Vybavovanie materskej a rodičovského príspevku

petka3012
14. jún 2013

Ahojte, od 1. júla 2013 nastupujem na materskú dovolenku, žiadosť budem posielať zamestnávateľovi na konci tohto mesiaca, sociálna poisťovňa má však 60 dní na to, aby rozhodla o tom či budem poberať materské alebo nie. Chcem sa opýtať, či sa to nedá nejak urýchliť, pretože keď mi nepríde ani rozhodnutie ani peniaze do tých 60. dní, mám si začať vybavovať rodičovský príspevok alebo čo mám robiť? A ako to je s rodinnými prídavkami? Vypláca ich sociálna poisťovňa alebo ÚPSVaR? Kedy a kde ich mám vybaviť?

gapa
14. jún 2013

@petka3012
rodičovský príspevok, prídavky na deti, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevoku pri narodení dieťaťa (prvého až tretieho, ktoré sa dožije aspon myslím 28dní) sa vybavujú na upsvar odbor soc.vecí a rodiny. Len materské sa vybavuje v soc.poistovni a tiež prihláška na dôchodkové poistenie štátom (do 45dní po narodení, ak si nezamestnaná alebo nemáš nárok na materské, ak si zamestnaná a to trvá a máš nárok na materské, tak najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky).
Okrem matesrkého sa všetko vybavuje až po narodení dieťaťa, lebo nárok na tieto príspevky vznikajú z dôvodu narodenia dieťaťa a treba to vybaviť zjednodušene do 6mesiacov od narodenia.
O urýchlení neviem, možno ak by mzdárka hned dala potvrdenie o príjme k žiadosti, aj ked teraz hovoria, že netreba, že ak treba, tak vyžiadajú si oni, ale u mna to bol dôvod, že som čakala dokonca viac ako 60dní (no bolo to v r.2008). Snád ak chceš urýchliť, tak si tam zavolať v čase cca 4. augusta (kedy je cca uzávierka júla), prípadne skôr, ked budeš vedieť, že mzdárka to už odniesla, či nie je nejaký problém, ktorý by bránil vyplateniu v auguste.

lulinka02
14. jún 2013

Ahoj, ja pracujem v SP, presne na odd. ND a to, ze zo zakona mame na vydanie rozhodnutia 60 dni je sice pravda, ale je to hlavne z toho dovodu, ze mame raz do mesiaca uzavierku a do isteho datumu musia byt davky nahodene a spracovane. Ak sa stane, ze uctovnicka prinesie doklady neskor, vtedy sa moze stat, ze sa peniazky pridu az dalsi mesiac, alebo ak treba este nieco vyziadat, nie je kompletna ziadost, alebo nesedi vymeriavaci zaklad. Ak je vsetko v poriadku a kladenka je donesena vcas, nie je potrebne sa obavat, ze by to trvalo tak dlho. 🙂

liz_lemon
14. jún 2013

@petka3012 ak by si nemala narok na materske, tak rodicovsky prispevok sa aj tak vybavuje az po narodeni dietata, takze sa nemas kam ponahlat

petka3012
autor
14. jún 2013

lulinka02 tak som rada, ze si natrafila akurat na moj prispevok, aspon mi ma kto poradit 🙂
nasla som si vypocet materskeho na internete, pocitala som si a vyslo mi materske vo vyske nejakych 220 eur, ale to som brala rozhodujuce obdobie minuly rok, ked som pracovala u ineho zamestnavatela od 12.01.2012 do 9.07.2012 a tento rok som zamestnana u ineho zamestnavatela od 01. 02. 2013 a tento pracovny pomer trva, no od 13.02.2013 som na PN, kedze moj gynekolog ma vypisal kvoli tomu, ze mi zacalo tvrdnut brusko. Takze co je teraz rozhodujuce obdobie, rok 2012 predchadzajuci zamestnavatel alebo rok 2013 terajsi zamestnavatel. Ak by mi materske vyslo menej ako je rodicovsky, ako potom? Ak budem mat rozhodujuce obdobie rok 2013 tak materske mi nevyde kedze som na PN, vsak?Da sa poberat materske a bude mi niekto doplacat do vysky toho rodicovskeho? Alebo si musim ziadat ten rodicovsky?

