Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výška materskej

barbi_modrykonik
10. jan 2016

Ahojte dievčatá,

viem, že príspevkov ohľadom výšky materskej a jej výpočtov je tu neúrekom, no keďže som nikde nenašla riešenie prípadu môjmu, zakladám novú diskusiu 🙂.

Ak správne rozumiem, materská je 75% z brutto mzdy odvedenej za predch.rok pôrodu.
Taktiež treba mať splnenú podmienku 270 dní odvedeného poistného za predch. dva roky materskej.

Moja situácia je nasledovná:
v roku 2015 som bola samoplatiteľom poistného do apríla 2015 (tri mesiace), nebola som evidovaná na úrade práce. Od apríla 2015 som bola zamestnaná u viacerých zamestnávateľov, z toho ma traja prihlásili neskoro do poisťovní, čiže som si rozdiel opäť musela dorovnať sama v hotovosti v poisťovni, čiže oficiálne som kvázi opať nezamestnaný človek a teda moja otázka je:

Ako si môžem vypočítať výšku materskej alebo resp. na koho by som sa mohla obrátiť s priemerným výpočtom? Priemeruje sa mi v tomto pripade len brutto prijem z roku 2015, ak teda rodim v 2016 a v 2015tom boli medzery v odvodoch?

Budem veľmi rada za vaše rady a skúsenosti a chcem vás poprosiť, aby ste sa zdržali komentárov o tom, ako som mohla byť za rok u troch zamestnávateľov apodobne, keďže asi všetky máme poznatky o tom, ako sa v dnešnej dobe zamestnáva na minimálnu mzdu a zvyšok na cesťáky alebo na ruku a podobne, takže asi nie som jedina, čo mala posl.rok smolu a lepšie zaplatené predch.roky v stabilnejšom zamestnaní ako rok pred pôrodom 🙂.

Moc vďaka za vašu trpezlivosť 🙂

evittam
10. jan 2016

@barbi_modrykonik Ak máš splnenú podmienku 270 dní NP, tak tvoj VZ bude hrubý príjem od posledného zamestnávateľa ak si u neho odpracovala aspoň 90 dní bez PN a OČR a MD nie je 75% z tohto VZ ale 70%.

barbi_modrykonik
autor
10. jan 2016

@evittam dakujem ti za vysvetlenie, mozem sa este opytat:

90 dni znamena 90 pracovnych dni alebo sa rataju aj vikendy a statne sviatky?

evittam
10. jan 2016

@barbi_modrykonik 90 kalendárnych dní.

barbi_modrykonik
autor
10. jan 2016

@evittam prosim ta, takze ak spravne chapem, ak som u posl.zamestnavatela bola 3 mesiace a zvysok na rizikovom tehotenstve pn, tak moja materska bude 70% zo suctu brutta za tie tri mesiace, ano?

evittam
11. jan 2016

@barbi_modrykonik Presne tak.

barbi_modrykonik
autor
11. jan 2016

ďakujem ti pekne za trpezlivosť @evittam

evittam
11. jan 2016

@barbi_modrykonik Rado sa stalo.

afronikaa
12. jan 2016

Baby? Ta vyssia materska co je platna teraz od 1.1 tak pride uz teraz v januari, ci sa to spatne a vyska novej materskej bude vyplatena vo febr. Dakujem 🙂

afronikaa
12. jan 2016

Uz viem 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli