Výpočet materskej po návrate zo zahraničia

mims
14. sep 2014

Ahojte, vedel by mi niekto poradit? Zijeme v zahranici desat rokov a planujeme sa buduci rok vratit na Slovensko natrvalo. Chceli by sme hned po navrate druhe dieta. Ako je to s vypoctom materskej? Bude sa mi to pocitat zo zahranicneho prijmu? Zalezi kedy otehotniem? Pracovat sa chystam az do navratu. Velmi pekne dakujem.

maznacik007
14. sep 2014

@mims narok na materske ti na Slovensku nevznikne, tu si odvody neplatila ... ani do soc. poistovne, nema sa ti z coho ratat.

topolinotopomini
14. sep 2014

Narok na matersku Ti vznika v tej krajine, kde si mala posledny pracovny pomer, cize to bude v zahranici, kde si si platila odvody, ale ak by si co len mesiac odpracovala na SR tak Ti narok vznikne, odpracovana doba v zahranici sa Ti pripocita (musis odpracovat myslim 270 dni), spocitaju doby poistenia na SR s dobou poistenia v zahranici.

havana_frost
14. sep 2014

@maznacik007 Ale vznikne, berie sa do úvahy aj zahraničné poistenie. Má to však svoje podmienky.

mims
autor
14. sep 2014

Ach ako vidim je to pekne komplikovane 😒 , neviem, ci je lepsie skusit si najst pracu a potom rozmyslat nad tehotenstvom, alebo opacne.

dominix
15. sep 2014

Ahoj, moja skusenost - my sme boli v CR 7 rokov, mali prve dieta, bola som na rodicovskej, pocas ktorej sme sa vratili na SR...tu som druhykrat otehotnela, v marci mi skoncila rodicovska a v praci v CR sme rozviazali pracovny pomer. Isla som tu na urad prace, normalne ma zaregistrovali a davky mi vyratali z CR - cize len som musela dodat vsetky papiere, aby sa oni spojili z CR. Teraz nastupujem na matersku a tiez ju budu vyratavat z CR, este cakam na verdikt...Takze moje odporucanie je, otehotniet co najskor🙂...teda ak planujete druhe, nie je na co cakat a predsa len i s tou pracou to tu nie je ruzove (hladala som si pred otehotnenim pre istotu, ale je to bieda....aspon tu, na vychode)

maznacik007
15. sep 2014

@havana_frost neviem podla mojich info je v tomto pripade mozny jedine prenos davky .. ale musis splnit podmienky v tej krajine kde pracovala

topolinotopomini
15. sep 2014

@mims Mas niekolko moznosti, jedna z moznosti je aj to, vybavit si v zahranici prenos davky na SR, ale je to vraj trocha komplikovanejsie, treba prezistit (neviem, kde v zahranici zijes), dalsia moznost je poziadat na SR o davky, ale nepriznaju Ti ich z odovodnenim, ze zahranicie bolo tvojim centrom zaujmu, nikoho nepoznam, kto by davky takto dostal, ci uz davky v nezamestnanosti alebo materske, zila som v UK 6 rokov.
Uz som natrvalo na Slovensku, mam dcerku, ale zamestnala som sa na Slovensku - u znameho, vdaka tomu som potom mala narok na davky v nezamestnanosti aj materske, a potom nech si uz nasa socialka komunikuje o refundaciu, bohuzial moja skusenost je, ze nase urady nevedia komunikovat s uradami vo Velkej Britanii, sama som si ziadala o vsetko potrebne...nevedia a nepoznaju ich socialny system...

katarinagr
15. sep 2014

bude to asi komplikované 🙂) ono ak je to EÚ malo by to byť prepojené. Moja skúsenosť je len s podporou v nezamestnanosti, kamarátka pracuje na luxemburskú zmluvu tam sa jej platia odvody, a potom sa musí aspoň na jeden deň zamestnať na Slovensku a potom má nárok na podporu a ráta sa jej to z Luxemburského príjmu 🙂 Prajem veľa síl pri vybavovaní, hlavne sa im nedaj odbiť že sa niečo nedá, paničkám na našich úradoch sa s tým len nechce zapodievať...

