Nárok na materskú

karol25
31. dec 2015

Ahojte baby, mám otázku nakoľko si uz neviem rady. Od roku 2010 som vkuse zamestnaná. V roku 2015 som mala príjem za ktorý mi prináleží najvyššia materská. Od decembra 2015 som zmenila zamestnanie kde mám na papieri minimálnu mzdu. Do tohto mesiaca som mala všetko na papieri a mzdu vysokú. Pani na sociálke mi povedala že ak u aktuálneho zamestnávateľa odpracujem viac ako 90 dni tak mi budú matersku počítať od tohto zamestnávateľa (minimalka) aj keď som cely rok 2015 bola zamestnaná. Príde mi to trosku nelogické , to som nemusela mat nikdy príjem na papieri a len na 3 mesiace by som sa zamestnala, zaplatila si odvody a bolo by. Teraz neviem co mám spraviť. Baby mi radili aby som napísala sem, že sa tu nájde niekto kto sa v tom vyzná. Momentálne mám v pláne ist na PN vo februári aby som neprekročila tých 90 dni ale zevraj mi zase potom budú počítať matersku z PN? Trosku nefér keď som 6 rokov vkuse pracovala, nikdy nebola na podpore a na PN dokopy 4 dni ;) este pre upresnenie, že som tehotná som sa dozvedela až po nástupe do novej práce, inak by som samozrejme prácu nemenila 🙃Dakujem Vám za každú radu 😌 Termín mám na koniec júla 🙂

zuzanab32
31. dec 2015

@karol25 ak si tehu, urcite hned na PN ak sa da do porodu..md budes mat z predosleho zamestania 🙂

gapa
31. dec 2015

@karol25 neráta sa to z pn, ak nebudeš mať odvádzané do soc.poistovne pred nástupom na MD aspon 90kalend.dní, tak sa ti to ráta z predchádzajúceho roku (ak ide o iného zamestnávatela a máš tam platené aspon 90kal.dní a nástup na md je rok 2016). Dni napr. PN, očr sa do tých 90dní nerátajú, ale víkendy samozrejme áno, ak nie si pn alebo očr počas nich.

karol25
autor
31. dec 2015

@gapa takze myslíš že sa mám vo februári hodiť na PN? Aby som dostala tu matersku z minulého roku.

dena1973
1. jan 2016

@karol25 Áno. Ak pôjdeš na PN skôr ako opracuješ v novom zamestnaní tých 90 kal. dní, potom sa bude PN aj materské počítať z príjmu od predchádzajúceho zamestnávateľa.

karol25
autor
1. jan 2016

@dena1973 aj PN sa bude počítať priemer z roku 2015? Lebo to potom nemám nad čím ani uvažovať 🙃

dena1973
1. jan 2016

@karol25 Ano. Aj PN sa ti bude pocitat z r. 2015 v pripade, ze u noveho zam. neopracujes tych 90 kal. dni.

gapa
1. jan 2016

@karol25 áno, aj nemocneské od 11kalend.dna pn bude rátané z predch.kalend.roku. Len prvých 10dní, čo platí zamestnávatel sa buderátať z tvojho nového zamestnania.

karol25
autor
1. jan 2016

@dena1973
@gapa no super dakujem baby, tak nemám co riešiť, len by som si uškodila kebyže tu zostanem a aj tak je to taká práca že by som ju mohla robiť max omeškal dlhšie a o kolko by som prisla... Dakujem Vám 🙂

melissandra
2. jan 2016

@zuzanab32
@gapa
@dena1973
Ja mam ten isty problem. ale chcem sa opytat ak som zamestnana od 1novembra kedy mi prejde90 dni? Je jedno ci som robila 12 h ci 8 h?
A este ak sa hodim na pn kedy mu mam oznamit tehu. Ak by som aj oznamila co ak ma prepusti v skus dobe, ci to nemam riesit lebo budem na pn? Kto mi bude Platit nemoc poist?

dena1973
2. jan 2016

@melissandra 90 kal. dni, ak si nebola PN a OCR ti uplynie 29. 1. 2016.... Je jedno aky mas rozvrh prac. casu.
Ak by ta v skus. dobe prepustil, tak narok na PN v ochrannej lehote ti bude pokracovat a aj na materske ti v takomto pripade narok vznika (ochranna lehota), lebo si uz bola tehotna pocas PP.
Aby ti vznikol narok na materske musis este splnit podmienku 270 dni nem. poistenia v poslednych 2 r. pred porodom ( no toto asi vies).

dena1973
2. jan 2016

@karol25 Nie je zaco...

melissandra
2. jan 2016

@dena1973 dakujem pochopila som uz len zistit ako a kedy oznamit zamestnavatelovi ze som tehu .

dena1973
2. jan 2016

@melissandra Podla mna, ak chces ist na PN, tak je jedno kedy to zamestnavatelovi povies.

karol25
autor
2. jan 2016

@dena1973 @melissandra a myslíš Dena že musím povedať že som tehotná? Môže im byt jedno s čím idem na PN nie? 😒 Nechce sa mi to moc riešiť v práci 😊

dena1973
2. jan 2016

@karol25 No na PN to je jedno, ale povedat im to musis...., aby vedeli kedy maju za teba hladat nahradu...

melissandra
7. jan 2016

@karol25 kedy ides na pnku?

melissandra
7. jan 2016

@karol25 pytam sa preto, lebo som si o tom viac citala a ak neoznamis zamestnavatelovi ze si tehu nemas narok na ochrannu lehotu.
Takze ak sa hodim na pn a mu to nepoviem da mi vypoved... Ta vypoved mi nieco ovplyvni? V podstste neprekrocim 90 dni takze narok na matersku mi patri z roku 2015. A pn my uz bude bezat az tak mi da vypoved cize tiez dostanem vyplatenu pn ako keby som bola zamestnama! Takze zmeni mi vypoved pocas pn ( v skus. Dobe ) nieco?

melissandra
7. jan 2016

@dena1973 prodim ta porad
ak neoznamis zamestnavatelovi ze si tehu nemas narok na ochrannu lehotu.
Takze ak sa hodim na pn a mu to nepoviem da mi vypoved... Ta vypoved mi nieco ovplyvni? V podstste neprekrocim 90 dni takze narok na matersku mi patri z roku 2015. A pn my uz bude bezat az tak mi da vypoved cize tiez dostanem vyplatenu pn ako keby som bola zamestnama! Takze zmeni mi vypoved pocas pn ( v skus. Dobe ) nieco?

dena1973
7. jan 2016

@melissandra Ak pojdes na PN a ukonci s tebou zamestnavatel PP, tak nemocenske ti bude nadalej vyplacat SP v ochrannej lehote. Na materske tiez budes mat narok v ochrannej lehote, ak mas splnenu podmienku 270 dni nemoc. poistenia v poslednych 2 r. pred porodom.
Ak neodpracujes v novom zamestnani 90 kal. dni, tak sa bude pocitat z predch. kal. roka 2015.

melissandra
7. jan 2016

@dena1973 takze mi ta vypoved nic neovplyvni len to ze ostanem nezamestnana ale na pn takze mi to moze byt fuk

dena1973
7. jan 2016

@melissandra Narok na PN mat budes akurat, ze r. 2015. A na materske tiez, ak mas 270 dni nem.poistenia v posl. 2 r.

melissandra
7. jan 2016

@dena1973
Tu podmienku splnama je pre mna vyhodnejsii vypocet pn ajmaterskej za rok 2015 resp predosleho zamestnavatela

gapa
7. jan 2016

@melissandra ešte dodám, že v ochrannej dobe =chránená pred výpovedou podla Zákonníka práce si len ak písomne oznámiš tehotenstvo s potvrdením od lekára. Ale si chránená len pred výpovedou zo strany zamestnávatela, ale iným spôsobom skončiť pracovný pomer môže, napr. v skúšobnej dobe. A ak neodporacuješ 90dní, tak ti plynie skúšobná doba aj počas PN, lebo o dni prekážok v práci sa skúšobná doba predlžuje.
Čo sa týka ochrannej lehoty, súhlas s vyššie napísaným, že nárok na materské budeš mať, aj ked ti už v den požiaania o materské nebude trvať nem.poistenie (ak splníš tých 270dní v obd. 2roky pred pôrodom) a nevznikne nové nem.poistenie. A tak isto, že aj ked skončí prac.pomer, nadalej budeš poberať nemocenské až do ukončenia pn.

melissandra
7. jan 2016

@gapa teraz nechapem si protirecis- chranena pred vypovedou/ ale inym sposobom ukonc prac pomer moze v skus dobe - sak to je vypoved

zalka
7. jan 2016

@melissandra prepáč gapa si neprotirečí,
výpoved s výpovednou lehotou ... a skončenie PP v skúšobnej dobe nie sú totožné veci ..

gapa
7. jan 2016

@melissandra výpoved zo strany zamestnávatela je len jedným zo spôrobov ukončenia prac.pomeru. Aj ked si chránená pred výpovedou, nie si chránená pred ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe, aj ked tam sú tiež isté podmienky, vid tuším § 72 Zákonníka práce (to bolo po starom, neviem, či sa to neposunulo).

vianocka555
7. jan 2016

Este ja sa chcem spytat. Pracujem len par hodin na dohodu uz druhy rok. Kebyze zmenim teraz pracu a budem mat tych 90dni vyssi prijem teda aj odvody,bude sa mi ratat materska len z toho vyssieho prijmu?

gapa
7. jan 2016

@vianocka555 áno, ak splníš podmienku mať aspon 270dní nem.poistenia v období 2roky pred pôrodom (prirátajú sa aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období). Do tých 90dní sa nerátajú napr. dni pn, očr. rodičovskej a materskej dovoleny.