Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok

sara07
22. mar 2012

to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...

anicka26
22. mar 2012

@zabka8423 vo väčšine súhlasím,ale s tým,že nemať hypoteku,ale radšej bývať v podnájme,uvediem Ťa z omylu,aspoň tu u nás Ťa vyjde podnájom tak isto draho,takže riešiť bývanie tak,že inému pchám do vrecka,keď môžem mať niečo svoje my nepríde dobrý nápad.

sara07
autor
22. mar 2012

@zabka8423 nájomne byty u nás v meste..prekročíš prijmovo určitú hranicu a letiš....v našom meste sú komplet obsadené a musí sa losovať
ked potrebuješ nájom tak podpíšeš aj nevyhodnú zmluvu, môžeš povedat blbá mali na ceste prvé tak nerieišli spoliehali sa že nájomca bude seriozny a dám im aspon dva mesice vedieť tak ako sa dohodli ústne
tým som chcela napísať že nemám všetko čo by som chcela a ani neriešim že to nemám,mne stačí len na živobitie, tu ide o to že ak makáš a chceš mať viac ako je minimálna mzda tak ta potrestajú, poznám mamčky čo nariekajú a pritom vymodnené a deti ako zo žurnálu a každž pol rok nový telefon

tilly
22. mar 2012

tak nam nase babicky zvolili janosikovu istotu...
sikovnym, vzdelanym a schopnym zoberu a lenivym daju...
DIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK, na co sa mam v tomto state snazit???? no nebudem...

irriss
22. mar 2012

@anicka26
Take v podstate s Tebou souhlasim..ale problem je v tom (aspon zde), ze staci, ze prijdes o praci a pul roku nedelas..o dum prijdes temer okamzite, nikdo a zadny zakon te nechrani, i kdyz je krize, neni to opatreno..
Mozna je lepsi zit s klidnou hlavou a bat se jen "o dnesek a zitrek" nez o celou budoucnost a minulost"

bettypo
22. mar 2012

@zabka8423 už si niekedy pozrela podmienky pridelenia sociálneho alebo mestského bytu? Minule som niečo také čítala a spadla mi sánka. Podmienkou bol dosť nízky príjem a nájomné vysoké. V meste kde som žila boli napriek tomu nájomné mestské byty obsadené a akonáhle sa niečo uvoľnilo išlo sa podľa poradovníka a ten bol sakra dlhý

Ja by som skôr povedala, že nájsť nejaký dlhodobý prenájom za normálne peniaze je na dlhé lakte, teda skôr beh na dlhé trate.

A k tým osobným možnostiam. Nemá každý (myslím na ľudí ktorí sa snažia na max) to šťastie že robí odbor ktorý práve letí. Napr. už spomínané IT nehrali v čase keď som to riešila prím. A konečnom dôsledku ani IT nemusí byť veľká ryža ak človek neodišiel do Blavy. Je kopec povolaní, ktoré nie sú tak dobre platené

tetapetra
22. mar 2012

Je zaujimave, ze chcu vziat vsetko to, co prave oni dali! Prispevok pri narodeni, dali prave oni. Fantazia

anicka26
22. mar 2012

@irriss ak nemám na splácanie hypoteky,tak nemám ani na splácanie podnájmu.Takže bud sa budeme všetci tlačiť v garzonke a budeme na to mať,alebo skončíme na ulici.Ja v tomto nevidím rozdiel 🙂 Podľa mňa je teraz priorita šetriť si na svoju budúcnosť a budúcnosť detí aby sa nestala taká situácia(aj keď tie možnosti v priemernej rodine sú malé,ale inak to nevidím)

karinkaeich
22. mar 2012

prave som docitala prispevok a vidim, ze uz tu je aj diskusia. dufam, ze sa to este nejako utrasie a nebudu nic rusit. lebo tie peniazky po narodeni dietata velmi pomozu. ach jaj, vybabrali s dnp a teraz aj toto ☹

miroslava124
22. mar 2012

@katka888 ahoj, len som chcela reagovat na tvoj prispevok ohladom toho zvýšenia rodičaku u dvojčiat. Keby som mala rodičak podľa starého zakona teda podla Fica bola by som na tom lepšie, teda mala by som 256 eur teraz to je 243 eur...takže mamičkám dvojčiat to určite nepomohlo.