petka3012
autor
14. jún 2013

@lulinka02 tak som rada, ze si natrafila akurat na moj prispevok, aspon mi ma kto poradit
nasla som si vypocet materskeho na internete, pocitala som si a vyslo mi materske vo vyske nejakych 220 eur, ale to som brala rozhodujuce obdobie minuly rok, ked som pracovala u ineho zamestnavatela od 12.01.2012 do 9.07.2012 a tento rok som zamestnana u ineho zamestnavatela od 01. 02. 2013 a tento pracovny pomer trva, no od 13.02.2013 som na PN, kedze moj gynekolog ma vypisal kvoli tomu, ze mi zacalo tvrdnut brusko. Takze co je teraz rozhodujuce obdobie, rok 2012 predchadzajuci zamestnavatel alebo rok 2013 terajsi zamestnavatel. Ak by mi materske vyslo menej ako je rodicovsky, ako potom? Ak budem mat rozhodujuce obdobie rok 2013 tak materske mi nevyde kedze som na PN, vsak?Da sa poberat materske a bude mi niekto doplacat do vysky toho rodicovskeho? Alebo si musim ziadat ten rodicovsky?

lulinka02
14. jún 2013

@petka3012 Aj ja som stale na MD, v oktobri sa vraciam, takze teraz az taky prehlad nemam, ale co sa tyka rozhodneho obdobia, ak sa to nezmenilo, mal by sa ti pocitat prijem z noveho zamestania, cize od 1.2.2013. Takze rozhodne obdobie je od 1.2. do 12.2.2013 a prijem za tychto par dni. Mala si v obdobi troch rokov aj ine zamestnanie, lebo prvotna podmienka naroku na materske je, ze musis mat v poslednych troch rokoch odpracovanych min. 280 dni. Na PN mas narok od prveho dna. A kedy mas nastup na MD? Od toho sa bude odvijat, ci tam narok bude alebo nie a este jedna vec, pracovny pomer stale trva alebo bol ukonceny? Inak na pobocke SP by ti presne povedali, ci tam narok vznikne alebo nie, treba sa ist opytat, vidia tam vsetko a vedia poradit aby si sa vedela zariadit a nemusela cakat az na rozhodnutie.... Ak budes mat nizsiu matersku ako je RD, bude ti ho doplacat UP, aspon to tak bolo... 🙂

dena1973
14. jún 2013

Prvotná podmienka nároku na materské je 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom!

petka3012
autor
14. jún 2013

@lulinka02 No tak to som si myslela, ze to tak bude s tym obdobim :/
tych 270 dni mam, mam viac ako 270 dni.
Nastup na MD mam 1.jula 2013 a pracovny pomer trva, len oni ma chceli prepustit, pocas PN ale ja som im odmietla podpisat dohodu o ukonceni prac. pomeru, takze neviem ci ma neprepustia oni sami ku dnu ukoncenia PN, ktoru mam ukoncenu k poslednemu junu 2013. Ale to budem v ochrannej lehote, takze stale tam bude narok na materske,nie?
U nas na socialnej poistovni sa uz nepytam nic, pretoze bohuzial, nevedia zakony ako my sami povedali na zaciatku roka :( takze radsej sa pytam takouto formou 🙂

miska030
14. jún 2013

Neviete mi niekto poradit,akoze mam tri deti,ale z toho vsetkeho som somar 🙂 Od 22septembra som bola na materskej dovolenke,ktora mi skoncila 15.maja,to sa musim ist nahlasit na Socialnu poistovnu,ze by som uz mala byt na rodicovskej,moja mala mala 1.Juna 7mesiacov,alebo mam ist na UPSVar,alebo kde mam vlastne ist?

petka3012
autor
15. jún 2013

@miska030 ja si myslim, ze na UPSVaR, lebo odtial sa dostava rodicovsky prispevok ak sa teda nemylim, ale pre istotu sa treba opytat na prislusnych uradoch 🙂

miska030
15. jún 2013

@petka3012 Dakujem

monika2712
15. jún 2013

@miska030 na socialku treba ist po papier o skonceni materskej, s tym papierom a ziadostou o rodicak nasledne na upsvar.

