Z rodičovskej dovolenky na PN. Poradíte?

Dobrý deň. Potrebujem poradiť.
Som na RD ktorá mi končí 5.10. 2009 ale som aj tehotná a neviem čo mám teraz spraviť. Doma zostať musím pretože mám dieťa so zlým zdrav. stavom. Vybavujem si predĺženie rodič. dovolenky ale sa to nejako zamotalo, a nestihnú mi to predĺžiť do konca tejto RD.

Ale kedže som tehotná tak by som chcela využiť radšej PNku ktorú mi doktorka vypíše, pretože si myslím že sa mi to viac finančne oplatí ( ale to neviem isto). OD 10.2. 2009 si platím DNP 44,1 eur teda z tej najvyššej sumy čo mi vtedy ponúkli.
Moje otázky:
1. Zaujma ma či môžem ísť na Pn od 6.10. 2009 a či niečo dostanem lebo tých 270 dní čo má uplynúť bude až niekde v polovici novembra. Dostanem za ten čas nejaké peniaze?

2. Ked nič za oktober nedostanem a prejde mi tých 270 dní tak vtedy mi už budú vyplácať normálnu PNku? A viete mi niekdo povedať koľko to asi bude ale nie prosím v percentách.

3. Keď pôjdem teraz na PN neovplyvní mi to výšku materskej? Myslím že by to malo byť okolo 15 000Sk píšem správne?

Prepáčte možno píšem veľa otázok naraz ale ja tomu vôbec nerozumiem čo mám spraviť , pýtala som sa aj na sociálke ale tí hovoria len v percentách a ja som z toho už zúfala. Ďakujem za zrozumiteľné odpovede.
nikol_79
22. sep 2009
ahoj, nárok na PN mať ešte nebudeš až po uplynutí 270 dní. ale máš nárok na OČR, pokiaľ sa nemýlim, tak už budeš mať nárok na maximálnu sumu, čiže za 10 dní 55% z vymeriavacieho základu.. Skús to otočiť aspoň dvakrát do mesiaca ak sa dá, ak má choré dieťa tak to možno nebude problém.
monni
22. sep 2009
ahoj bei,

ak si stale zamestnana a si na RD, tak kludne mozes ist na PN.
ja som takisto nastupila na PN hned na duhy den ako mi koncila rodicovska dovolenka, cize den ked som mala oficialne nastupit do prace. som rizikova, takze nebol problem aby mi doktorka vypisala papiere.
tiez si platim DNP od marca a doslo mi tych 55 percent, ale ak by si bola ako nezamestnana tak neviem ako to je.
materska by sa mi mala zevraj ratat z vymeriavacieho zakladu ktory som mala posledny rok pred nastupom na prvu matersku dovolenku.
bea510autor
23. sep 2009
Ahoj monni dakujem za radu ale ja stále nerozumiem.

Takže ked mi 5.10. skončí rodičovska dovolenka od 6.10 2009 môžem ísť na PNku? Aj keď mi tých 270 dní čo si platím DNP mi ubehne až 10.11.2009? Rozumiem dobre?

Vieš ja rozmýšľam tak že keď začnem skôr s tou Pnkou či neprídem o peniaze ked si platím to DNP. To mi príde akože papier v novembri že už mam narok na tých 55% a začnú mi ich platiť? Vieš bojím sa že nedostanem nič a to si naozaj nemôžem dovoliť.

A ešte nechápem že z čoho mi dajú za oktober peniaze keď som bola doma 3 roky?

Môžeš mi napísať tvoj prípad že kedy si mala nastúpiť do práce a koľko si už platíš to DNP ´myslím mesiacov?
A koľko teda dostanem tých penazí keď je to 55% z čoho sa to ráta.

Vieš ja som taký tuk tuk mne to musíš napísať úplne polopate. Veľmi ti ďakujem.
monni
24. sep 2009
ahoj bei,

pozri si IP.
dejna3
24. sep 2009
bea, na PN môžeš ísť, ale pokiaľ nemáš splnených 270 dní, tak peniaze z DNP nedostaneš...
gapa
25. sep 2009
súhlasím s dejna3
evabb35
26. sep 2009
Oni Ti rodičovskú predĺžia. Ak sa to zamotalo, tak Ti vyplatia pozadu. Aj keby si napr. napísala odvolanie voči nepriznaniu rodičovského a potom až na základe odvolania Ti priznali, tak Ti pôvodné rozhodnutie o odňatí rodičovského zrušia a nahradia ho novým, takže dostaneš rodičovský príspevok za celé obdobie čo si doma, aj keď s omeškaním.

Začni písať odpoveď...

Odošli