Vznikne mi nárok na materskú?

tomko20
1. feb 2019

Taka je vec že pred tym ako som otehotnela som pracovala doktor mi dal tlacivo na matersku dovolenku ja som bola naposledy v praci 1.2.2019 čiže dnes doktor mi dal nastup na matersku od 3.2.2019 a zamestnavatel mi napisal ze matersku dovolenku mam poskytnutu od 4.2.2019 a ja neviem či mam tych 270 dni nechcem aby mi chybal/chybali nejake dni inak mi nevznikne narok na matersku nevybavovala som take veci tak neviem prosim poradte mi

beky1813
1. feb 2019

Ved si to vypocitas aj sama, odkedy si začala robit az po den nastupu na matersku

tomko20
autor
1. feb 2019

@beky1813 ahoj len neviem či sa počitaju kaledarne dni alebo len pracovne, sviatky

23kikinka23
1. feb 2019

Počítajú sa kalendárne dni ,sviatky a víkendy sa nevylučujú

tomko20
autor
1. feb 2019

@23kikinka23 ďakujem ti pekne

evittam
1. feb 2019

@tomko20 Od kedy trval PP. Kedy mas TP? Co bolo za posledné dva roky pred TP?

tomko20
autor
1. feb 2019

@evittam Pracovny pomer mam od 31.1.2018 od tohto dňa pracujem
Termin pôrodu mam 17.3.2019

evittam
1. feb 2019

@tomko20 Hlavnu podmienku nároku na MD si splnila 28.10.2018.Tvoj VZ pre MD bude hruby príjem za obdobie od 31.1.2018-31.1.2019.

tomko20
autor
1. feb 2019

@evittam Čiže mi vznikne narok na matersku?
Ďakujem vam veľmi pekne že ste mi poradili

evittam
1. feb 2019

@tomko20 Uz ti davno vznikol.

tomko20
autor
1. feb 2019

@evitta Ešte raz dakujem

hukaka
9. feb 2019

@evittam
@tomko20 ahojte dievčatá, chcem sa spýtať, s manželom plánujeme bábätko a momentálne som doma na úrade práce, z bývalej práce mam odpracované 295 dní, čiže by mi teoreticky materská vyšla, či? Odkedy by sa dala materská vyplácať aj od začiatku tehu?

9lf9
9. feb 2019

@hukaka narok momentalne nemas, okrem 270dni NP je podmienka aktivne NP alebo ochranna lehota, co ty nemas kedze nie si este ani tehotna.Na MD sa nastupuje 6 lebo 8t pred porodom.

hukaka
9. feb 2019

@9lf9 takže keby sa nám teraz podarilo bábo tak by som nemala nárok na materskú vôbec?

evittam
9. feb 2019

@hukaka Presne tak. Plati co pise
@9lf9
Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP zq posledné dva roky pred pôrodom, ďalej musi byt NP aktivne alebo musis byt v OL.

evittam
9. feb 2019

@hukaka A MD sa určite nevypláca od začiatku tehotenstva 🤣🤣🤣. Na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov pred TP.

hukaka
9. feb 2019

@evittam viem ze sa nevypláca na začiatku tehu, len som chcela vedieť odkedy 🙄

evittam
9. feb 2019

@hukaka Zrazu to vies?! 😂

hukaka
9. feb 2019

@evittam myslela som si ze toto fórum je na pomáhanie a nie na vysmievanie,vieš nikdy som toto neriešila, tak nemám taky prehlad ako ty

evittam
9. feb 2019

@hukaka Ja pomáham. Ale najskor sa spýtas či môžeš poberať MD od začiatku tehotenstva a ked ta upozornim na to,ze je to blbost tak napíšeš ze to vies. Tak co mam plakat?😉

hukaka
9. feb 2019

@evittam určite viem ze hneď ako by som otehotnela by som materskú nedostala, ale tak ja za začiatok považujem aj 4 mesiac napr. Ale vďaka tebe už viem že nie😉🙄.

evittam
9. feb 2019

@hukaka Mas uz dve deti a nevies od kedy mas nárok na MD a ostatné okolo toho? Ci doteraz si nemala mať aký nárok?
Btw.staci trošku bežného rozhladu... nemusíš tomu hneď rozumiet....

hukaka
9. feb 2019

@evittam mam dve deti, ale pred nimi som nepracovala, takže som vedela ze nárok nemám na materskú, a rozhľad práve si ho robím ak si si nevšimla.

hukaka
9. feb 2019

@evittam a vôbec stačilo napísať čo ako a nie rozoberať ci mam a nemám prehľad......

evittam
9. feb 2019

@hukaka Tak neries na verejných forach ak sa ti nepáči ze niekto moze nieco rozoberať. A nemas za čo.😉 Este by som ti aj mohla poradiť ako získať MD ale asi nemáš záujem od niekoho co moc rozoberá a rozumie sa.😉😁

hukaka
9. feb 2019

@evittam nie ja si vypočujem kazdy názor, lebo sa do toho nerozumiem,ale čo má u teba dostalo je ako vystupujes, proste mi to prišlo, že sa vysmievas.

evittam
9. feb 2019

@hukaka Nie, nevysmievam. Ale trosku logického myslenia by sa zislo niekedy.😉 A neber to v zlom.

veronikaszabova
9. feb 2019

@hukaka ona sa ti nevysmieva. Ale ved ked nato ides logicky...si na urade prace, este ani nie si tehotna a ty uz myslis na MD. Ved nemas aktivne NP, ani nie si v ochranej lehote. To je vseobecny rozhlad, nemusis byt ani studovana, aby si to chapala.

@evittam tu uz vela babam pomohla. staci si prelistovat diskusie, kde sa stale melie o tom istom...

evittam
9. feb 2019

@veronikaszabova No ved na co bude listovať a čítať a získavať rozhlad ako chce ked sa zase a znovu staci spytat na to isté...😉

hukaka
9. feb 2019

@evittam neberiem, ale sa to zvrtlo, co"😉, nie naozaj som to neriešila pri tých dvoch, takže neviem ako to je teraz keď sa to furt mení, ja som v tychto veciach debil, takže preto sa to zaujímam. Viem, že by mal nárok ak nie ja tak môj muž, len to si musím tiež prezistiť. Ja by som si musela platiť zdravotnú tuším. Ale fakt som si myslela, že mi vydá materská, som nevedela, že musím splniť toto.

evittam
9. feb 2019

@hukaka Co ma ZP spolocne s MD?! Ty ak mas splnenu hlavnu podmienku nároku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom sa ozvi ked budes tehotna, potom môžeme riešiť ake mas možnosti. Cim skor tym lepsie.😉