Reťazový pôrod a výpočet vymeriavacieho základu

milliondollarbaby
21. apr 2017

ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, lebo na Sociálnej poisťovni som dostala informáciu, že sa mi bude materská pri druhom dieťati rátať z minima, čo ma dosť šokovalo, keďže som rátala s tým, že pri reťazovom pôrode sa bude výška materského príspevku rátať z pravdepodobného vymeriavacieho základu nahláseného zamestnávateľom (keďže ide o reťazový pôrod). Môj prípad je takýto - nepretržite zamestnaná od 12/2010, PN z dôvodu rizikového tehu od 1.10.2015 do 17.1.2016, následne 18.1.2016nnástup na materskú (kde mi bola priznaná maximálna výška materského príspevku na základe platu, PN-ka ho neovplyvnila), od 12.9.2016 poberám rodičovský príspevok. Zároveň mi bol v januári 2016 a potom v apríli 2016 vyplatený bonus za rok 2015 vo výške 4000 btto. Prosím, viete mi poradiť, akú materskú mám očakávať? Predpokladaný nástup je 24.9.2017. Ďakujem!

momoqui
21. apr 2017

@milliondollarbaby ahoj, ja si myslim, ze materska sa ti bude pocitat z toho vymer.zakladu co aj prva materska. Nemam to velmi nastudovane, ale nieco v tom zmysle som citala. Nerozumiem, preco by ti mala byt uznana minimalna 🙄 Mozno sa na SP pomylili (?)

majusqa77
21. apr 2017

pozri sa na paske, ci mas za januar 2016 z tej sumy, co ti vyplatili bonus odvody na nemocenske poistenie...
ale podla mna ti na socialke povedali pravdu, materska bude ratana z minima
@zalka @evittam ?

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

@majusqa77 cauko, ked dobre citam tu pasku, tak nemocenske tam nie je uvedena ziadna ciastka.. a ja som bola v tom, ze retazovy porod, tak sa automaticky berie pravdepodobny vymeriavaci zaklad😔

zalka
21. apr 2017

@milliondollarbaby súhlasím s @majusqa77 budeš mať minimálnu MD kvôli tomu, že min. rok si nemala odpracovaný ani den, a mala si tam len PN, MD, RD ...
kvôli tej PN budeš mať nárok len na minimálnu MD...
ak by si bola po MD odpracovala den dva .. tak by bola MD rátaná z toho,

z predpokladaného príjmu sa MD ráta len ak v predošlom roku je MD, RD,
ale ako píšeš mala si tam aj PN, tým pádom žiaden predpokladaný a maximum ale minimálna MD z VZ 441,50e

majusqa77
21. apr 2017

@milliondollarbaby nase zakony pojem retazovy porod nepoznaju. u teba je ten problem, ze si v roku 2016 mala iba pn+md+rd.. ..keby si tam mala co i len 1 den v praci, pripadne na dovolenke, ratalo by sa ti z prijmu...

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

@majusqa77 baby, ani ten bonus ma teda nezachrani?

majusqa77
21. apr 2017

@milliondollarbaby nie, neplatila si z neho poistenie

momoqui
21. apr 2017

@majusqa77 baby ale z bonusov sa platia odvody ... zda sa mi nefer aby jej dali minimalku teraz

gir
21. apr 2017

Ja som momentálne na druhej materskej. Malý má rok a štyri mesiace a druhý 7 týždňov. Ak ti pracovný pomer trvá, zober posledný platový výmer a na tlačivo zo sociálnej poisťovne ti zamestnávateľ potvrdí tvoj posledný príjem. Z toho ti vypočítajú druhú materskú. Reťazový pôrod a nárok na druhú materskú máš ak druhé dieťa porodíš, pokiaľ prvé dieťa má menej ako tri roky. A nezadudni sa odhlásiť z úradu práce, kde poberáš rodičovský. Z minima by sa ti rátala ak by si zarábala min. mzdu.

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

baby, uz som si poplakala, teda vlastne placem stale😔 keby som toto bola vedela.. tak si dam zasranu dovolenku preplatit, hocico.. ako za tie vysoke odvody len kvoli 17 dnom PN v roku 2016 minimalka?

majusqa77
21. apr 2017

@gir prosim ta, nepis tu veci, ktore niesu pravdive. to plati iba v pripade, ak by bola na md uz k 1.1.2016

a uz vobec na matersku nema vplyv to, ci porodi mensie dieta do 3 rokov starsieho dietata...

momoqui
21. apr 2017

@majusqa77 nemas uplne pravdu ma to vplyv pri retazovom porode

majusqa77
21. apr 2017

@momoqui co ma vplyv?? akoze keby sa mensie dieta narodilo vtedy, ked bude mat vacsie 3,5 roka, tak na matersku narok nevznikne?

momoqui
21. apr 2017

@majusqa77 ale ona hovori o niecom inom, ked ma dieta 3,5 roka tak uz nie si na rodicovskej dovolenke, co je uplne iny pripad. Tu sa spomina retazovy porod a teda prechod z RD na MD, plynulo

majusqa77
21. apr 2017

@momoqui ale narok by bol aj tak. a zase - ak by PP netrval, tak by narok na druhu md nebol.. takze hranica veku je ohladne naroku na md nepodstatna..

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

baby, viem to este nejako ovplyvnit? inak pri prechode z MD na RD som sa pozabudla a na Socialku som prisla vyplnit RLFO az na treti den po skonceni MD, cize sa mi 2 dni nezaratavaju do dochodku, ale vraj iny vplyv to nema..

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

a zamestnana som nepretrzite od 12/2010..

majusqa77
21. apr 2017

@milliondollarbaby ukoncit terajsi PP a zamestnat sa na 90dni bez pn a ocr inde a pocitala by sa materska odtial.. ale toto skor poradi @zalka

gir
21. apr 2017

@majusqa77 pozri zákon, reťazový pôrod legislatíva nepozná, talže ako rátam, tak rátam, jej staršie diieťa ešte nemá tri roky, pracovný pomer trvá, tak nárok má.

majusqa77
21. apr 2017

@gir a vidis niekde, kde som napisala, ze narok na matersku nema?

gir
21. apr 2017

@majusqa77 citujem ťa : "a uz vobec na matersku nema vplyv to, ci porodi mensie dieta do 3 rokov starsieho dietata... " ak je dieťa staršie ako tri roky už nie si na rodičovskom. Potom musíš mať odpracovaných tuším 280 dní, aby si platila odvody a tak ti vznikol nárok na materskú z platu.

majusqa77
21. apr 2017

@gir na vznik naroku na materske nema vplyv to, ci porodi dieta do 3 rokov starsieho. ak PP trva celu rd, vznikne narok aj na dalsiu matersku, nech by zacala aj mesiac po skonceni prvej rd..
ale to je o inom. v tomto pripade narok na materske je, z minima...

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

@majusqa77 cize musim ukoncit terajsi PP? a zamestnat sa na TPP? alebo staci dohoda?

majusqa77
21. apr 2017

@milliondollarbaby stacila by dohoda, ale musi byt 90dni bez pn a ocr (a pocitalo by sa iba z nej). ale pockaj este, co napise zalka, ci by nestacilo nahodou aj subezne dalsi PP a ratalo by sa z oboch. ale to si niesom ista

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

ach jaj, keby som ja nebola hlupa.. a vedela v takychto veciach chodit.. a ja stastna, ze sa nam podarilo druhe babo a teraz toto..😢 za tie peniaze, co som cele roky odvadzala, takyto detail urobi obrovsky rozdiel😔

milliondollarbaby
autor
21. apr 2017

@majusqa77 dakujem Ti zatial, velmi!

gir
21. apr 2017

@majusqa77 Prosím ťa, ukáž mi kde je to v zákone, pretože nemáš pravdu. Ja som to riešila keď som posleného januára tohto roku prechádzala z rodičovského príspevku na materskú dovolenku.

majusqa77
21. apr 2017

@gir v com nemam pravdu?

sakura77
21. apr 2017

Ja som mala reťazový pôrod čiže druhé dieťa sa narodilo ešte počas rodicaku s prvým a plat mi rátali ako "predpokladaný "plat ktorý by som mala práve. Normalne tam bolo v tlačIve pre zamestnávateľa "predpokladaný "plat.

gir
21. apr 2017

V tom, kde som ťa citovala, že nemá vplyv to aký je vek staršieho dieťaťa. Práve to je hlavné kritérium poberania materskej na druhé dieťa.