Vyplácanie materskej, ak je zmluva na dobu určitú

miandre
25. júl 2016

Ahojte, pls ak mam zmluvu na dobu urcitu do 31.3.2017 a stalo by sa ze ostanem tehotna t.j. na matersku by som mala nastupit az po tejto dobe a v zamestnani som pracovala 3roky aka materska mi bude vyplacana?
Ďakujem moc

moni244
25. júl 2016

@miandre podľa platu

miandre
autor
25. júl 2016

@moni244 dakujem cize 60% z platu hoci v case nastupu na matersku nebudem v podstate zamestnana?

gapa
25. júl 2016

@miandre áno, ak ti nevznikne po ukončení už žiadne poistenie, tak s istotou áno, materské by sa vyplácalo z výšky akoby si na md nastúpila poseldný den trvania nem.poistenia. Nárok na materské vzniká presne!!! 6týž.pred termínom, čo určí lekár (aj keby si bola pn celý čas,nevznikne nárok skôr, tj. neukončovať pn skôr ako 6týž. pred termínom)
A prihlášku na dôch.poistenie štátom na soc.poistovni podať do 45dní po pôrode, lebo ti netrvá povinné dôch.poistenie zamestnanca počas poberania materského a odložiť si pre istotu prihlášku potvrdenú prevzatím soc.poistovne.
Nárok na nemocnské budeš mať kedykolvek po ukončení nem.poistenia zamestnanca, ak by vzniklo neskôr ako 7dní po ukočnení pp, tak treba doklad od lekára, že si v posledný den trvania nem.poistenia bola tehotná a aj si, aby ti priznali 8mesačnú ochr. lehotu. Ak by si bola tehotná len na začiatku pri ukočení pp, tak aj k žiadosti o materské treba také potvrdenie.

miandre
autor
25. júl 2016

@gapa ďakujem moc ale este dovysvetlenie co znamena ze mi nevznikne ziadne poistenie?

gapa
26. júl 2016

@miandre napr. dohoda o prac.činnosti, nový pp či dobrovolné nem.poistenie. Pri krátkodobej dohode či prac.pomere by za určitých okolností, ak by bol iný zamestnávatel a mala si menej ako 90dní nebol problém, ale to radšej potom individulálne, ak by si išla pracovať.

miandre
autor
26. júl 2016

@gapa moc ďakujem, ešte ma napadlo ci by som v čase od 1.4.2017 do nastupu na materskú mohla poberat podporu v nezsmestnanosti co je tých tusim 50-60%z platu alebo nie?

gapa
28. júl 2016

@miandre áno, môžeš samozrejme

nicuka
9. aug 2016

Ahojte, budem mať prosím materskú, ak mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 1. apríla 2017 a robím len 4 mesiace?