Vznikne mi nárok na materskú?

tomko20
1. feb 2019

Taka je vec že pred tym ako som otehotnela som pracovala doktor mi dal tlacivo na matersku dovolenku ja som bola naposledy v praci 1.2.2019 čiže dnes doktor mi dal nastup na matersku od 3.2.2019 a zamestnavatel mi napisal ze matersku dovolenku mam poskytnutu od 4.2.2019 a ja neviem či mam tych 270 dni nechcem aby mi chybal/chybali nejake dni inak mi nevznikne narok na matersku nevybavovala som take veci tak neviem prosim poradte mi

hukaka
9. feb 2019

@evittam tak trošku som to tu pokukala ohľadom MD, keďže ma to zaujíma 😉, i keď sa priznám niekedy nie je čas tu to pozerať, preto ma mrzí, že musíte milión krát odpovedať na to isté 🙄😉. Ale nechajme to už tak😉. Čo to som ak som dobre vyrozumela, ak by sa nám podarilo baby, tak by som si musela ísť na SP DNP, aby mi vyšla Materská? Ešte niečo treba za hlasovať

evittam
9. feb 2019

@hukaka Ako som ti už napísala-riesit az ked uz budeš tehotná, pokial sa dovtedy nezamestnas. Teraz nie je co riesit a ťažko poradiť k veci.😉

hukaka
9. feb 2019

@evittam ôk, len som chcela informovať

evittam
9. feb 2019

@hukaka No ved rada poradim len naozaj je to momentálne zbytočne riesit kym nie si ani tehotna.

hukaka
9. feb 2019

@evittam no ja len preto aby som niečo nezabudla, vybaviť aby mi co to vyšlo, ôk ak sa to podarí ozvem sa

meri_1706
26. mar 2019

@evittam, Ahoj Evita, potrebujem poradit ohladom materskej d. ak mozes, ja som nezamestana od 1.9.2018, termin porodu mam 5.juna 2019, ochranna lehota mi pravdepodobne nevyjde, odpracovanych 270 dni 2 roky pred porodom mam, mam info ze potrebujem este splnit podmienku aktivneho NP v case ziadosti o MD, to je 24.4., Moja otazka je ci mi vies poradit od kedy do kedy musim byt dobrovolne poistena aby bola splnena druha podmienka t. j. aktivneho poistenia v case ziadosti, ci to musi byt napr. od 1.4.az do porodu, alebo to vyslovene staci v den ziadosti o MD, a potom sa mozem odhlasit.

evittam
27. mar 2019
zalka
27. mar 2019

@meri_1706 mne sa zdá že si v OL .. kedy si mala poslednú menzes?
a plat si mala nižší ako 477e v hrubom? nevieš sa zamestnať?

meri_1706
27. mar 2019

@zalka, v prvom rade dakujem za reakciu 🙂 teoreticky som v ochrannej lehote, ale prakticky nie posledna Menstr. 29.8. Doktor mi teda nepotvrdi ze som do 31.8.bola uz tehotna, na soc. poistovni som sa pytala, ale musela by som porodit do konca maja, aby mi to uznali, na co sa ale spoliehat nemozem. Aj vdaka prispevkom vas dvoch Zalka a Evita, som dnes zistila ze pokial si zaplatim DNP, tak budem mat iba minimum, co nechcem. Hrubu mzdu som mala cosi cez 800e, teraz riesim ci ma moze niekto zamestnat. Este sa vas chcem ale opytat, ci viete o o tom ako to musi byt., aby mi mohla byt MDavka pocitana z prijmu za minuly rok.

Moze to byt napr aj polovicny uvazok z minimalky a napr len od polky aprila do 24.4. - nastupu na MD, alebo do konca aprila-na dobu urcitu.? Ratalo by sa mi to ako splnena podmienka aktivneho nem. poistenia?

Uz som z toho na nervy vcera v noci aj dnes len guglim, a telefonujem kade tade zatial so ziadnym vysledkom.... :(

zalka
27. mar 2019

@meri_1706 ale tehu sa ráta od prvého dna poslednej menzes, teda mal by ti dr. potvrdiť tehu, skúsila si sa ho pýtať?
ak sa zamestnáš a zamestnanie bude trvať aspon do nástupu na MD resp. do pôrodu .. tj. PP .. pozor nie dohoda ... tak sa ti MD bude rátať z platu roku 2018
ak sa zamestnáš a PP ukončíš , tak ti vznikne OL a to by sa ti malo rátať MD z roku 2017

meri_1706
27. mar 2019

@zalka ano pytala som sa, to bolo prve co som spravila, povedal ze ono sa to rata kalendarne ale realne som este tehu byt nemohla, takze on to nechce potvrdit,.. Co som zistovala cez socialku a znamu ktora tam robila, tak v takomto pripade by musel byt porod do konca maja. Termin mam 5.juna takze to moze a nemusi byt. Preto chcem riesit ten PP. Som to teda tak pochopila z tvojich slov ze moze byt aj polovicny, len nech to neni dohoda. A musi to byt cely kalendarny mesiac? To mi nevies poradit prosim ta?

meri_1706
27. mar 2019

@zalka, este doplnim otazku, ci to musi byt pp od 1.4.do 24.4.,pripadne 30.4.alebo staci podla teba napr. od 15.4.

zalka
27. mar 2019

@meri_1706 nie nemusí byť celý mesiac ... postačí aj časť mesiaca aj teraz by si sa mohla zamestnať a skončiť po 7 dnoc h PP...
ale ak riešiš PP tak ideálne by bolo aby si ostala zamestnaná počas celej MD , RD čo ak príde dalšie tehu to by bol nárok na dalšiu MD a tiež na podporu po skončení RD ...

meri_1706
27. mar 2019

@zalka, ano to by bolo idealne, len neviem ako to je s nakladmi pre zamestnavatela, kedze to riesim cez znamych, a budem im to musiet nejak kompenzovat, aby nemali naklady na mna. Takze neviem ci by mi to chceli nechat bezat dalej....a dakujem za info...

zalka
27. mar 2019

@meri_1706 počas MD, RD nemá zamestnávateľ žiadne náklady

meri_1706
27. mar 2019

@zalka. Oki dakujem Ti velmi pekne za info 🙂 skusim si to tak prezistit, zariadit,..... Pekny vecer Ti prajem

zalka
27. mar 2019

@meri_1706 rado sa stalo, držím palec.

tatianatana
10. sep 2019

Ahojte mamicky,tehulky,snazilky 😊 Chcela by som sa opytat nieco ohladom materskej. Pocitaju sa aj dni na PN. Pracovny pomer mi zacal 09/2018 no aj teraz 09/2019 mi po roku skonci doba urcita a kedze som tehu tak mi zmluvi nepredlzia. No od 10.7 2019 som PN pretoze spm na rizikovom...cize PN mi zacal ked som bola zamestnana no ako pisem za par dni mi zmluva.konci. PN budem az do materskej. Vznikne mi narok? Ak sa PN neberie...bude mi chybat zopar dni,je moznost si nejako dobrovolne platiti Nemocenske poistenie? Termin porodu mam 23.1.2020. Dakujem 😊

zalka
10. sep 2019

@tatianatana dni na PN sa rátajú do 270 dní poistenia ak počas PN trvá zamestnanie.
Splnenú podmienku máš , nič platiť nemusíš.