jasminet
15. jún 2013

@miska030 v sp si vypytaj potvrdenie odkedy dokedy si poberala matersku, s tym chod na upsvar a poziadaj o rodicak. a pytaj tam potom aj rozhodnutie o tom, ze mas narok na rodicovsky a to posli do zdravotnej poistovne. mne rozhodnutie vobec neprislo, vraj uz neposielaju (neviem ci zabudli, alebo naozaj neposielaju), ale dali mi na moju ziadost potvrdenie...

lulinka02
16. jún 2013

@petka3012 ano, po skonceni PP budes v ochrannej dobe, takze po splneni podmienok by si mala mat narok na matersku. Cudujem sa, ze priamo v SP ti nevedeli poradit, k nam na informacne stredisko chodili po radu stale, ved na to tam sme... Kazdy si vie precitat zakon, ale nie kazdy si ho vie spravne vylozit a rozlisit tolko pojmov, ine je materska, ine zas rodicovsky prispevok... Tak prajem vela stastia! 🙂

cynthie
30. aug 2013
Používateľ cynthie je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cynthie.

ahojte baby, ja by som mala taku otazku, ze kedy treba zacat vybavovat matersku a kde? ja som vypisana na 3. aprila. niecio take som citala,ze treba cim skor, lebo vtedy sa da vybavit vyssi pridavok. prosim vas pomozte mi.

dena1973
30. aug 2013

@cynthie Keď si na PN, tak materské sa skôr vybaviť nedá, pretože žiadosť o materské ti vypíše gynekológ až 6-8 týždňov pred pôrodom - skôr určite nie. A čo sa týka prídavku na dieťa, tak ten si môžeš vybaviť aj ostatné príspevky na úrade práce, ale až po narodení dieťatka, skôr určite nie.

cynthie
30. aug 2013
Používateľ cynthie je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cynthie.

dakujem za odpoved! tak teraz vlastne este nemusim vybavovat nic,ze?

dena1973
30. aug 2013

@cynthie Nie, nemusíš 😉

gapa
30. aug 2013

@petka3012
už asi rozhodnutie o matetskom máš, ak si v tomto prac.pomere pracovala len pár dní 1.2.-12.2.2013 a od 13.2.2013 si bola do nástupu na md pn, tak sa ti materské rátalo z vym.základu v r.2012 u predchádzajúceho zamestnávatele (nesplnila si podmienku aspon 90dní trvania nem.poistenia s platením pred uplatnením si nároku na materskké).
Ak by ti skončil prac.pomer, resp. najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky nezabudni podať prihlášku na soc.poistovni, aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (treba prihlášku+prehlásenie o riadnej starostl.+kopia rodného listu, a urob si kopiu na ktorú si daj potvrdiť pečiatkou prevzatie soc.poistovnou, nehc máš o tom doklad; potom nezabudni aj na odhlášku, ktorú dávaš tieš sama napr. nástupom do zamestnania/na dohodu...)

87janka87
6. sep 2013

@gapa Ahoj, prosim ta ked som od 25.juna na materskej tak kedy sa vlastne materska vyplaca, minule mi prislo nieco na ucet ale tam sa pisalo ze nemocenska davka? ako to vlastne je som z toho jelen 😒

dena1973
6. sep 2013

@87janka87 Píše sa tam preto "nemocenská dávka", lebo materské tiež patrí do nemocenských dávok. Nemocenské dávky: PN,ošetrovné,materské,vyrovnávacia dávka. A čo sa týka pripísania na účet, tak to závisí od toho kedy je uzávierka....zvyčanie to býva okolo 15-tého +, - . Nedá sa to presne povedať....ale za predchádzajúci mesiac ti príde na učet v aktuálnom mesiaci.

87janka87
6. sep 2013

@dena1973 a ako zistim co bolo za PN a co je uz materska?

gapa
6. sep 2013

@87janka87
trošku poopravím: nemocenské dávky sú nemocneské (pri pn, aj ked sa teda aj na peniaze hovorí, že berieš pn-ku ale v zákone sa hovorí o nemocnskom), materské, ošetrovné (pri očr), vyrovnávacia dávka.
Ako to zistíš? No skús podla rozhodnutia, kde máš sumu na den a vynásob to počtom kalend.dní, za ktoré mas ešte pn dostať, kedy si pola pn v predchádzajúcom kal. mesiaci, či ide o peniaze za pn, či materské.

