Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Uvítali by ste dlhšiu rodičovskú dovolenku?

cecil36
7. sep 2015

Baby, robím si taký prieskum. Privítali by ste skôr dlhšiu (3 a viac ročnú) rodičovskú dovolenku alebo skôr viac jaslí a materských škôl dostupných pre každého. Ďakujem za každú odpoveď.

sissy27
7. sep 2015

určite lepšiu a jednoduchšiu dostupnosť škôlok a jaslí... trčať doma x-rokov nerieši nič ani pre dieťa a už vôbec nie pre matku... niektoré sú síce rady doma aj 10 rokov, ale takých je myslím minimum... dlhšiu rodičovskú si neviem predstaviť ani z pohľadu zamestnávateľa - povinnosť držať miesto niekomu x-rokov a potom dotyčná príde a nevie kde je sever, lebo sa pomenilo kopec vecí od rozmiestnenia nábytku v kancelárii až po zákony súvisiace s jej prac. pozíciou... dieťa sa takisto potrebuje socializovať, nie len 2x denne po hodinke na ihrisku s mamičkou za zadkom...

sorciera24
7. sep 2015

urcite viac skolok a ajsli.....podla mna aj 3 roky materskej je dost.....a popravde, aj pre mamu je vyhodnejsie ist pracovat, ci uz z financneho ci ineho dovodu.....matky na dlhodobej materskej su potom nezamestnatelne.....takze toto by bol krok spat....o tom, ze dieta tiez potrebuje socializaciu ani nemusim pisat (mne sa to overilo uz pri 2rocnom....).....ja som urcite za skolky a jasle

talbotko
7. sep 2015

jednoznačne viac škôlok a jaslí.... tri roky doma je viac než dosť ;)

flower72
7. sep 2015

Ja pracujem z domu, ale uvitala by som dlhsiu rodicovsku.

guinevre
7. sep 2015

Dlhsiu rodicovsku? Ved mame skoro najdlhsiu rodicovsku v Europe... A, zda sa mi, 3 roky je naozaj dost, ja by som tolko ani nevydrzala doma, a neviem ani co by to dieta malo z toho, ze je pri mamke 24h denne. Urcite viac jasli, a skolok.

marika_marika
7. sep 2015

Ja by som privítala rozmanitejšie formy ústretovostí v zamestnaní voči matkám / rodinám - nap. práca z domu, práca na skrátený úväzok, prerušenie práce počas dňa a pod. S jedným dieťaťom sú tri roky rodičovskej dovolenky až-až. Pri viacerých deťoch s malým vekovým rozdielom, už to nie je také jednoduché. Veď len tých OČR pri chorobách, čo si navzájom odovzdávajú, je jeden pracovný úväzok :-/ - a to škôlky nevyriešia...

vroni
7. sep 2015

Viac jasli a skolok. A viac skratenych uvazkov pre matky. A mozno plus rodicovsku dovolenku pre otcov (nariklad tri mesiace navyse, ak ostane na rodicovskom aj otec). A fixnu sumu na matersku (cize povedzme rodicovsky prispevok je 8000, je na zene, ci si ho vycerpa za rok, dva alebo tri)

jana_eyre
7. sep 2015

no ja som doma uz 3,5 roka a este budem, kedze mam dve deti kratko po sebe a este by sme jedno chceli.. co sa tyka ale dlzky pre jedno dieta je silno individualne.. pretoze jedno dieta na skolku v 3 rokoch este pripravene nie je /napr. moj syn/ zatial co ine je.. takze z toho vsetkeho by som povedala, ze by bolo najlepsie keby bolo dostatok skolok ale aj moznost si rodicovsku dovolenku predlzit bez problemov tak aby sa prikladal doraz na potreby dietata, co by mohol pomoct objasnit psycholog..

(tak isto si myslim, ze je velmi individualna dlzka z pohladu rodica - pretoze zatial co jednu zenu viac bavi chodit do prace, ina sa zas mohla v materstve najst.. pre mna je tento cas straveny s detmi to najlepsie co som do teraz robila a rada by som v tomto duchu aj smerovala svoju buducu "karieru" a venovala sa detom..)

jamabe
7. sep 2015

Viac skolok, jasli... Ja som sa vratila do prace po 2,5 roku a prve dni som sa nevedela ani vykoktat.. Materska demencia sa na mne prejavila v plnom rozsahu 😀

barny
7. sep 2015

kratsiu rodicovsku aspon o rok a lepsie platenu a viac jasli a skolok

dai
7. sep 2015

ako dievcata pisali:
- moznost vycerpat si celkovu sumu podla vlastneho uvazenia
- viacej skolok/jasiel
- podporu skrateneho uvaezku / k tomu jasnu legislativu

