Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Vyplácanie materskej a rodičovského

katalejla
20. apr 2016

Ahojte ja mam strucnu otazku Matersky a rodicovsky prispevok sa berie spolu alebo po sebe ? Dakejem

bajana
20. apr 2016

Po sebe.Nemôžeš poberať oboje naraz.

katalejla
autor
20. apr 2016

@bajana dakujem ja stym este nemam ziadne skusenosti a nikto mi nevie poradit a nevies mi este poradit ci je matersky prispevok vissi nez rodicovsky ??? (viem ze to ide podla platu)ale ked ide o minimalnu mzdu ??A Dakujem ze si poradila .... 🙂

bajana
20. apr 2016

@katalejla netuším, však si vygoogli...ale tuším že ak je materská nižšia ako rodičovský, tak sa nejako dorovnáva... Ale to si pozri, na stránkach soc.poisťovne alebo si tam zajdi osobné.

katalejla
autor
20. apr 2016

@bajana ok dakujem

monicm
20. apr 2016

@katalejla Najskôr poberáš materskú (myslím, že je to 34 týždňov od nástupu na materskú dovolenku, ktorá začína 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, prípadne dátumom narodenia) a potom rodičovský príspevok. Ak ti materská vyjde nižšia, ako je výška rodičovského (teraz niečo tesne nad 200€), tak s rozhodnutím o výške materskej pôjdeš na ÚPSVaR a tam požiadaš o doplácanie rodičovského príspevku, aby si mala tých cca 200€.

gapa
20. apr 2016

@katalejla súhlas s monicm. Ešte tolko, že ak bude tá materská menšia, tak ti to po požiadaní na upsvar dorovnajú do výšky rodičovského príspevku ale až od mesiaca, kedy sa dieťa narodí (lebo rodič.príspevok je príspevok na starostlivosť o dieťa a nie už počas tehotenstva).
Nezabudni najneskôr nástupom na rodičovskú dovolenku podať prihlášku na soc.poistovnu, aby si bola počas RD dôchodkovo poistená štátom (ak nebudeš pracovať ani na dohodu, tj. nebude ti trvať žiadne povinné dôch.poistenie zamestnca ani szčo). Toťiž toto sa nedá vybaviť spätne!!! a treba si urobiť kopiu prihlášky pre seba, dať pečiatkou potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založiť k zápočtovým listom až do dôchodku (ak by náhodou v ich systéme niekto urobil chybu, ak nebudeš mať tú potvrdenú kopiu, nemáš to ako dokázať a spätne sa nedá vybaviť).

katalejla
autor
22. apr 2016

Dakujem za rady a neviete mi este poradit ? 🙂 som momentalne zamestnana no pracovna zmluva mi konci 30 aprila no nepredlzuju mi pomer a od vcera som na pn-ke do 11 maja vtedy ma totiz doktor vipisuje na matersku lenze ja teras neviem ci som urobila dobre ze budem na pn neviem ako mam postupovat ci sa mam ist zaevidovat na upsvar alebo ako to stymi papiermi je .......... 😒

gapa
22. apr 2016

@katalejla počas pn ťa nezaeviduj a pozor, ak netrvá prac.pomer v den nástupu na md (požiadania o materské), tak treba požiadať o materské=dať nástup na MD presne 6týž. pred termínom, čo lekár uvedie do žiadosti o materské, tj. pn ťahať až do dna predtým!!!! lebo nárok vzniká len presne 6týž. pred termínom!!!

katalejla
autor
23. apr 2016

@gapa ja som mislela ze ked nastupim na MD ci sa treba evidovat alebo co ja viem .

dena1973
23. apr 2016

@katalejla Ak budeš mať nárok na materské (netreba sa nikde evidovať), tak ti príde rozhodnutie o priznaní nároku na materské. Nástup na materské v ochrannej lehote musí byť presne 6 týždňov pred pravdepodobným pôrodom. Do dátumu nástupu na materské (6 týž. pred pravdepodobným pôrodom) ťahaj PN. Súhlas s gapa.
Ak budeš mať priznané materské, tak ho bude vyplácať SP 34. týždňov. Po ukončení poberania materského si vypýtaš potvrdenie s SP o materskom, ktoré zanesieš na ÚP, kde si vybavíš rodičovský príspevok. Ten budeš poberať z ÚP do 3 rokov veku dieťaťa.
Od dátumu pôrodu sa prihlás na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát. Po ukončení poberania RP (resp. ak by si nastúpila skôr do práce ako dieťa dovŕši 3 r.) sa treba s poistenia odhlásiť. Ak si vypíšeš prihlášku a odhlášku do a z poistenia, tak si urob kópiu, ktorú si daj na SP potvrdiť. Tú si uchovaj pre prípad neskoršieho zdokladovania.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli