Výjde mi nárok na materskú?

silvia1996
19. nov 2020

Ahojte dievčatá, idem si k Vám po radu. Tento rok som ukončila štúdium na VŠ, no pre koronu a rok 2020 všeobecne sa mi nepodarilo nájsť si oficiálnu prácu. Som vedená na úrade práce, bez nároku na príspevok v nezamestnanosti. Na mňa a snúbenca sa usmialo šťastie a zistila som, že som v 6tt. Chcela by som si preto od tohto mesiaca dobrovoľne platiť nemocenské. Myslíte, že to bude stačiť a vyjde mi nárok na materské? Počas VŠ som, samozrejme, pracovala, všetko to ale bohužiaľ boli práce vyplatené na ruku.

draik
19. nov 2020

Jednak by ste museli mať 270 NP v období dvoch rokov pre pôrodom, jednak by DNP muselo do nástupu na MD trvať 26 týždňov, aby sa z neho počítalo materské (inak by bolo z minima). Navyše platiť DNP celú dobu je slušná suma, i keď dá sa tomu vyhnúť cez PN.

klarissa25
19. nov 2020

to už nestihaš.....

draik
19. nov 2020

@klarissa25
Stihnúť sa to samozrejme dá...

silvia1996
autor
19. nov 2020

Prosím, vedeli by ste mi napísať bližšie, ako sa to dá stihnúť? Posledných pár hodín brádzim stránky sociálnej poisťovne a už v tom mám celkom chaos...

lenuska9999
19. nov 2020

Nemôžeš sa u niekoho "zamestnať " vo firme na plny uvazok na viac ako 90 dní ? Hoci by si si tie odvody zaplatila sama.. plus ešte jeden pomer na dohodu hoci aj len na 10 hodín týždenne.. za každý pracovný pomer sa tu budú počítať dní zvlášť. T.j . Napríklad by hlavný pracovný pomer trval 90 dní, druhý 180 dní (6 mesiacov ) tak s auto počíta spolu 270 dní... Ale začala by som tým pracovným pomerom na polovičný úväzok a ten akoze hlavný začala až neskôr.

iveta233
19. nov 2020

Ahojte baby chcem sa spytat ci zena ktore ma uz jedno dieta a po dovrseni 3 rokov nastupilo do skolky a mamicka spat do predchadzajucej prace ( nijako sa pracovny pomer neprerusil) a otehotnie opäť musi mat odrobenych 270 dni aby dostala matersku alebo sa to rata aj co bolo pred materskou? A zaratava sa do toho obdobia pn ( pocas toho druheho tehotenstva)?

draik
19. nov 2020

@iveta233
Počíta počas PP.

zalka
19. nov 2020

@silvia1996 počas štúdia si pracovala na dohodu_? Platila si nejaké odvody?
Ak nie tak s DNP si MD nezabezpečíš. Nakoľko tehu trvá 40 týždnov... ty si v 6t .. tj. máš 34t do pôrodu, čo je 238 dní ... a na to aby si dostala MD je potrebných 270 dní.