Výpoveď počas čerpania riadnej dovolenky medzi materskou a rodičovskou

17alisha
9. nov 2018

Ahojte, skoncila mi materska, som na rodicovskej. Chcela by som si cerpat dovolenku v praci, kedze si chceme vziat hypoteku, aby som mala vyssi prijem ako rodicak. Mam tam cca 90dni dovolenky. Moze mi pocas nej dat zamestnavatel vypoved? Po vycerpani sa chcem vratit spat na rodicovsky, kedze dcera bude mat tri roky az v januari 2021. Ak by mi aj dal vypoved, co potom?Zamestnana som od roku 2013. Od 2016 som striedavo md,rd,md a teraz rd.

erosmal
9. nov 2018

dohodni sa so zamestnávateľom. Ak čerpáš dovolenku tak si riadne zamestnancom môže ti dať výpoveď. Chránená si len ak si tehotná alebo na rd.

evittam
9. nov 2018

@17alisha Tak ako pise
@erosmal .
Ak dostaneš výpoveď tak na UPSVaR a ziadat o podporu. RP zatial na otca dietata. V tomto prípade by som vsak neriskovala. Pripadne radšej pockat kým nebudeš aspon 2roky bez iného príjmu ako MD a RP-tak si mozes zariadit max.podporu

29simona29
9. nov 2018

@17alisha ja som presne v rovnakej situácii, ale mne výpoveď nehrozí, Je to hlavne o dohode medzi tebou a zamestnávateľom, ja ale naďalej pracujem z domu a nehrozí, že by ma prepustili, je to ale úplne ina situácia...teoreticky ti ju dat môžu, ale sama musíš vedieť, aké sú pomery v tvojej práci...

17alisha
autor
9. nov 2018

@erosmal
@evittam dakujem baby, tak nam ine neostava, len to risknut. Este otazka, ak si dam cerpat dovolenku, nahlasim, ze chcem cerpat tych 90 dni, mozem dostat vypoved aj skor, ako ju vycerpam, tzn.napr.na piaty den dovolenky? Co pptom s vypovednou lehotou a zvyskom dovolenky. A z coho mi bude ratana ta podpora, z tej dovolenky deleno dva roky, ci ako?

17alisha
autor
9. nov 2018

@29simona29 tak bohuzial ja z domu pracovat nemozem, kedze ucim tanec v zuske 😂

evittam
9. nov 2018

@17alisha Aby ti dal zamestnavatel vypoved tak to musi mat dovod-vid ZP. Ak ti ju da podla ZP tak mas 2mesacnu vyp.lehotu.
Podpora je počítana z VZ za posledné dva roky pred žiadosťou o podporu.
Napr budes cerpat 90dni dovolenky co je cca vyse 4 mesiace. Neviem aky mas VZ na dovolenku. Povedzme 20/den. T.j.90*20=1800. Kal.dni cca 130. Cize 1800/130=13,84*50%=cca 6,92Eur/den podpora. Za predpokladu ze si za tie 2roky nemala iny zdanitelny príjem. MD,PN,RP su nezdanitelne prijmy.

17alisha
autor
9. nov 2018

@evittam dakujem krasne za podrobne vysvetlenie. 😉

erosmal
10. nov 2018

@17alisha z mojho pohladu sa choď dohodnúť so šéfom, lebo proste je jedno či ty vyčerpáš dovolenku, alebo ti ju preplatí. A on za teba nejaký zástup má, čiže jemu sa situácia nemení. Dokonca by ti asi vznikol nárok na odstupné (ak si u neho zamestnaná 5 rokov). Teoreticky je mu lepšie dať ti teraz čerpať veľa dovolenky naraz pokym je za teba zastup, a potom keď už sa vrátiš natrvalo tak budeš určite pracovať a nie dovolenkovať a on na tych 90 dní nebude musieť nič vymýšlať ako ich poriešiť.