Budem mať nárok na tehotenské, ak budem mať v čase nároku na tehotenské len 2 mesiace DNP?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD s prvým dieťaťom, pracovný pomer mi skončil počas materskej, nakoľko bol na dobu určitú. Cca rok som pracovala na dohodu a už mám 270 dní NP, dohoda bude ukončená k 31. júlu. Budúci mesiac sa chystáme začať snažiť o druhé bábo a ja sa chcem od 1. augusta prihlásiť na dobrovoľne nemocenské poistenie s vyšším vymeriavacím základom.

Ak by som hneď otehotnela, môžem ísť z toho dobrovoľného poistenia na PN aj po mesiaci platenia?

Z čoho sa bude počítať výška PN?

Budem mať nárok na tehotenské, ak budem mať v čase nároku na tehotenské len 2 mesiace DNP?

Teda nie tých 26 týždňov. 270 dní NP budem mať splnené.

Z čoho budem mať nárok na tehotenské?

Vznikne mi nárok aj na materskú dávku?

Bude sa mi počítať z toho jedného mesiaca ako vymeriavací základ, ak ku dňu nástupu na materskú splním podmienku 26 týždňov DNP?

Ďakujem

Dobrý deň,

  • Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pokiaľ sa prihlásite na DNP ešte pred otehotnením, tak 26 týždňov pred nástupom na materské stihnete. Pokiaľ nastúpite na PN, bude sa Vám počítať materské z vyšieho vymeriavacieho základu DNP, len DNP nesmiete zrušiť.

  • Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, t.j. pred nástupm na PN, pred nástupom na tehotenské, tak dávky sa vypočítjú z minimálneho vymeriavacieho základu.

V oboch prípadoch platí, že 270 dní nemocenského poistenia budete mať získaných ku dňu podávania žiadostí (pn, tehotenské, materské) z DNP + ukončených nemocenských poistení za posledné 2 roky pred podaním konkrétnej žiadosti o dávku.

S prianím pekného dňa,
Lenka