Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výpočet materskej, na ktorú nastupujem 2/2021

31. okt 2020

Ahojte. Chcela by som sa spýtať na výpočet materskej, na ktorú mam nastúpiť koncom 2/2021. V máji 2020 som skončila RD, hneď na to 1 deň dovolenky a skončila som PP, zvyšok dovolenky preplatený aj s odstupným. 270 dní NP spĺňam a kebyže sa zamestnám napr. od 1.2.2021 s tým, že nový PP nebude trvať dlhšie ako 90 dní, ked nastúpim na MD, tak sa mi bude materská počítať z roku 2020 a teda z toho vymeriavacieho základu, čo som mala akože 1 deň odrobený? Ďakujem.

mima1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mima1
31. okt 2020

Aha nebude trvat dlhsie ako 90dni? Tak v tom pripade neviem 🙈

autor
31. okt 2020

@mima1 No, podľa mňa by sa malo z predchádzajúcej zmluvy a teda ja som odrobila v roku 2020 len 1 deň a vyšiel mi maximálny DVZ na podporu. Tak ma zaujíma, či sa bude brat do úvahy tento DVZ aj na výpočet materskej 🤔

zalka
31. okt 2020

Nie nevezmu ti do úvahy ten 1 deň, MD ti vyrátajú z minimálneho VZ.

autor
31. okt 2020

@zalka Prečo z minimálneho VZ?

zalka
31. okt 2020

Výška dávky v roku 2020

Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Od mája 2017 sa dávka materské zvýšila zo 70 % na 75 % DVZ, resp. PDVZ.

PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ). PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

ak PDVZ je vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ, (t. j. VZ uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z.), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2020 = 506,50 eura), PDVZ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ (od 1. 1. do 31. 12. 2020 = 16,8834 eura)

- prípady, v ktorých sa materské určí z PDVZ (nie z DVZ)

ak zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemali v rozhodujúcom období VZ

ak zamestnanec, ktorý v aktuálnom nemocenskom poistení pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie, ani v rozhodujúcom období, ktorým je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie u iných zamestnávateľov

Rozhodujúce obdobie
ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie materského (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada)

https://www.socpoist.sk/materske/1293s

zalka
31. okt 2020

V skratke, nemáš tam 90 dní poistenia, aktívneho. Ani v novom ani v starom zamestnaní, tak defakto ti nemajú z čoho vyrátať MD a preto bude rátaná z minimálneho VZ.
Minimálny VZ pre rok 2021 bude vo výške 546e.

autor
31. okt 2020

@zalka Aha, takže aj v starom zamestnaní by som musela mať rozhodujúce obdobie nad 90 dní. To som nevedela.. Ďakujem za info. Čiže najlepšie bude zamestnať sa u nového zam. na viac ako 90 dní s platom, aby mi vyšla max materská? Ešte to stíham.. Dakujem.

zalka
31. okt 2020

Ano presne tak, jediná možnosť ako píšeš je sa zamestnať ... a na MD ísť po viac ako 90 dnoch.

autor
31. okt 2020

@zalka Super.. Ďakujem veľmi pekne za pomoc 🙂

lila1988
31. okt 2020

@zalka ahoj, vyzeras, že sa v tom vyznáš, môžem sa prosím spytat na sestrinu situaciu? Jej manzel nastupil na matersku a keďže to kvôli korone vyzerá vo firme zle, tak uvažuje, že po materskej by prešiel na druhu matersku v 2/2021 s druhym dietatom. VZ bude len z tohto PP, či mu VZ zníži dohoda, na ktorú robil par mesiacov v roku 2020 pre iného zamestnávateľa a pred týmto pomerom, či mu bude potvrdzovať súčasný zamestnavatel, koľko by zarobil, ako to majú bežne ženy pri reťazovej materskej? Dakujem😊

zalka
31. okt 2020

@lila1988 nie dohoda mu MD neovplyvní, áno zamestnávateľ mu bude potvrdzovať príjem z roku 2020 , nakoľko z toho roku bude mať rátanú MD. Za predpokladu, že odpracoval 90 dní.

lila1988
31. okt 2020

@zalka Ano, to mal viac ako 90 dni, viem, že tu dohodu musel ukončiť, aby sa mu materska nepočítala z toho, ale pocitala sa mu z noveho pomeru, aj keď tu dohodu mal skoro cely rok, aj popri tomto pomere. A teda nemá nárok na vyššiu potvrdenu mzdu, ak by mu potvrdil zvýšenie platu pri tzv novoročnej valorizácii mzdy, ale bude sa mu počítať len z roku 2020? Ano? Dakujeme veľmi pekne za uistenie😊

zalka
31. okt 2020

@lila1988 áno bude sa rátať z platov dosiahnutých v roku 2020,

lila1988
31. okt 2020

@zalka nevadi, to prežijú, len sa bali, že ak by na druhu matersku musel nastúpiť, tak mu to stiahne ten prijem z dohody. A čisto teoreticky, ak by zamestnávateľ skrachoval, alebo ho vyhodil(švagor išiel na MD, lebo musel kvôli korone podnikateľ zavrieť a nemal na mzdy) a musel by ist potom po tých dvoch MD na úrad prace, tak tam sa bude už aj tá dohoda počítať, nielen tento pracovný pomer, Ano? Prepac za toľko otázok, ale nepoznam nikoho, kto sa v tom tak vyzná a oni majú hypotéku, tak sú nervózni, čo bude. Dakujem❤️

lila1988
31. okt 2020

Pripadne môže spravit tiež tak, že na deň nastúpi a dá si preplatit dovolenku, či keď mal prijem v 2020, tak sa podpora bude počítať z tohto roku zo všetkých príjmov?

zalka
31. okt 2020

@lila1988 ak nebude mať poistenie v čase nástupu na MD, alebo nebude v ochrannej lehote 7 dní od skončenia PP tak nárok na druhú MD mať nebude.
A áno ak by šiel na UP tak sa mu ráta podpora z platov hrubých za posledné dva roky, takže áno spadne tam aj tá podpora.

lila1988
31. okt 2020

@zalka Ano chapem, čiže aj dohoda, aj ten novší pracovný pomer. preplatenie nadobudnutej dovolenky za matersku mu už maximalnu podporu nespravi. No veď uvidime, ako budú tieto lockdowny trvať, či to ustoji ten zamestnávateľ, alebo pôjde do konkurzu.. snáď nie. Dakujem ešte raz velmi pekne, prajem prijemny vecer😊

zalka
31. okt 2020

@lila1988 no to by musel byť doma dlhšie po dobu 2 rokov aby mu čerpanie časti dovolenky a preplatenie zvyšku pomohlo k max. podpore. Držím palec.

lila1988
31. okt 2020

@zalka akože dalo by sa asi tak, že by on bol s mladším dietatom na rodičovskej ešte potom ten rok, ale zase to mu nechcem radiť, nech nepride úplne o pracovne navyky a radšej sa po materskej snaží vratit do prace a začať zarábať😂😂😂 Dakujem, je uzasne, že tu radi niekto, kto má takýto úžasný prehlad😊

zalka
31. okt 2020

@lila1988 no tak neviem či by z rodičáku splacali hypotéku, takže áno treba pracovať.

lila1988
31. okt 2020

@zalka veď preto, sestra zarábala pekne, ale ona sa aj detom viac venuje, tak by bola skoda, keby sa do prace mala vracat skôr ona. Dakujem este raz😊

katka_1
6. jan 2021

@zalka prosim ta, ak by som teraz na konci februára skončila pracovný pomer dohodou, čerpala jeden deň dovolenky, bola by som už tehotná vtedy, potom šla na úrad práce na pol roka, tak materské z ochrannej lehoty by bolo z minimálneho vymeriavacieho základu?

zalka
6. jan 2021

@katka_1 a si na RD či ako? a ak si na RD kedy má dieťa 3 roky?

katka_1
6. jan 2021

@zalka áno som na RD, 27.2. má dcérka 3 roky,ale do práce sa nemôžem vrátiť,lebo sme sa presťahovali 160 km dalej

zalka
6. jan 2021

@katka_1 aha, no ak by si spravila tak ako hovoríš, tak ti MD vyrátajú z platu roku 2020 tj. si tam nemala plat tak z predpokladaného príjmu čo by mala mzdárka v robote potvrdiť.

katka_1
6. jan 2021

@zalka ďakujem za odpoveď,uvidím či sa to podarí 😊 teda hlavne to tehotenstvo

zalka
6. jan 2021

@katka_1 držím palec

zuziiiii
6. jan 2021

@zalka Ahoj ak môžem aj ja mám otázku. Nástup na MD mám 18.1 .2021. Papier musím odovzdať firme stačí toho 18.teho? Lebo Dr mi dá už 15teho papier. Ja len či bude OK keď ho odovzdám 18teho. A prosím ta keď mám hrubú mzdu 800eur som zamestnaná nepretržite 5rokov V tej istej firme .akU budem mať cca materskú? Dakujem

zalka
6. jan 2021

@zuziiiii cca ako máš čistú mzdu taká bude aj materská,
a papier by ti mali na firme len potvrdiť .. ty by si si ho sama mala zaniesť na SP, a áno stačí že 18.-teho to budeš riešiť