jerryjanka
22. mar 2012

myslím že až takéto škrty nebudú veď by si pílili pod sebou konár nemyslíte? šetriť sa bude to je jasné, zostať tu ale pravica tak by zrušili plošte takmer všetko a mali by sme akurat tak ho.no 😉

irriss
22. mar 2012

@anicka26
Premyslim, jak Ti to vysvetlit..ale zrejme pujde o nekolik aspektu, ktere nejsou na miru vsem..
Napr. u nas je problem v tom, ze "prace" neni stale na stejnem miste...a neni porad...hlavne i kdyz je "porad" neni jistota zda i zitra "zitra=2,3,-5 let"
Takze u tohoto rozhodovani se zvazuje i celistvost rodiny a snaha se vyhnout rozdeleni rodiny kvuli Praci a Zamestnani...ktera tu neni v miste bydliste normalnim stavem..je LUXUSEM - priradila bych to davkam, babickam k dosahu..atd 😉
Muj manzel najezdi tydne tolik km, ktere by stacily na cestu do Prahy a skoro zpet.. 😖
Mame STESTI, ze spolu muzeme veceret kazdy den a mit spolecny obed i v nedeli 😉

To, co nas nechava klidnymi, ze v pripade NUTNOSTI, jsme pohyblivy, nedrzi nas hypoteka...
a o praci tu prichazi temer kazdy kdyz ne nekolikrat do ROKA, tak aspon jednou.. 😉
Ale to je tezko predstavitelna realita pro toho, kdo ji nezna..proto my, co zijeme v teto realite..VAM ZAVIDIME 😉 a obcas se i divime... 🙂
p.s. v dobrem 🙂

jerryjanka
22. mar 2012

@jerryjanka hlavne teda dufam že nebudu rušiť prispevok a priplatok k prispevku - a ak tak nech až po novom roku 😀 😀

irriss
22. mar 2012

@miroslava124
take mam dvojcatka...NIKDY JSEM nemela zadne pridavky, zadny rodicak a zadne porodne...o kterych pisete

a pritom maji moje deti OBOJI obcantsvi...ale zakony maji dirky a diry - pro nas to byla ne dirka, ale propast...
Proto bych rekla, z meho pohledu -rozdil mezi 256 a 243 Eur neni..
Rozdil je jen tam, kde neni NIC 😉

sladkasue
22. mar 2012

@jerryjanka praveze chcu rusit toho dost :(
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p... a podla nich nad 800€ to uz si bohata, tak ti zoberu aj to malo co mas...

dufam, ze tento navrh ani neprejde do hlasovania, a nie aby bol odsuhlaseny!!!

slnieckko
22. mar 2012

ani jedna z nas si nerobi dieta kvoli tomu aby dostavala prachy od statu... ale je smutne ze ak vy statu platite a plnite si voci nemu svoje povinnosti on sa vam v "kritickej chvili" akou z financneho hladiska materska dovolenka pre mnoho rodin je otoci chrbtom, pretoze ste sa predtym snazili zit a zarobit a bohuzial ste pri tom prekrocili limity urcene nejakym premudrelym zgrafovanym ekonomom. nikto nechce aby stat daval nahrady platu, ale su regiony kde sa moze muz aj potrhat a urcitu hranicu prijmu proste neprekroci a rodina tym padom doslova zivori. dobre sa hovori tym co to nezazili, dobre sa odsudzuje a davaju sa rady ako zmenit zivot ale nemozu vsetky mlade rodiny cestovat po slovensku ci po svete za pracou. my sme s muzom odisli hned po skole pretoze sme doma nemali ziadnu perspektivu a dost sme tomu obetovali aby sme nase decka a seba vedeli zabezpecit aj ked sme mladi takze viem co hovorim, na druhej strane nas odsudzuju ze sme ukradli pracu domacim tak kde je ta zlata stredna cesta? a co to je 800 v hrubom na oboch ak je to teda pravda? zas sa len budu podporovat ti ktori sedia doma na riti a poza chrbat sa smeju ako s nami kazdy mesiac pekne vybabrali, tak ako to robia uz roky. zivnostnici a sro budu manipulovat danove priznania cim zase strati stat na daniach a odvodoch, cierna praca prekvitne, ludia budu ovela viac zvazovat ci mat aspon 2 deti pretoze to bude luxus a ked bude mat nasa generacia pred dochodkom az potom tu bude hladomorna... cely system by to chcelo zresetovat a zacat od nuly lebo z terajsej situacie z pohladu ekonomickeho, socialneho ci demografickeho vyvoja tazko hladat rozumne vychodisko 🙄

salomuska
22. mar 2012

maminky, ktore tu este minuly tyzden vyplakavali nad vyskou RP, hadam uz teraz budu spokojne. nova vlada nam naozaj dava istoty!!! 😝 proste snazit sa zarobit viac sa v sucasnosti neoplaca, radsej nech sa ti ostatni snazivci sa na to poskladaju 😠

irriss
22. mar 2012

@sladkasue
Ty si vazne myslis, ze zalezi na hlasovani a na "Vasi vlade"? 😉
Vase vlada, zrovna jako ta nase, musi poslouchat a drzet hubu i krok, protoze rozkazy jdou z Bruxelu...(nebo od merkel?😉 )

Pokud Vase vlada nebude delat to, co jim rozkazuji...spadne..a vyresi se to jako u nas..bude vladnout tzv. technicka vlada, nepoliticka - nezvolena a ta vam nastoli zakony podle predstav EU...a politici budou jen radi, ze to nejsou oni, co udelali mezi narodem zlo..a tudiz nebudou pri dalsich volbach nijak ochuzeni o hlasy..proptoze vlastne budou "obetmi jako vy"...
t.j. kdyz to neudelaji stavajici politici, najde si EU jinou cestu, jak Vam porucit "evropsky standart" a vyrovnat dluh v kase.. 😖

jerryjanka
22. mar 2012

@sladkasue ale toto nevyhlasuje priamo smer to hovoria skôr ekonomovia, uvidíme aké dajú vyhlásenia, ale také horúce to nebude aby škrtali všetko a už vôbec nie ludom s 800 eurami. neverím tomu proste.
ten príplatok zaviedli oni tak neviem či ho budu chcieť zrušiť oni. skôr ak by ho znížili alebo dajú menšiemu počtu ľudí

jerryjanka
22. mar 2012

@irriss máš pravdu už dávno tu nejde o to aku mame vládu, ale o to že sme v EU a tam sú proste nejaké príkazy, a my sme v EU len malým prdom, takže môžme držať hubu a krok akurat

m.i.r.i
22. mar 2012

tiez som nazoru, ze nech pre mna za mna rodicaky uplne zrusia..nevymani ma to z biedy..ale..principialne je to hrozne, ze ja odvadzam tomuto statu 10 rokov nie male odvody, podla fica budem uz milionar, ktoreho treba viac zdanit a nakoniec vziat aj bonus na dieta a keby ze mam druhe, tak mne nedavat mozno ziadne prispevky, pridavky, ale dat ich tym, co nikdy nerobili, narobili si 10 deti a maju z rodenia deti biznis a z rodicovskej dovolenky vlastne zamestnanie...no fiha, kolka spravodlivost a uzasna solidarita...no ale ta hranica 800 EUR je na zaplakanie...to by ma zaujimalo ako pan premier aj s buducim ministrom financii na toto prisli, ze to je hranica bohatstva...
tak naco sa v tomto state o nieco snazit? Ked bude clovek viac zarabat, vezmu mu to na daniach, nedaju ziadne ulavy, sice odvediem nehorazne odvody a dane, ale ked chcem nejaku zdravotnu starostlivost, tak si zaplatim zas, ved socialne slabi za to nemozu a dostanu zadarmo aj lieky, aj luxusny pobyt v nemocnici...na dieta nedostanem nic a este ktovie co budem mat za dochodok, lebo dovtedy budem robit do 70tky a mozno sa bude ratat z poslednych 5 odrobenych rokov....

anicka26
22. mar 2012

@irriss aha,,,jasné, ak to tam funguje tak,určite máte najlepšie riešenie 🙂 .Tu sa to ešte stále takto oplatí,a ak sa situácia zmení,tak ľudia sa musia prispôsobiť.Osobne sa mi to ale nepáči,lebo rodina je pre mňa prvoradá a nerada by som sa napr.sťahovala do iného mesta.No ale to je výchovou a zvykom.Sme moc konzervatívny národ a ja som tiež taká.Bohužiaľ.Tak sa nečudujem,že závidíte.Ani my nežijeme ideálne,ale som s dieťaťom doma a manžel sa snaží,chodí do roboty,a stará sa aby nás uživil aj keď samozrejme nemôžeme si dovoliť všetko,ale ja som sa rozhodla sa uskromniť a byť s malou doma.V prípade,že finančne nebudeme vychádzať,jasné,že nastúpim do roboty aj keď nerada.

irriss
22. mar 2012

@jerryjanka
tady se skrtala diky EU i minimalni pense.... ☹ (okamzite)
Nejde o to, kdo a kde skrta...jde o jistotu pokladny..skrta se tam, kde je jistota, ze clovek "zaplati"...
neco jako benzin..bere se a vzdy se braklo z jistot - z tzv. jistych prijmu do st. pokladny.
Dava se prednost srazkam z jistoty nez pocitat s vyrovnanim dluhu od dopadeneho dluznika dani... 😉