- urcite nie dlhsiu matersku - uz po roku/dvoch zena straca pracovne navyky, zabuda zrucnosti - ja som sa 2x vracala a teda rozdiel to je ( nielen tie zrucnosti ale znovu nadobudnut postavenie/sebavedomie etc. chvilu trva ). Ak chce byt zena s dietatom dlhsie nech kludne zostane - nikto jej v tom nebrani... ale nevidim zmysel v tom aby jej pobyt doma bol plateny statom

tanickaskorokubikova
7. sep 2015

Ja by som uvítala kratšiu za viac peňazí jednoznačne! Resp. aby bola možnosť sa rozhodnúť či na 3roky za menej alebo 2roky za viac 🙂

miku1
7. sep 2015

Určite by som uvítala viac jaslí a škôlok. Myslím, že 3 roky materskej je viac než dosť.

tortelinka
7. sep 2015

nie, tri roky je viac ako dosť, skôr flexibilita v práci, pracovnej dobe a pod

gabyvt
7. sep 2015

ja som sa vrátila do práce po dvoch rokoch, situácia ma donútila. Mne osobne to stačilo, lebo ja som šla z jednej materskej do druhej. Myslím si, že tri rôčky je tak akurát.

moni244
7. sep 2015

Kratsiu rodicovsku a viac skolok

fidka79
7. sep 2015

jednoznacne leosia struktura jasle skolky a starostlivost o dieta ,ustretovost zamestnavatelov zamestanenj matky..3r byt doma je podla mna viac ako dost 😉 ked mame zdrave detickyy a kto je doma cez 5r to uz cista materska demencia a cela debatka sa toci okolo plienok a hovienok pokial nepracuje maminka aspon z domu alebo nepodnika a nech si hovori kto chce co chce ak je mamina viac rokov doma bez pravidelnej prace lennokolo deti,pomalicky iq chatra 😝 a je schopna riesit maximalne akciove plienky 😀 😀

kristinkahugo
7. sep 2015

Za seba, myslím si ze štát vymyslel 3 roky materskú aby znížili nezamestnanosť, mamina ktorá ma rozbehnutú kariéru alebo dobre platenú robotu určite nebude doma sedieť za 250 E.a presadzovať ako je je fajn,

ullala
7. sep 2015

Podla mna 3 roky su akurat. Pred par dnami nejaky chlap pisal na fb, ze preco netrva rodicovska 12 rokov, aby sa mohla jeho manzelka lepsie venovat a vychovavat deti. Pozastavila som sa pri tom, ved od 6tich rokov chodi dieta do skoly, tak fakt neviem, ci chce ten clovek s tymi detmi sediet v skolskej lavici alebo co.

miriam11
7. sep 2015

3 roky je podla mna az az az.... pridlho. Mne je pridlho aj rok..... Uvitala by som statne jasle, viac statnych MS, aby ju kazde dieta od 3 rokov mohlo navstevovat. Lubim svoje deti najviac na svete, ale z 203 eur sa zit slusne skutocne neda, zaroven pre deti po 1 roku je len prinosom detsky kolektiv a mamicka by sa mala co najskor vratit do pracovneho procesu.

abbey1
7. sep 2015

Za mňa nie predĺžiť materskú, ani ju skrátiť. Ale umožniť viacerým maminkám pracovať na čiastočný úväzok. Aby dieťa malo rodičov nie len na večerné uspávanie, ale aby aj rodičia mohli venovať dostatok času svojim deťom a pri tom aj pracovať ďalej na svojej kariere, priniesť do domácnosti peniaze, bez ktorých to tiež nejde.
Pre mňa je neprijateľné odložiť maličké dieťa na 6-8 hodín denne, ale ani byť 24 hodín denne 3 roky len mamou. Proste nájsť a umožniť rozumný kompromis. A som šťastná, že ja som túto možnosť mala.

gretocka
7. sep 2015

Som rada, ze u nas je moznost byt s dietatom doma do troch rokov, ale dlhsie si myslim, ze to nie je potrebne, dnes to uz asi aj tak vyuziva coraz menej mamin nakolko im to nedovoli fin. situacia, pripadne im je aj tie tri roky dlho - co je pre mna trochu nepochopitelne, ale respektujem to.
Urcite by bolo fajn, keby po nastupe do zamestnania (a je to jedno ci je to po troch rokoch alebo po troch mesiacoch) mali maminy moznost flexibilneho pracovneho casu pripadne upravy pracovnej doby a povinnosti "na mieru" - no neviem v kolkych odvetiach by to vobec bolo mozne.

velkacica
7. sep 2015

presne naopak: skrátiť dĺžku a znížiť výšku príspevku! Každý sám a za svoje!

tjaden
9. sep 2015

Ahoj, no podľa mňa sú tri roky tak akurát. Osobne jasle neuznávam, poznám sa s niekoľkými ženami, ktoré ich vedú, neviem či ich rodičia vôbec tušia ako to tam v skutočnosti chodí alebo im je to jedno, svoje dieťa by som tam nikdy nedala. Čo ja viem či budem mať ešte ďalšie dieťa? Nechcem raz ľutovať, že som s ním bola málo a oddrbala som ho také malinké do jaslí. Stále sa zvyšuje dôchodkový vek, celý život budem robiť, tak prečo si tento čas neužiť? Poznám vzdelané pracovité ženy, ktoré tvrdia, že keby vedeli ako "istý" ľudia vedia vydrbať so systémom predĺžili by si rodičovskú dovolenku na 6rokov. Rodičovský príspevok je nízky, na to ako sa zvyšujú ceny potravín, plyn, elektrina...Ak kojíte ešte sa to dá ale kupovať um hlavne prvé mesiace tak to je o život. Nepoviem, čo sa týka žien, ktoré nikdy nerobili, robia si len deti a využívajú systém ale ženy čo pracujú si zaslúžia viac. Materská 65% z platu je vraj európsky štandard, ale platy na Slovensku ani zďaleka nie sú európsky štandard.

zuzanka.zuzu
9. sep 2015

- materská 100% platu na 6 mesiacov
- rodičovská vo výške aktuálnej minimálnej mzdy po dobu 12 mesiacov (napr. teraz je to tuším 380e) bez rozdielu či predtým žena pracovala alebo nie
- príspevok štátu na jasle/škôlku (aspoň toto nám tu fičí ako-tak správne 😉 )
- príspevok na každé 1 dieťa MINIMALNE 100e do dovŕšenia 16 rokov veku dieťaťa (potom môže ísť 16r. "dieťa" na brigádu - a NIE, nesúhlasím s tým, že by sa malo venovať len škole, ja od 16 makám a myslím si, že som neskončila najhoršie 😎 ani čo sa univerzity ani roboty týka)

lenže toto je utópia, pretože ľudia na slovensku ešte nie sú pripravení pýtať tieto podľa mňa absolútne NORMÁLNE požiadavky, nepochybujem že to tu niekto nazve nereálnym alebo odvážnym snom... vážené, ale tieto sumy sú v zahraničí bežné 😅

carodejnica
9. sep 2015

Ja som za možnosť výberu, aby bolo možné byť prípadne doma ak dlhšie, kto bude chcieť a bez komplikovaných vybavovačiek, nie každé dieťa je pripravené na škôlku od troch rokov, zrovna to riešim. Od dcéry som odišla keď mala dva roky syn naopak, uvítala by som s ním byť doma dlhšie.

siska53
9. sep 2015

Za mna.. Rodicovska by ani nemusela byt predlzena,tie 3roky su tak akurat. Menej nie (viem,ako mama i sedtra trpeli,ked ju musela dat 2r.do skolky).
Co by som uvitala je to,aby sa do skolky dostali vsetky deti,ktore dovrsia 3roky. A bud prijimat deti aj uprostred roka alebo na ten cas,nez sa dostanu do statnej skolky, dat prispevok aj tym rodicom,ktorych dieta uz 3roky dovrsilo,ale do statnej skolky prijate nebolo.
A viac skratenych uvazkov,takych,aby to nebola almuzna. Prosto tak ako na zapade. Lebo je aj kopec osamelych mamiciek,ktore nemaju velku pomoc okolia,na drahe opatrovatelky nemaju a slusne zaplateny skrateny uvazok by im pomohol aj pracovat,aj normalne zit a starat sa o dieta. Rovnako je nas kooec takych co maju prehnane zaneprazdenych manzelov (ktori ale nezarobia tolko,aby sme boli doma a venovali sa nejakej dobrocinnej cinnosti ako je to inde a tak musime vsetko stihat samy s vyplazenym jazykom - pracu,kde obcas aj nadcasujeme,deti,domacnost..a este stihat byt aj partnerkami ,je dost narocne...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli