Vznikne mi nárok na rodičovský príspevok v Čechách?

jantah
9. okt 2012

Ahoj.. vsetky chytrejsie ako ja.. 🙂 🙂
Mam nasledovny problem a neviem sa dopatrat k jasnej odpovedi... Mam dvojrocneho syna, poberam na nho rodicak, klasika. No od januára moj manzel nastupuje do prace na prac. zmluvu v CZ, stahujeme sa tam s nim. Planujeme si tam dat trvaly pobyt, maleho nahlasit k tamojsiemu lekarovi a tak podobne. Proste komplet novy start. Komplikacia je ale v tom, ze mi zanikne narok na slovensky rodicovsky prispevok a neviem ci mam narok na ten cesky. Kedze som tu nerodila, nie som obcianka, budem tu mat len trvaly pobyt.. teda neviem cim je poberanie toho prispevku v CZ podmienene.
Ak mate nejake skusenosti alebo len trochu viac do toho vidite ako ja...prosiiim o radu.
Zatial DAKUJEEEM 🙂 🙂

annidze
9. okt 2012

Ahoj, múdrejšia asi nie som, ale keďže žijem v ČR skúsim ti poradiť🙂 V prvom rade si skús pozrieť tu http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky... nájdeš tam aj kontakty na konkrétny ÚP podľa miesta bydliska, kde ti dajú presné info 🙂 Ale vo všeobecnosti je potrebná žiadosť, doklad totožnosti, rodnný list dieťaťa, a výmer o výške materskej. P.s. Neviem ako budete mať zariadené, ale trvalý pobyt v ČR (obyčajne) dostanete až po 5 rokoch nepretržitého pobytu

fedorkaa
9. okt 2012

Ahoj, my sme mali podobný problém, ale s tým, že ja som s manželom do čiech nešla, ja som ostala doma na slovensku a poberala som rodičák a prídavky z čiech. Tu na slovensku sa všetko zrušilo a prešlo to na manžela v čechách. Museli to zrušiť preto, lebo ja som bola v tom čase nezamestnaná a manžel sa zamestnal v čechách a je živiteľom rodiny. Žiadosť o rodičák a prídavky požiadal on v čechách. Takže najlepšie bude ak pojdeš priamo na sociálny úrad a poinformuješ sa tam, čo ti k tomu treba. Nárok by si mala mať. A ešte jedna vec, chodte sa informovať aj do zdravotnej poisťovne ako to je s kartičkami, lebo mi sme si museli meniť aj kartičky, z toho dôvodu, že manžel pracoval v čechách a neodvádzal poistné na slovensku ale v čechách. vybavovali sme to cez nejaký formulár E... číslo uz neviem. Takže chodte aj tam pre istotu. No možno to nebude ani potrebne, ked sa s manželom stahujes tiez, ale radšej si to zistite. Takže držím palce pri vybavovaní 🙂