Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

moon1979
18. feb 2013

@cicimon a to nie je od obdobia kedy nastúpiš na druhú MD? lebo ja síce čerpám MD, ale stále sa starám o dieťa do 3 rokov ...

cicimon
18. feb 2013

@moon1979 nie, berie sa 6t od narodenia mladsieho dietata (samozrejme je tu predpoklad ze si na MD)

moon1979
18. feb 2013

@cicimon aha, takže nič :( dakujem aj tak 🙂

lebo5
20. feb 2013

ahoj kočky, teraz som sa dozvedela o tomto príspevku, viete mi to prosím vás niektorá vysvetliť ako "debilkovi"? 😀

jasminet
20. feb 2013

@lebo5 ked si s prvym dietatom na RD a este pocas nej nastupis na dalsiu MD s druhym dietatom, tak je ti pozastaveny RD na prve dieta. a do obdobia kym druhe dieta dosiahne ved 6 tyzdnov (alebo starsie 3 roky) mas narok na tento prispevok - prispevok na opatrovanie dietata. je to asi 41€ mesacne.
cize beries matersku na druhe dieta a namiesto rodicovskeho na preve dieta budes brat cca 1-3mesiace ten opatrovatelsky prispevok.
ziadas on spatne, s rodnym listom oboch deti a s vypisanym tlacivom na urade prace.
nezabudni ked ti bude schvalena materska odniest alebo poslat to rozhodnutie zo socky aj na urad prace aby ti pozastavili rodicovsky. nech nemusi potom vracat peniaze.... 😉

lebo5
20. feb 2013

@jasminet aha... takže budem dostávať do decembra kedy bude mať staršia 3roky tých 41e mesačne ano? a ked to potvrdenie od gynekologa donesiem do práce, oni by to mali poslať na úrady? na upsvar a na socku? či tam mám ísť preistotu aj sama? a o ten príspevok zažiadam až ked sa druhé narodí, ano?

jasminet
20. feb 2013

@lebo5 na matersku nastupujes 6tt pred porodom, cize od vtedy by si mala dostavat tych 41€ do veku 6 tyzdnov druheho dietata - lebo to je skor ako 3 roky prveho.

papiere od gynekologa das zamestnavatelovi, ten ich posle na socku. a odtial ti pride rozhodnutie o priznani materskej. a ten papier odnes na upsvar. TY ho odnes. na zaklade neho ti pozastavia rodicovsky.

lebo5
20. feb 2013

@jasminet ok ďakujem, už som múdrejšia 😉

nikkka
4. mar 2013

existuje niekde tlacivo na ziadost tohto prispevku?

nikkka
5. mar 2013

Snazim sa vyplnit tu ziadost: datum od kedy ziafam prispevok je datum nastupu na matersku? A este aku zarobkovu cinnost tam mam dat? Je to kolonka C. Dakujem za pomoc.

cicimon
5. mar 2013

@nikkka datum je od narodenia druheho dietata

cicimon
5. mar 2013

@lebo5 to nedostavas od nastupu na md ale od narodenia druheho dietata 6t, bud 2 alebo 3 mes

lebo5
5. mar 2013

@cicimon ved ked pôjdem na upsvar tak sa tam popýtam a tam mi hádam dajú aj to tlačivo, či nie?

cicimon
5. mar 2013

@lebo5 hej, ale este mas cas, aj tak pred porodom nic nevybavis

lebo5
5. mar 2013

@cicimon jasné, to viem, len ked odovzdám materskú zamestnávatelovi chcem sa isť popýtať na upsvar či ešte niečo treba-netreba a hned sa opýtam aj na toto a tlačivo môžem už mať doma vypísane a nachystané 😵

nikkka
5. mar 2013

@cicimon dakujem, som zvedava ako pochodim, vcera manzelovi tvrdili, ze nic take neexistuje a mne este pred porodom uradnicka potvrdila, ze mam narok..

jasminet
5. mar 2013

@nikkka
@cicimon podla mna je datum od nastupu na matersku, nie az od porodu druheho dietata. lebo nastupom na matersku jej zoberu rodicak a od toho momentu ma narok na ten prispevok na starsie dieta...

cicimon
5. mar 2013

@jasminet nie
Podľa § 4 ods. 3 zákona za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Podľa § 4 ods. 4 zákona nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Z uvedených ustanovení vyplýva, že môžete poberať materské na mladšie dieťa a príspevok na staršie dieťa, avšak najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa. Po uplynutí 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa budete poberať už len materské.

hemetre
5. mar 2013

@nikkka pochodite, ja som si tlacivo vypytala, doniesla som uz vyplnene ked som ziadala o tie ostatne prispevky, pritom pracovnicka co mi to davala o tom vedela, ked som to tam bola zaniest nebola akurat tam, a jej kolegyna co s nou sedi oproti- sa cudoooooovaaaala ze co to chcem, ako keby v zivote take nieco ani nevidla, pritom to tlacivo maju vedla v skrini, a musela sa ist vedla k inym poinformovat.

mne koncil rd v mesiaci september 2012 vratane, nastup na md som mala 27.9.2012 a ten prispevok som ziadala od 1.10.2012 - cize od prveho v mesiaci kedy mi uz nebudu davat Rd prispevok, tak to ma byt, nie od nastupu na matersku, jedine ak je nastup na matersku aj prvym dnom v mesiaci. ale pytaj sa a nedaj sa odbit!!!

jasminet
5. mar 2013

@cicimon nechcem sa hadat, ale ja som nastupila na md s druhym 21.5.2012 a ten datum som aj uviedla do ziadosti. maly sa narodil 26.6.2012 a v ten den aj prva dcera mala 3 roky presne. ziadost mi schvalili vo vyske 41€ za ten jun len, lebo za maj som este dostala rodicovsky na starsiu....

cicimon
5. mar 2013

@jasminet no ved jasne, ked sa narodil v juni tak si sla od juna, to nejde o to ako beries rodicak alebo nastupis na md, to sa berie od porodu druheho
ja som nastupila na md v juli, mala sa narodila v auguste, dostala som za aug, sept

jasminet
5. mar 2013

@cicimon
@cicimon ale to je hlupost, lebo keby sa to bralo od porodu druheho, tak ja nemam narok na nic ked sa mi narodil 26.6. a mala vtedy mala 3 roky 😉 😉

anavila
5. mar 2013

@jasminet ahoj..mam na ten prispevok narok aj ja, ked mam dve deti po roku narodene, ale nemala som matersku, len RP?? lebo nemala som narok na materske...da sa o tom aj spätne požiadat ked uz presli dva roky? prvykrat o tom pocujem (čítam) dakujem za odpoved...ja vlastne vkuse beriem len ten rodicovsky (jeden, aj ked som mala donedavna dve deti mladsie ako tri roky

jasminet
5. mar 2013

@anavila pokial ja viem, tak je to iba ked zena berie matersku. ale ja vobec nie som odbornik, ja len pisem to, co som s prispevkom zazila ja 😀 😀 😀 😀 a da sa tusim len pol roka spatne ziadat...

cicimon
5. mar 2013

@anavila po 2 rokoch sa to urcite neda ziadat

jasminet
5. mar 2013

@anavila nemala som cas vtedy pisat viac, ale ten prispevok je vlastne nahrada za rodicak v case, ked na prve dieta este narok mas (nemalo 3 roky), ale uz z dovodu, ze cerpas MD na druhe dieta ten prvy Rp dostat nemozes. lebo Rp a MD zaroven cerpat nemozes.

miriam18111
31. mar 2013

Bbaby , ja som asi debil, kazdy pise, inak, uz som toho tolko precitala, ze vobec neviem kedy a ako dlho budem vlastne nieco dostavat, tak som pisala tetuske na socialku a toto mi odpisala:
ak v sucasnosti pri starostlivosti o 17 mesacne dieta poberate rodicovsky prispevok, pred narodenim dalsieho dietata Vam vznikne narok na materske a vznik naroku na materske ste povinna vcas oznamit platitelovi rodicovskeho prispevku.
Ak napr. za mesiac jul bude narok na materske za cely kalendarny mesiac, od 1.jula 2013 Vam zanikne narok na rodicovsky prispevok a platitel ho rozhodnutim odnime. V takom pripade od 1. Jula 2013 si mozete uplatnit ziadost o prispevok na starostlivost o dieta. Narok na prispevok na starostlivost o dieta (17 mesacne) Vam zanikne uplynutim 6 tyzdnov od narodenia dalsieho dietata.

takze ak to pochopite,-ja cim viac to citam tym menej tomu chapem , tak mi napiste ako to vlastne-v skutocnosti je 😀 😀 😀 😀 😀

silsil
31. mar 2013

@miriam18111 nemôžeš poberať aj rodičovský aj materský. .Takže ak v čase vzniku nároku na materské o to požiadas, tak budeš mať materskú, ale zároveň už v tom čase musíš si odhlásiť pozeranie rodičovského. .

miriam18111
31. mar 2013

@silsil to viem, ale vy&svetli mi, prosim ta , odkedy budem poberat ten prispevok na starostlivost?🙂a dokedy?ale vies tak lajcky, 😀 😀