gapa
15. sep 2014

neviem velmi kombinácie so zahraničím, ale čo sa týka nárok na materské, tak podmienkou je byť aspon 270dní nem.poistení v období dva roky pred pôrodom (v čr je napr. podmieka 270dní pred nástupom na md). Na Sk sa aj dni čerpania RD rátajú do obodbia trvania nem.poistenia, aj ked fakticky je prerušené, teda netrvá, ale to vlastne tvoj prípad nie je. Aj dni získané v zahraničí sa do toho zarátajú, len treba mať potvrdenie o dobe nem.poistenia.
Dalšou podmienkou je trvajúce nem.poistenie alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia na sk, tj. bez nového nem.poistenia nárok nezískaš. Sú iné podmienky,
- ak ide o zamestnanca
podstatné je, či je platené nem.poistenie z daného nem.poistenia aspon 90kalend.dní pred nástupom na md=ten je najneskôr 6týž pred termínom (počas pn, očr sa neplatí, tj. nerátajú sa tie dni do 90dní), ak nie, ráta sa z vym.základu v predchádzajúcom kal.roku k roku nástupu na md, ale neviem, či sa dá aj z vym.základu v zahraničí, ak nemáš vym.základ aspon 90dní u iného zamestnávatela ako je ten posledný, tak sa ráta z minima a iné,
- ak ide o dobrovolné nem.poistenie (platí sa najmenej 33,15% zo zvoleného vym.základu a je podstatné, či pred nástpom na md=najneskôr 6týž. pred termínom si dnp aspon 26týždnov alebo nie, ak nie, nárok je rátaný len z minima bez ohladu na to z akého vym.základu platiš, tiež treba dať pozor na platenie v splatnosti a so správnym variab.symbolom a špecif.symbolom.

martina542
13. nov 2015

Ahojte baby, ja som prisla taktiez zo zahranicia pred stvorma mesiacmi, bola som tam poistena nejakych 340 dni.
Termin porodu mam uz 06.01.2016 , tak sa chcem opytat ...
vznikne mi teda narok na materske? a ak ano co vsetko treba zdokladovat v socialnej poistovni ? A ked bol moj plat asi 800 v hrubom tak pocita sa to stale tych 65% z hrubeho platu ?
Dakujem

evitta84
25. okt 2016
ivusa8520
6. dec 2016

mate niekto skusenost ?? pracovala som vo svajcisrsku prisla osm na SK lebo som otehotnela aj osm tu porodila vsetko zo svajcoarskeho platu my uznali podporu ajmy ju vyplatili a teraz mam dostat matersku a povedali ze my to nebudu pocitat z primu zo svajciarska ako podporu ale z minimalnej mzdy z r .2015 a este aj im musim vratit penoaze za maj lebo sa to prekriva podpora z materskou vsetko my dlho trvalo kym my dali peniaze a do dnesneho dns som nedostala este ani euro mala s anarodial 20 juna a dnes my zavolalai a povedali toto moze tp tak byt ???preco my to tiez nevypocitaju z zoho isteho primu ako podporu ..???

alexi33
24. jan 2017

@topolinotopomini a ako treba našej slovenskej poistovni doložiť, že som pracovala určité obdobie v zahraniči. Mám podobny problém

juliastrakovave
16. feb 2017

Ahojte vie mi niekto poradiť čo a ako? Žijem v Anglicku a plánujeme sa v júli vrátiť domov otázka je ako to funguje s materskou na Slovensku tu je 9 mesiacou a tento mesiac mi konci môžem keď sa vrátim požiadať aj na sk o materskú lebo je 3 roky na Slovensku... ďakujem za každú radu a aká je výška materskej a rodičovského ďakujem pekný deň

evitta84
28. feb 2017

@havana_frost Ahoj, a aké podmienky? Ja som pracovala len v Nemecku. A budem sa vracať na Slovensko. Táto téma ma zaujíma. Ďakujem za odpoveď

havana_frost
1. mar 2017

@evitta84 Ale nevidím otázku 🙂

majkat1
1. mar 2017

@juliastrakovave pokial viem tak budes mat narok len na rodicovsky...aby si mala narok na materksu musela by si byt poistena na sk tusim 270dni....

havana_frost
1. mar 2017

@majkat1
@juliastrakovave Môže mať nárok aj ak bola poistená v UK a mala nárok, ale zo zadania skôr čítam že materské v UK už poberala, takže potom už v SR nárok mať nebude, iba na RP ako píšeš - vo výške 203 euro mesačne, do 3 rokov veku dieťaťa. Plus 23.52 € mesačne rodinné prídavky.

