Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

perlaoceanu
24. okt 2017

@gapa no zadne dvierka si chcem zatial nechat, zmluvu mam podpisovat 2.11., tak neviem aky datum bude na zmluve, kedze 1.11. Je statny sviatok. No na druhej strane mam obavy, ci to bude zamestnavatel chciet ukoncit dohodou. Da sa to ukoncit dohodou napr. Aj k 15.11. vtedy uz budem vediet odkedy mam na zmluve zaciatok.

gapa
24. okt 2017

@perlaoceanu môžeš, len si daj bacha, aby si mala vyhlásenie k dani (nárok na nezdanitelnú položku) podpísané len u jedného zamestnávatela.

mimililiana
6. mar 2018

@gapa Čítam, že máš výborný prehľad o týchto veciach a preto by som ťa chcela poprosiť o radu. V súčasnom zamestnaní som od roku 2006. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať až do novembra 2019.
Môj zamestnávateľ však plánuje zrušiť firmu - teda počas trvania rodičovskej dovolenky a chce so mnou uzavrieť dohodu o zrušení pracovného miesta. Zatiaľ ma informovali iba telefonicky, takže som nič zatiaľ nepodpisovala. Ale na Slovensku som už iba sama zamestnancom(právne a mzdové záležitosti rieši externá spoločnosť), takže v podstate čakajú iba na dohodu so mnou, aby to mohli uzavrieť.
Vzhľadom na to, že by som nerada prišla o možnosť čerpať dávku v nezamestnanosti a čítala som,
že požiadať o dávku v nezamestnanosti by som mala najneskôr do jedného roka po ukončení pracovného pomeru a moja rodičovská dovolenka by však mala trvať
ešte 1 rok a 9 mesiacov. Mala by som teda rodičovskú dovolenku ukončiť skôr aby som neprišla o nárok na dávku v nezamestnanosti, či je tam nejaká výnimka v prípade,
že čerpám rodičovskú dovolenku a nárok na dávku v nezamestnanosti budem mať aj po 11/2019 keď druhý syn dovŕši 3 roky (aj keď môj trvalý pracovný pomer by skočil 31/3/2018)?

Prvú materskú dovolenku som čerpala v období 28.10.2014-22.6.2015
Prvú rodičovskú dovolenku som čerpala v období 23.6.2015-1.10.2016
Druhú materskú dovolenku som čerpala v období 2.10.2016-27.5.2017
Druhú rodičovskú dovolenku čerpám od 28.5.2017 až doteraz

Dovolenku medzi MD a RD som nečerpala.
Počas trvania oboch materských aj rodičovských dovoleniek som nemala žiadny príjem a ani nebola na PN. Viem, že obdobie trvania materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky je považované za obdobie poistenia avšak kedže v tomto období nemám žiadny vymeriavací základ, ako mi prosím bude počítaná dávka v nezamestnanosti za predpokladu, že by mi pracovný pomer skončil k 31.3.2018 a na úrad práce by som išla požiadať o dávku v nezamestnanosti 1.4.2018.
či mám radšej počkať a na úrad práce ísť neskôr?
Budem mať nárok na minimálny vymeriavací základ (t.j.Od 1. januára 2018 do 31. decembra 2018 suma denného vymeriavacieho základu určeného z minimálneho vymeriavacieho základu v mesiaci, ktorý má 31 dní, je 14,7097 eura, a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 15,2000 eura)
alebo mi vymeriavací základ bude počítaný z obdobia pred čerpaním prvej materskej dovolenky(materskú som mala vypočítanú z maximálneho vymeriavaceho základu)?
Nerada by som niečo pokazila. Ďakujem

espritka29
11. máj 2018

Ahojte, prosim o radu. Momentalne som na rodicovskej dovolenke. Syncek dovrsi 3 roky až 10.04.2020, no rozhliadam sa po novej práci ešte počas trvania RD s tým, že malý by bol v jasliach. Pracovný pomer mám v stávajúcej firme na dobu neurčitú, ale tam sa už nevrátim. PP trvá od 8/2016. Mám ostať nadalej zamestnana tam a az po najdeni novej prace ukoncit trvajuci PP dohodou? Alebo ukoncit PP uz teraz? Co by ste mi prosim odporucili?Dakujem @evittam @zalka @gapa

majusqa77
11. máj 2018

@espritka29 len ostan pekne zamestnana, pokial mozes 🙂

gapa
18. máj 2018

@espritka29 súhlas s espritka, zostan zamestnaná, lebo inak by sa mohlo stať, že začneš pp č.2 a ten skončí po nejakom čase a už by sa ti ani dni nerátali napr. pre nárok na podporu. PP pôvodný môžeš ukončiť kedykolvek dohodou alebo výpovedou, tj. cca 3mesiace pred ukončením rd.

snurka
4. jún 2018

@gapa takze ak to správne chápem možem začať pracovať inde na full tíme ako u svojho zamestnávateľa a nedávať ivypoved ?

evittam
4. jún 2018

@snurka Ano

laska201
4. jún 2018

Ja som dnes baby konecne po 10rokoch ukoncila pracovny pomer dohodou v cr.Pekne mi to nachystali ja som len prisla podpisala a od 1.7 budem oficialne nezamestnana.Na urad co mi vyplaca doplatok k rodicaku zaniesla vypovedat dali mi ziadost o zrusenie rodicaku dostanem este za jun v july a hned aj rusim ucet v cr.jaj taka som rada.Pekne popri este slovenskom rodicaku sup po dovolenke do prace.

laska201
4. jún 2018

@evittam prosim ta ty sa v tom vyznas.Kedy sa mam hlasit na tu zdravotku ked 30.6 pripada na sobotu?Staci ist normalne v pondelok ci uz ten piatok.

evittam
4. jún 2018

@laska201 staci v pondelok

laska201
4. jún 2018

@evittam dakujem a este treba mi ten papier z uradu pre zdravotku a socialku ze nadalej poberam rp zo sr.

evittam
4. jún 2018

@laska201 Pre istotu vezmi kopiu

laska201
4. jún 2018

@evittam dobre dakujem.Hned si to teda vypytam na urade ked budem niest tam tu vypoved.v cr uz mam vsetko vybavene uz len tu.

laska201
4. jún 2018

@evittam este ma tak napadlo ked uz budem vlastne oficialne nezamestnana ale poberajuca rp ja sa nemusim hlasit na urad prace ze?

gabikula
26. jún 2018

Ahojte, v lete sa sťahujeme do iného mesta, som na rodičovskej dovolenke, ale stále som evidovaná ako zamestnanec. Rodičovská mi bude končiť až 11/2020 . Do tejto roboty sa už nevrátim, budem to mať príliš ďaleko ( 400km). Zamestnávateľa budem informovať o zmene trvalého bydliska a určite mi navrhne ukončenie prac. pomeru dohodou (veď už so mnou nemôže počítať ). Je možné už teraz ukončiť prac. pomer dohodou ku dňu skončenia rodičovskej, čiže až o dva roky ? Mám dohodu na dobu neurčitú, ale pracovala som u nich krátko, len necelý rok a potom som bola v kolotoči MD a RD ( 4 deti ).

majusqa77
26. jún 2018

@gabikula mozne to je, ale ja by som to nerobila

ibrunova
26. jún 2018

@gabikula ja by som teraz nedávala..

45kacenka45
11. aug 2018

ahojte , mne mala dovŕši 3 roky 28.10.2018, na materskú som nastúpila od 17.10.2015 do zamestnania by som sa mala vrátiť od 29.10.2018. Chcela by som podať výpoveď k 31.08.2018 keďže mám 2 mesačnú výpovednú lehotu, t.j. ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2018, s tým, že od 29.10.2019-31.10.2018 by som požiadala o čerpanie dovolenky, ostatnú by som si nechala preplatiť. Viete mi niekto poslať vzor ako by mala takáto výpoveď vyzerať? Moc ďakujem.

natalienka12
11. aug 2018

@45kacenka45 jednoducho...tvoje meno udaje, udaje zamestnavatela...a jedna veta: oznamujem Vam, ze koncim pracovny pomer vypovedou.

evittam
11. aug 2018

@natalienka12 Nic v zlom ale vypoved má vyzerať inak, dobre by bolo uviezt aj paragraf podľa ktorého konci PP,atd. Napr.:
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/vzory-d...

natalienka12
11. aug 2018

@evittam Moze ale je to uplne zbytocne.