Z čoho mi vypočítajú materskú 2020?

bibg
13. feb 2020

Ahojte, mám takú otazku a ešte som tu na ňu nenašla odpoveď. Momentálne som na materskej so synom. Poberám rodičovský príspevok, ktorý budem mať zvýšený keďže som pred materskou bola samoplatca vznikol mi narok aj na matersku ale minimalnu. Tento rok budem mat reťazový pôrod v oktobri. Keďže sa v tomto roku zvyšovala aj minimalna mzda chcem teda vedieť či sa mi materská na ktoru nastúpim v septembri bude vypočítavať z minimalnej mzdy tohto roku teda 580 e alebo este z roku 2018 kedy som na matersku nastupila s prvym synom. Dakujem

issabelll
13. feb 2020

@bibg
Pokial splnas podmienky retazoveho porodu tak tvoja druha materska nemoze byt nizsia ako prva. Cize budes mat minimalmu matersku prisluchajuce k tomuto roku.

fokuska
13. feb 2020

@issabelll A z coho by mala matersku nizsiu ako prvu? Ved sa pyta, ci nebude mat rovnaku ako tu prvu.

bibg
autor
13. feb 2020

V roku 2018 bola minimálna mzda nižšia ako v roku 2020. Z toho sa vypočítava aj materská z minimálnej mzdy alebo teda z príjmu. (V mojom prípade minimálny) a ja sa pýtam či dostanem materskú takú ako som dostala v roku 2018 z tej minimálnej mzdy alebo z tohtoročnej ktorá vzrástla na 580€.

evittam
13. feb 2020

@bibg Samoplatcovi sa nepocita MD z minimalnej mzdy ale z VZ, z ktorého odvadzal odvody do SP.

hyberncia
13. feb 2020

@evittam a samoplatca neznamena.ze si platila sama DNP? Tam platí reťazovú pôrod,keď si to nebude platiť aj pred druhým?

bibg
autor
13. feb 2020

@evittam no do sociálny som si platila minimum.

evittam
13. feb 2020

@bibg No tak z toho VZ

evittam
13. feb 2020

@hyberncia Ano plati pokial DNP trva

bibg
autor
13. feb 2020

@evittam čo je to DNP?

veronikaszabova
13. feb 2020

@bibg dobrovolne nemocenske poistenie

bibg
autor
13. feb 2020

@veronikaszabova jaj ďakujem.

jaruska_12
17. feb 2020

Aj ja by som sa chcela informovať plánujeme bábätko zatiaľ sa nedarí ak by som teoreticky mala pôrod v januári alebo februári tak odpracovaných 270 dní sa ráta za rok 2019 a 2020? Dakujem za usmernenie

fokuska
17. feb 2020

@jaruska_12
1. Nepocitaju sa odpracovane dni. Pocitaju sa dni nemocenskeho poistenia. Den nemocenskeho poistenia sa nerovna odpracovanemu dnu.
2. Podmienkou je aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne dva roky pred porodom. Je jedno ci je medzitym prelom rokov. Vezme sa den porodu a spatne za dva roky sa zistuje ci je sucet dni NP aspon 270.

vickyy82
22. feb 2020

@fokuska Prosím ťa k bodu 1, to znamená, že dôležité sú dni kedy bolo za mňa odvedené nemocenské poistenie? Lebo obvykle za odpracovaný deň máš odvedené nie? Trochu ma to zmiatlo.

fokuska
22. feb 2020

@vickyy82 Nemusi byt odvedene ;)
Kym trva PP, tak trva poistenie - napriklad aj pocas PNky, pocas vikendov, pocas dovolenky - vtedy nepracujes, ale poistenie trva.
Takze nie su to odpracovane dni, ale vsetjy dni pocas ktorych trva poistenie 🙂

vickyy82
22. feb 2020

@fokuska Tak aj víkendy sa rátajú aj dovolenka a sviatky? Super!

evittam
22. feb 2020

@vickyy82 Rataju sa všetky dni pocas trvania NP t.j.trvania PP ci DNP. Kalendárne dni. Ako sa aj davky vyplácajú za kalendárne dni.

fokuska
22. feb 2020

@vickyy82 Jasne, trva ti zmluva, trva NP ;)

A este aj keby zamestnavatel dlzil poistne a neodvadzal ho za teba (ale bola by si v poistovni riadne nahlasena), tak aj tak dostanes matersku. Nie je tvoja chyba, ze zamestnavatel neplatil.

vickyy82
22. feb 2020

@evittam Ďakujem 🙂

vickyy82
22. feb 2020

@fokuska ďakujem 🙂

isabellaa
25. feb 2020

@fokuska
@evittam Ahojte ženy, prosím vás budem mať takú istú výšku materskej alebo mohla by byť aj vyššia? V 2018 som začala poberať materskú, teraz som na rodičovskej a tento rok by som mala zase ísť na materskú... V štátnej sfére sa zvyšovali platy... Platí to aj pre moju výšku materskej, budem ju mať vyššiu ako tu v roku 2018 vypočítanú z roku 2017? Ďakujem pekne;)

evittam
25. feb 2020

@isabellaa A my mame odkial vediet co tvoj zamestnavatel potvrdí ako predpokladany prijem? MD nesmie byt vsak nižšia ako ta prvá v tvojom prípade.

fokuska
25. feb 2020

@isabellaa Ako pise @evittam
Mensiu mat nemozes a bude zalezat na tom co napise zamestnavatel ako predpokladany prijem - ci bude brat to co mas v zmluve alebo to ze sa ostatnym zvysovalo a keby si pracovala, tak by si mala tiez vyssi.

polakova55
5. dec 2020

Dobri Den..Kedi dostava sa materska tento Mesic