pred porodom.
Tam sa ti rataju aj dni ked si na PN v pripade, ze ti stale trva pracovny pomer.

smile31
8. jan 2020

@kittyna5 ahoj pn-ka sa počíta...môžeš byť v kľude 😉

kittyna5
autor
8. jan 2020

@smile31 ďakujem veľmi pekne 😊

kittyna5
autor
8. jan 2020

@ukulela aha áno, tak potom v tom prípade a na tom dobre. Som sa bála, že ak by sa mi stav nezlepšil a budem musieť byť pn až po materskú, že mi nevznikne nárok. Ale keď je to teda takto, tal to je dobré 👍🏻

evittam
8. jan 2020

@ukulela Počas PN sa neplatia žiadne odvody.

@kittyna5 Hlavnou podmienkou nároku na MD je mať 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Pokial PP trva počítajú sa aj dni PN. Do vypoctu VZ pre MD sa vsak dni PN ani príjem nepočíta

evittam
8. jan 2020

@kittyna5 Hlavnú podmienku nároku splnis 25.1.2020, VZ pre MD bude hruby zdaniteľny príjem za obdobie 1.5.2019-do konca mesiaca predchádzajúceho nasttupu na MD.

ukulela
8. jan 2020

@evittam aha - sorry - doleziote je, ze sa tie dni rataju.

kittyna5
autor
8. jan 2020

@evittam ďakujem pekne 🙂 a splním tú podmienku 25.1. aj keď budem pn? Ako myslím si že áno, len už som z toho taká domýlena, že radšej sa pýtam 100x

evittam
8. jan 2020

@kittyna5 Vid co som uz napisala. Ano ak PP trva

kittyna5
autor
8. jan 2020

@evittam ďakujem ešte raz za ochotu a vysvetlenie 🙂

klaudiamaslanova
20. júl 2021

Dobrý deň prosím vás je tu nejaká účtovnícka čo sa vyzná ohľadom materskej dovolenky ? Potrebujem súrne poradiť 🙏🏼