Výpočet materskej

barborka12341
29. jan 2024

Dobrý deň. Plánujeme bábätko , a chcela by som sa spýtať .
Pracovala som na zmluve cca 1,5 roka, kde som mala hrubý príjem cca1300€ .
Teraz som zmenila prácu (pracujem 2 mesiace) a zamestnávateľ ma oklamal , nedal mi zmluvu ale dohodu kde mám len na výplate 350€ v hrubom a ostatok na čierno do ruky. Samozrejme ,že s tým nesúhlasím, ale to je ževraj gastro .,
Moja otázka je, že ako sa mi bude počítať materská ? .. z ktorej práce ? Zo zmluvy či na dohodu ?
Prípadne je možnosť sa vrátiť späť do tej prvej práce , len musím mať odrobených 9 mesiacov až mi výjde tých 75% z hrubej mzdy moja materská ? .. ďakujem , za vyjadrenie.

becca234
29. jan 2024

To by si musela zostať tehotná hneď teraz, 9 mesiacov si naozaj mala ale z dlhodobého hľadiska sa ti to neoplatí, radšej si nájdi normálnu prácu na TTP a až potom plánuj bábo, nebudeš sa mať kam vrátiť

petamich
29. jan 2024

ak u noveho zamestnavatela odrobis minimalne 90 dni bez OCR a PN materska sa ti bude pocitat z tejto zmluvy, co teda nie je vobec dobry napad

takze radsej vratit sa do starej, uzavriet novu zmluvu a odrobit minimalne 90 dni 🙂

barborka12341
autor
29. jan 2024

@petamich dakujem . A ked sa vratim naspat do tej starej prace a odrobim min 90 dnii a pojdem na pn do porodu ( dovod pn by bol velmi tazka praca a aj potrat) .. tiez by sa mi ratala materska z tych min.90 dni co odrobim pred pn ?

petamich
29. jan 2024

@barborka12341 no na toto by som si dala pozor, odrobila pre istotu viac ako presne 90 dni, lebo nova zmluva, 90 dni a hned PN to pokojne moze Socialna poistovna vyhlasit za ucelove 🤷‍♀️

kazdopadne ano ak odrobis 90 dni bez OCR a PN tak narok bude pocitany z tejto zmluvy

barborka12341
autor
29. jan 2024

@petamich samozrejme ze by som odrobila viac ako 90 dni , predsa sa neda vypocitat otehotniet hned a zaraz . Dakujem pekne, som rozumnejsia . Tak uz viem, ze treba sa vratit zas naspat do prace 😌 dakujem za info.

becca234
29. jan 2024

@barborka12341 veľmi dobre spravíš, keď sa vrátiš na TTP..a ešte jedna poznámka, tehotenstvo sa nemusí podariť hneď, mne sa podarilo po 1 roku a 3 mesiacoch, t.j., keby sa spolieham na dohodu ako máš ty, lehota by mi prešla a zbytočne by som pracovala tam, kde nemám také výhody ako na TTP…bohužiaľ nevieme ovplyvniť či to bude trvať mesiac alebo roky