Skôr mi ešte napadlo, že môže žiadať o materské otec dieťaťa, ten má na to ešte čas do 3 rokov veku dieťaťa - buď spĺňa podmienky z UK alebo ich splní v SR po návrate (270 dní nem. poistenia + aktívne nem. poistenie). Matka musí žiadať o materské najneskôr dňom pôrodu, neskôr sa nedá.

evitta84
3. mar 2017

@evitta84 Ahoj, moja otázka je či je možne poberať materskú na Slovensku keď som pracovala len v Nemecku? Niekde som čítala, že sa do dá len treba pracovať určitý čas aj na Slovensku a potom sa k tomu pripočíta aj to z Nemecka. Alebo si dať preniesť materskú z Nemecka na Slovensko? Bola by som vďačná za radu.

rinora441
2. máj 2017

@ivusa8520 Ahoj prosim chcem sa spytat tiez som bola vo svajciarsku par rokov a domov som dosla par mesiacov ked sa maly narosil, myslis, ze som mala narok na podporu polroka? Inac katastrofa urady slovenske jeden hovori tak jeden tak, nikto neporadi , nevedia sami ako to je.

ivana

ivusa8520
7. máj 2017

no je to konplikovane ja som mal a narok na podporu ale dlho im to trvalo od janura mi to pocitali podporu som dostala az juni ked s amal narodila poslali mi to vsetko naraz juu kolko penazi super a po narodeni som si ziadala o matersku no to bolo radosti taky papier hento to kurvi ,,,vyjb.... nakoniec ze ano decenber bol ked mi zasa vyplatili vsetko naraz celu matersku ted a co som mala uz v maji dostat a ??? o tyzden telefon ze mam im vratit peniaze lebo ked somla matersku mi bola vyplatena ja podpora a ?? matersku pocitaju z toho orkou co si na posledy robil a naSK takze mi vypocitali z rokou 2017 minimalku takz e osmim z tej materskej oc mi prisla 1800 eur poslal hned naspet z toho 1500 😅 takze co mi ostalo toto je SLOVENSKY STAT KRASNY OJEBACACNY A SA CUDUJE ZE VSETCI IDEME PREC PROSIM MUSIA TA OJBEAT AJ KEBY CO BOLOO A BOLA TO ICH CHYBA ZE IM TO TAK DLHO TRVALO NIE MOJA a terz som na podpore takze vela zadru vam prajem

rinora441
7. máj 2017

@ivusa8520 ni sak jasne oni ani neporadia a pomoc to uz vobec nehrozi, ja som este matersku vo swiss zobrala, a nestihla som sa nahlasit na urade takze som o celu podporu prisla, lebo mi nikto neporadil, chvalabohu aspon rodicovsky dali 3roky hruuza a na akej podpore ste teraz? 🙂

ivusa8520
8. máj 2017

klasicky rodicak ako vsetci na urade prace
@rinora441

tomasko1997
8. okt 2017

@evitta84 ahoj chcem sa opýtať ci sa ta materská z nemecka preniesť na slovensko. Dakujem

lenkaj93
22. mar 2018

Dobrý deň,
chcem sa opýtať kamarátka z českej republiky sa presťahovala pred mesiacom na slovensko, začala tu pracovať na TPP (cca mesiac), tento mesiac zistila, že je tehotná, včera skončila pracovný pomer. Avšak stále má trvalý pobyt v CZ. Odkiaľ bude poberať materskú?

juliastrakovave
23. mar 2018

@mims narok na matersku nebudete mat lebo ste neodvadzali nic na Sk budete poberat len rodicovsky to je 214 aj nieco pkus rodinne pridavky to je necelých 24€ . Budete musiet vela papierov dolozit vsetky preložené bude to dlhy proces ja som sa vrátila minuly rok a vybavené som mala az v january tohoto roku vracala som sa v auguste. Vela sil a pevnych nervou prajem

kami12588
4. nov 2018

@ivusa8520 ahoj ako to nakoniec dopadlo?..prisla si na to? mam podobnu situaciu som vo svajciarsku..chystam sa domov po roku aj pol...nebude problem s vyplacanimpodpory zo svajc.platu a takgiez s materskou zo svajc.platu?DAKUJEM!

dadka1996
24. mar 2019

@havana_frost a čo sa preto robí prosím??

naomei
1. máj 2019

Zdravím vás milé mamičky aj budúce mamičky ja mám tiež problém a už ozaj neviem čo mám robiť a tak sa chcem vás opýtať či máte niektorá skúsenosti a to z francúzskom.chcela by som vedieť ako dlho sa čaká kým vybavia či mám alebo nemám nárok na materskú .aká je tam lehota cakacej doby.dakujem

denda777
11. jan 2022

Ahojte ak sa niekto ozve prosím idem z anglicka na Slovensko rodiť chcem brat anglicku materskú a potom na Slovensku čo teda už nebudem poberať žiadnu materskú?