Môže muž popri materskej dovolenke pracovať na dohodu?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

manžel je od 2.4.2024 na materskej dovolenke s naším 1,5-ročným synom, ja chodím na 4 dni do týždňa do práce. Ten jeden deň do týždňa chcel manžel využiť na prácu na dohodu u svojho zamestnávateľa (samozrejme na inej pozícii, to sme si nastudovali na internete). Na sociálke mu povedali, že o to, čo odrobí sa mu bude krátiť materská. Údajne teraz potrebujú šetriť. Nevedeli mu ani povedať aký je limit hodín, ktoré môže odrobiť.

Posudzuje sa to individuálne?

Zmenilo sa niečo v zákone?

Podľa informácií dostupných online mohol doteraz muž normálne pracovať na dohodu popri materskej.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem či ste správne pochopili odpoveď v SP, pracovať môže z iného pracovného vzťahu.
Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej a bude sa zaujímať, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka dieťaťa.

Sú s tým dosť veľké problémy, ak má otec počas poberania materskej príjem (keď aj iné nemocenské poistenie zamestnanca u iného zamestnávateľa). Skôr materskú odnímu s odôvodnením, že sa nestará poriadne o dieťa. Alebo ak má novú dohodu s tým istým zamestnávateľom, zvyknú sa zamerať aj na kontrolu u zamestnávateľa. Tiež aj vtedy, ak má vyšší príjem z tejto dohody.

S prianím pekného dňa,
Lenka