Zamietli mi materskú. Čo teraz?

luciayoyulakova
16. dec 2014

Dnes som sa dozvedela že nedostanem žiadnu materskú aj keď v januári bude rok čo som zamestnaná a to s toho dovodu že som pred tým bola nezamestnaná viac ako 12 mesiac čiže dlhodobo, skoro som spadla z nôh pretože som nevedela o tom že môj zamestnávateľ ma úľavu na nemocenskom kvôli tomu. som v asi 5 týždni tehotenstva potrebujem poradiť či sa dá aspoň s úradu prace nejaký príspevok vybaviť. Ďakujem za radu vopred :(

gapa
17. dec 2014

@zuzana7891 áno, bude doplácať do výšky rodič.príspevku, ak o to požiadaš, ale až od mesiaca narodenia dieťaťa (nie od nástupu na md, lebo RP sa viaže na starostlivost o dieťa, tj preto až do narodenia dieťaťa)

jajuska9
17. dec 2014

@gapa dakujem 🙂

jajuska9
17. dec 2014

@gapa a odpoved mi poslu na mail prosim ta?

gapa
17. dec 2014

@jajuska9 áno, ak ho tam zadáš. Niekedy je odpoved takpovediac blesková 🙂 A môžeš si to vytlačiť a ak niečo tetušky pri okienkach budú namietať, tak máš to čierne na bielom a z ich ústredia.

lubiduch
17. dec 2014

ked ako pises mas minimalnu mzdu, tak matersku by si mala 65% z platu. Co pri mzde 350 EUR vychadza necelych 230 EUR.
Ak na matersku nemas narok, co je tvoj pripad (dovod je ze zamestnavatelia dostavaju rozlicne vyhody ked zamestnaju cloveka ktory je dlhodobo nezamestnany. Jedna taka vyhoda je ze po nejaku dobu nemusia za neho platit odvody, tusim 1 rok). Ak za teba niekto neplati odvody, tak to znamena ze ti nemaju z coho tu davku vyplacat.
Bez ohladu na to ci pracujes alebo nie, mas ale narok na rodicovsky prispevok. Ak ma niekto matersku tak dostava 40 tydnov matersku a potom do 3 rokov veku dietata rodicak cca 200 EUR.
Ak nemas narok na matersku, mas narok od narodenia do 3 rokov na rodicak.
Plus budes dostavat klasicky rodinne pridavky nejak 23 EUR na dieta mesacne. Danovy bonus v danovom priznani je tiez okolo 20 EUR mesacne ulava.
Pri narodeni tiez dostanes prispevky (prispevok pri narodeni a pod).

Zial ono to tak funguje, neznalost zakonov neospravedlnuje, v nasej krajine uz vobec. Myslim ze ked si precitas prac. zmluvu mala by si tam mat napisane daco o zamestavani znevyhodnenych ludi....Ale ano, clovek je na SVK casto rad ze nejaku pracu dostane, ze.....

jana_eyre
17. dec 2014

@zuzana7891 ano, presne tak.. pretoze materska je vlastne nemocenske poistenie - ktore si ty platis z platu.. rodicovska je soc. davka - takze to plati stat.. ked z platu odvadzas tak, ze mat. vychadza menej ako je vyska rodicovskeho, tak stat doplaca do vysky rodicovskeho prispevku..

zuzana7891
17. dec 2014

@jana_eyre tak to som vobec netusila 🙂 a treba to niekde aj dako vybavit alebo to je automaticky 😒 Dakujem

dena1973
17. dec 2014

@zuzana7891 Ak ti vyjde mesačne nižšie materské ako rod. príspevok za mesiac, tak je potrebné to nahlásiť na ÚPSVaR. Tam zanesieš rozhodnutie resp. potvrdenie o poberaní materského kde bude výška materského a na základe toho ti ÚPSVaR bude vyplácať doplatok do výšky rodičovského príspevku. Doplatok do výšky RP je od narodenia dieťaťa.

zuzana7891
17. dec 2014

Aha,super,fakt som to ani netušila.Veľmi pekne Vám ďakujem za informácie 🙂

damotka
15. jan 2015

Hlavne netreba nikde posúvať informáciu o tehotenstve, lebo ti to nepredĺži. Pekne kopkaj za svoj dres a na ostatné nehľaď. Aj po predĺžení mu to oznám až jeď to bude očividné. 🤐 🤐 🤐