Z práce na rodičovskú dovolenku

zuzanka222
22. apr 2009

Ahoj, viete mi poradiť, v práci ma asi prepustia a preto by som sa potrebovala vrátiť na rodičovskú dovolenku (malý má len 20mesiacov) , neviem kedy tak mám urobiť a či to môžem urobiť vo výpovednej lehote.Chcela by som dostať výpoveď, až po skončení rodič. dovolenky.

gapa
20. okt 2009

nie, nemusí byť v kuse.
len sa mi nechcelo počitať, kolko je to dní. Tuším 1095??

sstefi
20. okt 2009

tak tak to mam v pohode, len som sa obavala, či to nemusi byť v kuse tie 365-ky.

velmi pekne dakujem, gapa. klobu dole pred tebou, teba tie paragrafy musia úžasne baviť. 😵 😉

gapa
20. okt 2009

Takže od nástupu na RD (po MD) si čerpala RD presne rok? Lebo v takom prípade ti ide o dni. A tiež je dôležité, či si probila aj pred nástupom na MD, lebo sledujú sa 4roky späť. A ozaj, čo je pre teba podstatné počas poberania rodič.príspevku nie je nárok na podporu v nezamestnanosti, ale či ťa zaevidujú na UP, tak to neviem potvrdiť ani vyvrátiť. Ale asi áno.
Podstatné je asi pre teba, aby "v prípade, že by ta nezaevidovali na UPSVaR" ak si nemala medzeru viac ako rok, aby si sa dobrovolne poistila v neazm. ak chceš mať neskôr, ked ťa už zaevidujú, nárok na podporu. LEbo medzeru viac ako rok nemôžeš podla "teraz platných zákonov" mať, lebo nesplníš podmienky.

ešte podstatná vec, tvoj PP je na dobu neurčitú, predpokladám.

sstefi
20. okt 2009

ano na dobu neurčitú,
na rodič. som bola od 11.11.07 do 11.11.08

sstefi
20. okt 2009

a to je v haji, lebo je to rok a 1 den 🙄 ze? 😅

gapa
20. okt 2009

to obdobie je vrátane 11.11.07 a vrátane 11.11.08? lebo to je 367dní (2008 bol priestupný rok)!!! takže neviem či to vyjde. Treba ozaj rátať PRESNE!!! urob si vzorec v excely, ten ti to pomôže vyrátať. Zober 4roky späť a rátaj do 10.11.07 a od 12.11.08.
Ale mne vychádza, že ti ozaj 1 den chýba. ☹ 😢 Memala si čerpanie náhodou od 11.11.07 do 10.11.08?

gapa
20. okt 2009

ak je to tak, tak v prípade, že sa zákony nezmenia, tak nárok na podporu ti pohužial nevznikne.

sstefi
20. okt 2009

nie, nemala. ani nahodou. nevadí, už si zvykam na tolké "štastie" čo sa mojho života tyka 😝 😅

sstefi
20. okt 2009

v každom pripade ti dakujem za tvoju ochotu a čas. vdakaaa 🙂

gapa
20. okt 2009

Tak hlavne nech ste zdraví. Ak to máš, tak máš aj šťastie (som pozerala letmo dokument tuším o Kongu a ti poviem, je mi aj teraz zle z toho a mám husiu kožu, čo sa tam deje. A my máme veru velké šťastie, že sme tu, aj ked často na to brbleme).
A nech si nájdeš prácu. Ako som písala, aj tak počas poberania RP nemáš na podopru nárok a snád do ukončenia poberania RP si prácu nájdeš.
😉

sstefi
20. okt 2009

no mne ešte vypoved nedali, ale dost to k tomu smeruje, tak aby som vedela na čom som. najskor by to malo byt tak vo feb.-marci. ale pevne verim, že ma to obíde.
kiežby aj to zdravie bolo, tak to mi je radšej nejaka podpora fuk 😉

dakujem aj za dobré priania 😵

gapa
20. okt 2009

😉 🙂

mima595
21. okt 2009

Stefi - vraj od noveho roka sa chysta zmena, že staci, že budeš mať za posledné 4 roky uhradené iba 2 roky poistenia v nezamestnanosti - tak to sleduj, možno že ti to vyjde.

kalah
26. okt 2009

Gapa, prosim ta, ja by som asi potrebovala tiez tvoje sluzby, vidim, ze si dost znala 😉 🙂 Tak prosiiiiim, ak by si vedela porad aj mne ☹ Alebo ak by niekto vedel, poradte.
Po skonceni rodicovskej dovolenky, ked mi dieta dovrsilo 3 roky, som sa v SP a ZP prihlasila ako rodic starajuci sa o dieta do 6 rokov, tym, ze odvody mi nadalej bude platit stat, dcera bola so mnou doma, ale od septembra nastupila do skolky na 4 hodiny. V ZP tvrili, ze u nich sa odhlasovat nemusim, tym, ze dieta mi navstevuje matersku skolku len na doobedie. V SP sa odhlasit musim?, ked mi dieta navstevuje skolku len na doobedie??

gapa
26. okt 2009

kalah,
SP sa riadi zákonom o sociálnom poistení, ktorý sa čo sa týka riadnej starostlivosti o dieťa odvoláva na zákon o rodič.príspevku. A tam nie je možnosť, ak je dieťa zdravé a aj rodičia nie su ZťP, aby dieťa chodilo do škôlky a aj štát platil dôch.poisteniie.
Takže treba sa odhlásiť.

kalah
27. okt 2009

Gapa, velmi pekne dakujem ta cennu infosku 😉 🙂
A nevies mi este prosiiim poradit, ze ak sa pojdem az teraz odhlasit, dieta mi chodi do skolky uz od septembra, nebudu odomna chciet nieco doplatit, myslim za september, oktober, ked som sa neodhlasila...? Vopred dakujem 🙂

snehulienka
30. jan 2010

ahoj, 4.1. som nastupila po 1. roku dietata naspat do prace,
je to tam blbe, chcem ist nazad na rodicovsku, ako ma vyzerat moje oznamenie.
oznamujem vam ze dnom ....sa vraciam na RD?

gapa
1. feb 2010

treba požiadať o poskytnutie RD od xx.xx.xx..., a zamestnávatel je ti povinný poskytnúť RD v rozsahu o aký požiadaš vid Zákonník práce § 166 ods.2

dari
7. jan 2012

prosim Vas, chcela by som sa uistit, momentalne som na RD, uvazujem ze sa vratim do prace. Ak by sa to ale nedalo sklbit, deti+praca je mozne sa opat vratit na RD? Dakujem.

liz_lemon
7. jan 2012

@dari ano, je to mozne

dari
7. jan 2012

dakujem 🙂

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná ochrane zamestnankýň na materskej dovolenke a zamestnankýň a zamestnancov na rodičovskej dovolenke vo vzťahu k ukončeniu ich pracovného pomeru výpoveďou či okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...