irriss
22. mar 2012

@anicka26

Dokud vladne rodinne zabezpeceni a manzel si uvedomuje svou roli, tak je to vyhra.
byla jsem maminka - samozivitelka, nikdy jsem nedostala zadne alimenty, to byla potiz...a propto je mi hlavne lito maminek, ktere nedostavaji alimenty a prijdou i o toto socialne zazemi.
Bohuzel tady v Italii nikdo NIKDO nemysli na tyto pripady, muzes byt o 3 mesice dele doma - tzn. ne 6 mesicu, ale 9..ale nikdo a nikoho nezajima, z ceho a jestli zijes...
Pak se staraji urady a preventivne odebiraji deti do ustavu..a nez se maminka vzchopi je dite umisteno do nahradni rodiny, to podle Statu pomuze mamince se postavit na vlastni nohy..no vetsinou se ji podlomi, proptoze SAMA si zajistit najem a praci to je vazne ZAZRAK..
ale to je jina kapitola...a doufam, ze TOTO nas predesly soocialni system na uzemi Sk a CZ nikdy NIKDY nedovoli...

mataharyy
22. mar 2012

Juj, no mě jde trefit šlak jak dojde na argumenty typu však důchodci, proč ne jim a nám jo...! Tak berme to tak důchodce už si své odmakal, důchodce už asi těžko bude někde zvedat bedny se zbožím...
Tady je takový zvyk, člověk vždy vidí že "bezpráví" je konáno jen na něm, ale tak to není...
A vždy to bylo a bude tak že ten co je schopný a ochotný vydělávat a pracovat, bude doplácet na ty co schopný nejsou (a to ať už z důvodu zdravotního, nebo jen že se jim nechce)... To je koloběh světa vždy to tak bylo, je a bude 😉
Podstatně lepší by bylo aby jsme nespoléhali a nečekali na to co nám kdo dá a snažili se zařídit tak, aby jsme od nikoho nic nepotřebovali... Vědět to co vím teď před pár lety, tak jsem to udělala úplně jinak, tak abych nebyla závislá od "státní dobroty"... Když jsme se rozhodovali zda mít, či nemít dítě, tak jsem to udělala tak že jsem makala jak barevná na plantáži, jen abych dosáhla na vyšší rodičák (v ČR byli tři varianty pobírání), protože bez něj by jsme to finančně neutáhli, no tak jsem si to krásně odpracovala, ale člověk míní a stát mění, takže jsem na tom v konečném důsledku tak že místo 11400 Kč beru 194,7€ a můžu být ráda 😎 Takže s těmi poznatky co mám, no brát to ještě jednou od začátku, tak nejdřív makám jak ďas, udělám si zásobu a pak si pořídím dítě, aniž bych byla odkázaná na státní dávky, no udělala jsem to jinak, ale co už máme zdravé děti, my jsme zdravý, tak to nějak vymyslíme a místo závidění důchodcům vánoční příspěvek, nadávání a vyplakávání se raději budu tu energii snažit využít k tomu abych si vytvořila vlastní pracovní místo, protože vím že až mi jednou skončí rodičák, tak budeme ještě víc v háji... Takže platí, co si neuděláš sám, nikdo jiný za tebe neudělá 😉

anicka26
22. mar 2012

@irriss je to hrozné ak niekto aj chce a nemôže.Sociálne dávky by mali ostať ale nech sú individuálne posudzované,romovia so zdravými rukami(a veľa aj bielych)pracovať nepôjde a potom chorí a starí ľudia,slobodné mamičky trpia,lebo štát nemá na dávky.Kto je zdravý a môže nech sa stará o seba sám.
Sržím palce aby sa vám darilo 🙂

inkinka
22. mar 2012

@mataharyy držím palčeky, nech sa ti to podarí 🙂

mataharyy
22. mar 2012

@inkinka Musí 😎 Jsem optimista, jináč už bych musela být v blázinci 😀 Ale děkuji 😉

katula77
22. mar 2012

@sladkasue si dost naivna, co nevidis aky je pomer v parlamente, teraz nemusi uz nic do rokovania, smer ma 83 hlasov, vsetky ich navrhy su vopred schvalene, cize asi tak, to je ta socialna vlada.

elli333
22. mar 2012

no z celeho srdca dakujem vsetkym ´´inteligentnym´´ ludom co nasho sudruha fica volili 😀 bodaj by si on raz v zivote vyskusal zit z 190eur a aby mu potom este aj to zobrali

mataharyy
22. mar 2012

@anicka26 Pod tohle se lze podepsat, dávky by měli být na pomoc v přechodném období nouze, nemoc, náhlá ztráta zaměstnání, smrt atp. tak aby postižený měl šanci se zase postavit na vlastní nohy a ne aby se ponořil do bezvýchodné situace která by ho táhla dolu, ale mělo by to být časově omezeno (čerpání) a mělo by být individuálně posuzováno zda je to vhodná investice, nebo vyhozené prachy do luftu 😉