Výška príjmu otca popri materskej dávke

24. nov 2023

Ma niekto skusenost, ze mu robili problemy na SP kvoli prijmu na dohodu popri materskej?
Muz zacal pracovat na dohodu u ineho zamestnavatela, realne odrobi max 2 hodiny denne homeoffice, ale ma vysoku hodinovu mzdu, lebo je to specializovana IT cinnost. Tento mesiac mu nevyplatili materske, lebo ze nedoslo k "adekvatnemu" poklesu prijmu, zarobil asi 70% oproti druhej praci, z ktorej pobera materske. Zevraj musi byt aspon polovicny pokles prijmu, teraz to idu posudzovat niekde na centrale a vyzera, ze o to materske tento mesiac mozno pride. V akom zakone sa pise, aky velky pokles prijmu musis mat, ma niekto takuto informaciu prosim?

lienka.7
25. nov 2023

Prosím ta, aspoň tu netrep, ok? Ísť na matersku je možnosť a nie povinnosť. Keďže muža mas teda na MD, ty môžeš pokojne nastúpiť do práce, keďže on sa ma starať o dieta. Ci to nie?
Tak nech sa paci, nech tvoj muz ďalej normalne pracuje, popri tom pracuje na projekte ako bokovke s pomaly takým ísť príjmom a ty budeš poberat rodicak. Aby si tu teda nevyplakavala, ako si ty bez príjmu. Kde mas problém? Mimo to, rodicak nie je tvoj prijem, je to dávka pre dieta. O teba sa ma starať muz, keby si to náhodou nevedela. A ked vám to nevychádza, nech sa paci, dieta do skolky/jaslí a ty do prace. Presne tak, ako to robili ženy pred XY rokmi kedy boli rodicaky 200€.
A neboj, aj pracujúce matky už kontrolujú. A tiež majú problémy. Len sa tu s tým nepochvalia.
A ešte raz, ty si doma (a teraz je jedno ci s druhým, tretím alebo piatym deckom), cize tvoj muz robi a ty sa staráš o deti, nie on. Toto je podstatne.

pupava_lucna
25. nov 2023

Nerozumiem, prečo tu nepíšu ženy čo vedia autorke odpovedať na jej otázku. Ale sa tu ozývajú ženy, ktoré to strašne sere, že autorka a jej muž využili to čo umožňuje zákon. Môže žena pracovať popri MD? Môže. Môže muž pracovať? Môže. Tak kde je problém. Môj muz tiež využil matersku. Ako IT-čkari platíme obidvaja nemalé dane tomuto štátu a tá materská na jedno alebo dve deti je úplne minimum. IT-čkar vie pracovať z domu, môže mat v pracovnej zmluve počas MD napr iba občasne telefonické konzultácie, môže si robotu urobiť v noci. Je to o jeho šikovnosti. Radšej sa pozrite tam na tých čo len ruky naťahujú čo im štát dá, ale za cely život neodvedú do sociálne poisťovne ani euro. Ale za to im štát živí 9-10 deti. Peace ✌️

andrea901
25. nov 2023

@lienka.7 nikde som si nevsimla, ze autorka niekde vyplakava. Vsak pisala, ze manzel par mesiacov nepracoval a teraz pracuje 2 h denne na nejakom projekte po asi 2 mesiacoch a vypadok prijmu maju vedome, ale chceli to tak. Tu ide o to, ze preco ak to zakon umoznuje, tak to nemozu vyuzit?

Zeny, nezavidite tak trosku? Ak neviete poradit, tak naco pisat zavistlive komentare?

mamina7070
25. nov 2023

@andrea901 zakon a usmernenia k nemu to praveze takto neumoznuju ako to urobili oni tj obaja doma a on za 2 hodiny denne pobera plat ako predtym za 8 hodin denne
preto mu materske pozastavili opravnene a zacali posudzovanie a ak mal vypaltene materske za dni kedy mal aj takuto dohodu tak nude ho vracat

socialna poistovna ma uz vyhrate sudy v tejto oblasti a uplne sa to posunulo ako to bolo na zaciatku kedy sa to tak prisne neposudzovalo ale masivne sa to zneuzivalo takze preto sa sprisnili podmienky posudenia naroku

co je na tom neprajne nechapem a co mame zavidiet 🧐to som nezistila este

lienka.7
25. nov 2023

@andrea901 ano, ma narok využiť matersku, ale nema popri tom pracovať, nakoľko ta materska mu supluje ten výpadok prijmu. Neviem, čo je na tom na nepochopenie. Materska NESLÚŽI na to, aby si ju muz "vybral" popri práci na vylepšenie rodinného rozpočtu, rozumies tomu, či je to take ťažké pochopiť?
A autorka tu vyplakava, ze vsak vdaka tomu, že muz je na MD, ona chuderka teraz prišla o rodicak. Takže a možnosť ísť naspať do prace, aby ten prijem mala, keďže o dieta sa teraz stara otec. Bodka.

lienka.7
25. nov 2023

@mamina7070 no zavidime jej predsa to, ze chcela vydrbat so systémom ako ine pred nou, ze muz bude poberat matersku a este aj popri nej prijem z prace, veselo si bude pracovať, a ona sa doma starať o decka namiesto neho.
Za to, ze iks iným to prešlo a prechádzalo, a im uz teraz nie.

andrea901
25. nov 2023

@lienka.7
Ja z prispevkov autorky nevidim, ze by sa snazili nejako vyzuit system. Ved by potom mohol pracovat cely cas alebo si rovno otvorit zivnost, nie?
Materska ma sluzit ako nahrada prijmu, preto byva vo vyske platu. Rodicak, to je uz ine. Preto pri rodicaku uz neriesia ci pracujes alebo nie.
Zena pocas MD realne asi nepracuje a pritom ak mala plat vyssi ako je maximalne materske moze prist o peniaze, ktore by jej mali patrit, to je uz vsetkym jedno, ze?
Ze su aj taki, co system vyziju to uz nech si kazdy robi ako uzna za vhodne.
Napr. mojmu by sa na matersku neoplatilo ist ani keby popri tom pracoval na tie dve akoze dovolene hodiny denne.

lienka.7
25. nov 2023

@andrea901 tak ešte raz, ísť na matersku je možnosť, nie povinnosť. Autorka tu jasne píše, že muz ma nizsiu matersku ako by mal aktuálne prijem. Navyse, ona tým ešte prišla aj o rodicak. Cize, naco na nu nastupoval potom? Mohol ďalej pekne zarábať a ona by bola na rodicaku. Ci?
No on radšej šiel na matersku, a popri tom si našiel ďalšiu prácu, vsak len na 2 hodiny, kde ale zarobí pomaly toľko, ako keď robil 8 hod., vsak o decká sa stará ona, keďže je s nim(i) doma. Ono chvalabohu, že je nejaký strop, lebo rôzne spekulantky by mali také materske že až. V podstate za nic.
A ano, sú aj také ženy, ktoré na matersku ani nejdu, lebo sa im to financne neoplatí. Sama mam takú kamaratku.

autor
26. nov 2023

Ok, takze som klamarka, a muz podvodnik, co vyuziva system, a zjavne berie peniaze niekomu, kto si to viac zasluzi, ci? Omg... Mysliet si mozete co chcete, to nebolo predmetom tejto diskusie.

Rada sa rozhodujem na zaklade vsetkych dostupnych informacii, preto ma to zaskocilo, len preto sa pytam. A jeho vedlajsi prijem nepresiahol vysku materskeho. Hodinovu sadzbu ma beznu pre cloveka na danej pozicii, nie je to nejake z brucha vymyslene cislo.
Takze kebyze ja pracujem, tak je zrazu v poriadku ze zaraba na MD? (recnicka otazka)

@mamina7070 ktory konkretne zakon a usmernenia to neumoznuju prosim? Je to iny zamestnavatel s inou pracovnou naplnou.

Dakujem kazdemu, kto prispel svojou skusenostou, ak sa najde niekto s konkretnou informaciou, z akeho nariadenia cerpa SP, mozno to pomoze niekomu dalsiemu.

lienka.7
26. nov 2023

@autorka keďže si ideš svoje... aj ty keby si bola na MD pracovala, tak ta SP bude skúmať. Lebo NEMAS pracovať, mas sa starať o dieta. A za to dostávaš ty matersku. Keď chceš pracovať, zrušis si MD a môžeš pracovať. Chapes?
Jeho vedľajší prijem nepresiahol výšku materskej. Moja zlata, on ma mat min.prijem, keď uz tak. Nie ze mzdu ma co ja viem 2.000€, detto plus mínus aj matersku, a na dohodu si "sikovne" privyrobi co ja viem este 1.500€. Akože toto myslíš? Tak nie, tak to presne byt nema. Ešte raz, keď chce pracovať na 2 hodky, ako teda deklaruje, moze sa pokojne vrátiť do prace a budete mať jeho mzdu +dohodu, t.j.2.000+1.500 a ty cca. 500€ rodicak. Win- win situácia. Ešte raz sa ta tam kde je teda problém?
Nejako nie si schopná odpovedať. Ja ti to teda poviem, on chce byť z PP doma, materskej, popri tom ďalej robiť na dohodu - lebo obe by samozrejme nestíhal, keďže nerobi len tie 2 hodiny a ty si doma a staráš sa o deti - on to NEROBI, tak tu nemusis klamat.
A presne s týmto ma ta zla zla zla SP, problém, UZ TO CHAPES?

pupava_lucna
26. nov 2023

@lienka.7 Odkial máš prosím tá info, že popri MD sa nemôže pracovať? Mozes pracovať a kludne aj u toho istého zamestnávateľa, len to musí byt na inu zmluvu alebo na živnosť. Nemôže to byt ten pracovný pomer z ktorého čerpáš MD. Naštuduj si to prosím ta…

andrea901
26. nov 2023

@lienka.7 ja by som chcela tiez vediet ake su presne podmienky, kedze niekomu schvalia a niekomu nie. Nie je zakazane pracovat popri md, len musi byt uzatvorena ina zmluva... Presne o to ide aj autorke.
Ona sa do 3 rokov do prace vratit nemusi, nie kazdemu ide o peniaze ale stravit s rodinou spolocny cas hoc aj na ukor nizsieho rodinneho prijmu.

mamina7070
26. nov 2023

@andrea901 materske je urcene ako nahrada prijmu pri starostlivosti o dieta

dnes uz su desiatky zamietnutych materskych pre otcov rocne a aj vyhratych sudnych sporov kde vyhrala soc poist

praca je mozna ale nie je mozne pracovat na plny uvazok akceptovane su dve hodiny denne cca 30 % uvazok (ale nemoze tam byt cestovanie dlhsiena miesto vykonu prace) a primerany pokles prijmu k danemu casu tj nemoze odrobit 1/5 casu ako predtym a zarobit tornako ako za 100%
toto sa tyka zamestnane dohodar

ak je szco tak tam nebyva taky problem

ak je otec doma a nepracuje tak to samozrejme neriesia ani ak mamsporadicky par hodinovy a adekvatne ohodnoteny prijem z dohody

pupava_lucna
20. dec 2023

Autorka, neviem či ste to už poriesili ale teraz som našla od Mihála tento vzor odvolania proti rozhodnutiu SP a presne je tam ten dovod čo aj vy riešite. Že otcovi nepriznali materskú lebo dosahoval popri MD vyšší príjem. Tak pekne to tam Mihal napísal, že zo zákona SP na to nemá právo. Je to sice už starší článok ale snáď to stále platí rovnako https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=184

lienka.7
20. dec 2023

@pupava_lucna až na to, ze je to staré. Odvtedy už bolo niekoľko noviel. Navyše autorke tu už bolo vysvetlene, ze muz pracovať môže, ale musí ísť o výrazný pokles prijmu. Nie ze si dá síce podla vykazu prácu na 2hod./denne (však papier znesie vsetko, ze?) ale hodinovú mzdu co ja viem 300€ a v sumáre mu to hodí o 200€ menej ako mal realny plat. Takéto odzuby už nefungujú. Obzvlast ked je autorka ešte aj doma, cize je evidentne, ze o dieta sa de facto stara ona. A muz si robi.

pupava_lucna
20. dec 2023

@lienka.7 a kde je prosím tá v zákone ten pokles príjmu? Ja som o takom ničom nepočula kým sa nezačala riešiť táto diskusia. Kopa žien tiež založí živnosť popri MD a začne podnikať napríklad. To si musia tiež dávať pozor na to, aby sa im náhodou príliš dobre v podnikaní nedarilo?

lienka.7
20. dec 2023

@pupava_lucna v zákone nemusis mat napísané uplne všetko. Ale to asi vieš aj sama, vsak? Je bežné, že sa stanovujú veci vnútornými predpismi alebo ďalej napr.vyhlaskami. ani v zákone o VŠ nemáš napísanú presnu výšku školného, vsak? A ideš sa odvolávať na zákon o VŠ, keď ti dôjde výška školného nebodaj, ze ty nezaplatis, lebo to predsa nie je v zakone? 🤦‍♀️

pupava_lucna
20. dec 2023

@lienka.7 tak v tom prípade má Mihal v tom odvolaní pravdu, že to čo robí SP nema podporu v zákone. A je to diskriminačne, keďže pri ženách to neriešia, iba pri muzoch.

lienka.7
20. dec 2023

@pupava_lucna keď nesúhlasí, nech sa paci, moze podat návrh na sud a súdiť sa. Boli rozhodnutia súdov pre aj proti. Môže skúsiť

autor
21. dec 2023

@pupava_lucna zatial sme ziadne rozhodnutie nedostali, tak sa nemame proti comu odvolat. Dakujem za link, my sme iny pripad, jemu materske priznane bolo, stopli mu vyplatu az ked zacal zarabat na inu dohodu, aj pracovny uvazok ma maly. Aj pravne upravy sa pomenili odvtedy.
Medzicasom som sa nahodou dozvedela, ze aj znama ma takyto problem, na materskej robila po veceroch a tiez jej nevyplatili z rovnakeho dovodu. Takze to robia uz aj zenam, nielen muzom.

@mamina7070 prosim ta aky je zdroj tychto informacii ("nie je mozne pracovat na plny uvazok akceptovane su dve hodiny denne cca 30 % uvazok (ale nemoze tam byt cestovanie dlhsiena miesto vykonu prace) a primerany pokles prijmu k danemu casu") -? kedze ja som nikde nic taketo nenasla.

pupava_lucna
22. dec 2023

Autorka - možno je istejšie radšej pracovať popri MD na živnosť. Môj manžel to spravil tak a nebol problém.

mamina7070
22. dec 2023

taketo je usmernenie pohladaj si odovodnenia sudnych sporov knmaterskemu otca co socialna poistovna vyhrala a vyhrava