87janka87
9. sep 2013

@gapa dakujem pekne, uz mi to vychadza, ked som si to prepocitala podla poctu dni, zabudla som na to ,ze v v mesiaci jun som uz nebola pn ale cerpala som dovolenku a potom mi doplatili matersku za 6dni . dakujem este raz 🙂

stastenka42
9. sep 2013

ahojte,mam taku otazku,možete mi poradit? 13 rokov som bola živnostníčka a platila som si odvody z minimalnej mzdy poctivo celých 13 rov..teraz v maji som živnost pozastavila ...som konatelkou v s.r.o. ale nevykazujem si žiadnu odmenu...prihlasila som sa brigadne aby som aspon niečo platila...teraz som otehotnela a chcela by som vediet či budem mat narok matersku aj rodičovsky prispevok...jedine čo ma este straši je že medzi odhlasením zo socialky ako SZCO a prihlasením do s.r.o. bolo 15 dní a za tie som do socialky nezaplatila nič..treba tych 15 dní doplatit? zdravotne si platim nepretržite...mam nárok aj na PN aj ked som ako brigadnik? som na rizikovej gravidite a chcem si dat vypisat PN.dakujem..

sya
3. sep 2014

Poradite mi,som na rodicovskom a od 34tt chcem nastupit na matersku,doktor povedal ze mi vypise papier v 34tt a nieje to neskoro?uz by som mala poberat matersku od 34tt a kym
sa to dostane zamestnavatelovi a socialke to potrva nie?

havana_frost
3. sep 2014

@sya Tak mohol ti dať aj skôr, ale nič ti neujde. Ak sa to nestihne v jednom mesiaci, tak to doplatia naraz o mesiac neskôr. K zamestnávateľovi sa to môže dostať ešte v ten deň ako dostaneš žiadosť od doktora - zanesieš to zamestnávateľovi. A ak to ten bez zdržania rovno pošle na SP a bude to do konca kalendárneho mesiaca (čo asi bude, keďže máme začiatok septembra), tak prvú materskú dostaneš normálne v termíne v októbri. Aha ale pozerám, že ty ešte asi nie si v tom 34 tt. Tak požiadaj lekára nech ti to vystaví tak, aby sa toto všetko stihlo do konca kalendárneho mesiaca, keď to bude aktuálne. Nie je dôvod, aby ti doktor žiadosť nevystavil aj v takom 30 - 32 tt, však dátum začiatku tam bude od 34 tt.

sya
6. okt 2014

@lulinka02 viete mi poradit ako zistim ci zamestnavatel vam poslal moju ziadost o matersku?do kolkych dni vam to musi zaslat?dakujem

arenka
9. sep 2019

Dobrý deň,

manželovi chcú dať v práci výpoveď. Len ju ešte nepodpísal a nevieme, čo bude pre nás výhodnejšie.

Chceme aby šiel na MD, ale tam to musí oznámiť zamestnávateľovi min. 30 dní vopred a kedže sa takto zamestnávateľ zachoval, pochybujeme, že mu podpíše potvrdenie. A 30 dňovú lehotu aj tak nestíhame. Potom, keď dostane výpoveď, je v ochrannej lehote 7 dní. Dovtedy to chceme aj vybaviť. Len manžel rozmýšľa ísť aj na maródku. Môže ísť a potom prejsť na MD? Aký postup by ste nám radili?

Sme 5 členná rodina s 3 malými deťmi ( 6 r., 4,5 r. a 2 roky) a nemôžeme ostať žiť z 220 € čo je aktuálne môj rodičovský príspevok. Ja chcem ostať doma s dieťaťom stredným ( 4,5 r.) ako starostlivosť o dieťa do 6 r. bez nároku na príspevok, že za mňa bude štát platiť zdravotné poistenie a manžel by šiel s mladším 2 r. na materskú dovolenku.
Tiež nevieme, či mám aj ja nárok na rodičovský príspevok vyplácaný?

Ďakujem pekne za pomoc

ukulela
9. sep 2019

@arenka s terminmi ti neporadim, ale urcite nie naraz aj materska aj rodicak - len jedno. ked muz vycerpa matersku, mozes zasa poziadat o rodicak.