Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vyplatenie dovolenky pri materskej

jolana21
9. okt 2015

Ahojte, som na RD v marci sa mi narodí ďalšie dieťa a tak pôjdem na MD. Počas prvej materskej mi v práci nechceli vyplatiť dovolenku nakoľko som neposlala mesiac vopred papier že ostávam s malým do jeho 3r. na RD, že mi ju môžu preplatiť až po skončení RD. Takže teraz keď idem s druhým babom na MD tak už by mi tu dovolenku mali preplatiť? Ak áno čo mám preto spraviť? Nech ma zasa neoklamú, lebo každá korunka sa zíde a bojím sa že kým sa vrátim do roboty firma skrachuje a nebudem mat nič... Ďakujem moc pekne ;) pekný deň

kaja01
9. okt 2015

Zamestnávateľ ti počas pracovného pomeru nemôže vyplatiť nevyčerpanú dovolenku. Dovolenka sa môže preplatiť jedine pri skončení pracovného pomeru, inak sa môže jedine čerpať. Jedine môžeš pred nástupom na MD ukončiť RD a vrátiť sa do zamestnania a čerpať dovolenku s po vyčerpaní dovolenky nastúpiť na MD.

jolana21
autor
9. okt 2015

Škoda, bolo mi to povedané inak... Neznalosť neospravedlňuje.. Ďakujem moc..

evittam
9. okt 2015

@jolana21 Dovolenka, ktorá ti bude prislúchať počas oboch MD sa ti nikde nestratí a ak firma skrachuje, tak musí všetky veci okolo zamestnancov vysporiadať. 😉
@kaja01 Áno ale ak ti zamestnávateľ neumožní vyčerpať dovolenku, tak ti ju musí preplatiť......

jolana21
autor
9. okt 2015

Ďakujem vám za odpovede

kaja01
9. okt 2015

@evittam Ak ti neumožní, tak ti ju preplatí pri ukončení pracovného pomeru. Počas trvania pracovného pomeru je možné preplatiť len nevyčerpanú dovolenku z minulého roka, ktorú si nevyčerpal do konca nasledujúceho roka a to len nevyčerpanú dovolenku, ktorá prevyšuje základný výmer dovolenky 20 dní. To znamená, ak má ročný nárok na dovolenku 25 dní a 5 dní dovolenky z minulého roka do konca tohto roka zamestnanec nevyčerpá, zamestnávateľ mu tých 5 dní preplatí.

evittam
9. okt 2015

@kaja01 Ja viem. 😉

heliet
9. okt 2015

@jolana21 ahoj, dúfam, že ťa táto správa poteší. Ja som riešila to isté, vypočula som si kadečo od vyhrážok, že ma počas čerpania dovolenky môžu vyhodiť až po to, že mi nič nevyplatia, že nemám na nič nárok. (Pokiaľ som mala starú ekonómku, tak mi dovolenku vyplácali vždy hneď po skončení MD počas čerpania RD. Tak som skončila na inšpektoráte práce , kde mi právnik poradil toto:

V § 144a ods. 1 písmeno a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, je ustanovené, že ako výkon práce sa posudzuje aj doba, keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci. Podľa § 141 ods. 1 Zákonníka práce sa materská dovolenka považuje za dôležitú osobnú prekážku v práci, ktorá sa posudzuje ako výkon práce, za ktorú patrí zamestnancovi dovolenka na zotavenie. Rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce, sa ako výkon práce na účely dovolenky, neposudzuje.
V § 166 ods. 1 Zákonníka práce je ustanovené, že v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Za toto obdobie Vám patrí pomerná časť dovolenky podľa §102 zákonníka práce, ktorá predstavuje za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok.
V §109 ods. 1 Zákonníka práce je ustanovené, že zamestnávateľ môže zamestnancovi krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných dní o jednu dvanástinu. V § 103 ods. 1 je ustanovené, že základná výmera dovolenky je najmenej 4 týždne, v ods. 2 sa ustanovuje, že dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku, je najmenej 5 týždňov. Ďalej poznamenávame, že v § 113 ods. 3 Zákonníka práce je upravené, že ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky.

A tri roky je vraj premlčacia doba, takže ja som mala vďaka niekoľkoročnému prístupu novej ekonómky na mále. Na tvojom mieste by som sa poponáhľala a vybehala si to, sú to tvoje peniaze. Držím palce nech Ti to vyjde!

jolana21
autor
9. okt 2015

Ďakujem Vám začnem to riešiť ;)

Tu začni písať odpoveď...

Odošli