Z čoho sa mi vyratáva druhá materská po RD?

tattiana
1. apr 2011

Ahojte potrebujem poradiť. Poberám rodičovský príspevok a moja dcerka bude mať 5.apríla 3 roky takže mi končí materská a nastupujem na druhú to je 5.mája v podstate tam mám 1.mes.že by som mala nastúpiť do práce ale som vypísana od 4,aríla na PN.Nevie mi niekto poradiť akú budem mať výšku materskeho alebo z čoho sa mi vyráta? Dakujem Táňa

vefi89
3. apr 2011

@tattiana počas rodičovskej dovolenky si si dobrovolne platila? ak nie, tak budeš mať len RP 😉 ak áno, tak ti neporadím 😀

gertka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mbrazd
3. apr 2011

tatiana, pokial si stale zamestnanec, to znamena, ze ti pocas rodicovskeho nedali vypoved, tak sa ti materska pocita z "predpokladaneho" prijmu, t.j. normalne ti tvoj zamestnavatel bude pre socialku potvrdzovat vysku tvojho prijmu, ktory by si dostavala ak by si pracovala. Z mojej skusenosti je to tak, ze dostanes rovnaku matersku ako pri prvom dietati.

misa0411
5. apr 2011

Pokiaľ viem, tak z rodičovského sa dá ísť na druhú materskú len v tom prípade, že si si platila dobrovolné nemocenské poistenie, ktoré si treba platiť min. 270 dní, a výška materského sa počíta tuším z posledných 26 týždňov pred nástupom na MD. A je to 60 % z predpokladaného vymeriavacieho základu. Ak si si neplatila tak budeš dostávať 190 euro sa mi zdá....

ejka3
5. apr 2011

Podľa mňa všetko záleží od toho, či si stále zamestnaná alebo už nie. Ak ti PP stále trvá, tak nová materská bude s najväčšou pravdepodobnosťou taká istá ako pri prvom bábätku ( ako hovorila mbrazd ). Ak ti PP skončil počas trvania RD, a neplatila si si DNP, bude to tých 190 Eur ako hovorili ďalšie maminky... ☹

seva
7. apr 2011

ak tvoj PP stale trva, potom Ti narok na materske vznikne, a vypocita sa ako 60% z hrubej predpokladanej mzdy - presne ako pise mbrazd. nezapocitavaju sa tam pripadne odmeny, alebo financne benefity, ktore nemas dohodnute v pracovnej zmluve. obdobie, pocas ktoreho si bola na RD sa ZAPOCITAVA ako obdobie, kedy si bola nemocensky poistena, takze nie je potrebne platit si DNP. 😉