Z čoho sa ráta materská?

katuha
20. feb 2024

Ahojte, pracovala som 170 dní (čiže by sa mala rátať z pomeru, ktorý trval 90 dní +...). Pomer skončil a potrebujem do pôrodu nazbierať ešte 100+ dní ... Idem si platiť dobrovoľne nemocenské... 26 týždňov už nestíham .. moja otázka z čoho sa teda bude rátať materská, lebo nárok mi vznikne 270 dní poistenia a budem aj poistená ku dňu materskej...

lenko
20. feb 2024

ak dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

mima1608
20. feb 2024

Bude to minimálna materská

katuha
autor
20. feb 2024

@lenko a keby som sa zamestnala ešte na dva pomery postupne: jeden 60 a druhý 40 dní, ktorý by trval do pôrodu, tak z čoho sa vyráta ?

mima1608
20. feb 2024

@katuha a to má aký zmysel? Musíš sa , zamestnať aspoň na 90 dní, nesmieš tam mat pnku ani nič, aby sa ti rátal z novej práce.

any3108
20. feb 2024

@katuha pracovný pomer musí trvať 90+dní aby sa z neho bral vymeriavací základ

katuha
autor
20. feb 2024

@any3108 proste mám nazbieraných tých 90 + dní z minulého pomeru ... A keby boli tie ostatné kratšie, tak by sa mi z nich nerátal základ lebo už nezozeniem takú dobrú prácu ako som mala ... Že či je možné nejako to urobiť aby sa mi materská rátala z toho 170 dňoveho pomeru. Len ešte mi stále chýba tých 100 dní ktoré musím nazbierať

bublinka1426
20. feb 2024

@katuha

Ak by ste platili dobrovoľné nemocenské poistenie kratšie ako 26 týždňov, tak sa tehotenské/materské vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.

Alebo sa môžete zamestnať. Pokiaľ bude nemocenské poistenie trvať viac ako 90 dní (ak nenastúpite na prípadnú PN skôr ako uplynie 90 dní), bude sa Vám materská počítať z tohto zamestnania.

katuha
autor
20. feb 2024

@katuha je možné po 170 dnovom pomere s dobrým platom nazbierať zvyšných 100 dní nejak, aby sa materská rátala z ukončeného 170 dňoveho pomeru???

any3108
20. feb 2024

@katuha nie, buď budete platiť dobrovoľne nemocenské poistenie 26 týždňov a viac, aby sa materské rátalo z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo sa ešte zamestnate pred nástupom na materskú na 90 a viac dní, v Tom prípade sa ráta materské z tohto pracovného pomeru. Samozrejme v oboch prípadoch musí byť splnená podmienka 270d nemocenského poistenia za posledné 2 roky. Všetky doby poistenia za uplynulé 2 roky sa zratavaju

30majka71
21. feb 2024

Ja si myslím, že tu ide o to, že slečna/pani nemá odrobenych 270 dní za 2 roky.

mima1608
21. feb 2024

@katuha nie, a ak budeš špekulovať, môže sa stať, že to SP vyhodnotí ako účelové a nedajú ti materskú žiadnu. V poslednej dobe bolo viac takých prípadov, kedy MD po takýchto machináciách neuznali.

bublinka1426
21. feb 2024

@30majka71

kedze jej chyba 100 dni to ma cca 14 tyzdnov znamena tak chapem ze ked chce vyssi nez ten zakladny VZ musi splnat toto==>

Alebo sa môžete zamestnať. Pokiaľ bude nemocenské poistenie trvať viac ako 90 dní (ak nenastúpite na prípadnú PN skôr ako uplynie 90 dní), bude sa Vám materská počítať z tohto zamestnania.

si myslim...

lebo toto uz nesplna :

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského.