Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok

sara07
22. mar 2012

to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...

lvka
22. mar 2012

@ani3012 neviem o co je ten clanok "lepsi"... O to ze uvazuju a este nie je rozhodnute? Ja osobne sa podla pana Fica a jeho modelu zaradujem do skupiny "bohatych" obcanov. Dovolim si vsak tvrdit ze na tom pracujem uz od zakladnej skoly. Moje dieta sa snazim vychovavat najlepsie ako viem a pevne verim ze sa mi to podari. Ma iba 15 mesiacov ale uz teraz mu odkladam na skolu aj z toho mala co dostavam. Do prace idem skor, len aby som ho mohla dalej vzdelavat (kruzky, jazyk atd). Uprimne mi nevadi ak vlada (akakolvek) rozhodne ze bude sledovat prispevky a zoberie napr mne na ukor rodinam ktore velmi chcu ale bohuzial naozaj nemozu... ( slobodne mamicky, rodicia ktori sa o deti vzorne staraju ale naozaj maju nizsi plat, rodiny postihnute nejakou prirodnou alebo inou katastrofou..atd) ale toto mi zavana tym ze zase sa raz poskladame na neprisposobivych obcanov... Napriklad by ma potesilo keby sa teda prispevky stopli rodinam kde ani jeden z manzelov nebol zamestnany viac ako dva roky....

irriss
22. mar 2012

@zabka8423
krasne napsane 🙂

amexa
22. mar 2012

@ani3012 hej toto je len "najciernejsia" alternativa ktoru ekonomovia nacrtli... sproste na tom je ze aj ked sa tato teoria "vydeli" 4 mi tak postihne skoro celu bratislavu... osobne sa sa citim uzasne demotivovana pracovat 🙂

keenfan
22. mar 2012

@zabka8423 no ja by som toto kacicami nenazyvala, skor su to realne hrozby a od hentoho ansamblu sa takymto "zatial uvaham"ani necudujem, to je presne z jeho pera. Ale vianocne prispevky nie, no samozrejme, vedia oni dobre koho si hyckat-svoju najsirsiu volicsku zakladnu, to si predsa nemozu dovolit,nie? Takze preco nepostihnut mlade rodiny s detmi, ze ano?
Ide to tu, bohuzial dole vodou.

zabka8423
22. mar 2012

@keenfan
@amexa
nerozmyslam tak. mna v zasade davky netrapia, pretoze si viem na seba zarobit sama a uz je kazdeho sikovnost ako si to dohodne so zamestnavatelom alebo ako to uhraje na danovom priznani. keby som mala stale rozmyslat nad davkami a ohryzat si nechty, tak by mi mozog zakrpatel. zatial vzdy davky boli, ci mensie, vacsie, ale boli. ja nerodim deti pre stat, rodim ich pre seba a tym padom spoliehat sa, ze porodim a dostanem prachy je pre mna do neba volajuca drzostt. deti mam dve, pri prvom sme mali len kocikovne, ziadnych 600 co este navyse maminy dnes dostavaju, mala som ovela ovela mensiu matersku ako maju maminy teraz /aj ked chapem, ze inflacia/. pri druhom som nemohla zrusit zivnost, by mi padla zmluva u partnera a platila by som sankie, takze vdaka vierke tomanovej som mala luxusnych 42 eur mesacne a napracujuceho manzela. a co mam robit? mala som fnukat doma do vankusa? postarala som sa o rodinu sama. a vlastne RP klasicky mi dali az pred rokom v septembri. chcela by som mat vase problemy, fakt.
@irriss dakujem 😉

irriss
22. mar 2012

@zabka8423 Neni snadne predstavit si "zivot bez davek", ale je treba se na ni vcas a spravne pripravit, protoze se teto ceste NIKDO nevyhne..

Davky jsou a budou luxusem, ktery vymeni luxus mit "babicku, dedecka, teticku, stryci ci zlatou sousedku", ktera pohlida, nahradi financni oporu lidskou oporou a umozni nam jit do prace...

amexa
22. mar 2012

@zabka8423 ale ved jasne 🙂 ja tiez idem do dietata s tym ze od statu nedostanem nic... skor ide o demotivaciu tych co pracuju - ked si k tomu odratatelnemu bonusu pripocitas este milionarsku dan tak fakt tam vznikne krasna priepast kolko sa ti este oplati zarabat a kolko uz nie... proste plat za uspech (podotykam ze s priatelom niesme nic nestadartne - vs a praca v it) ...

zabka8423
22. mar 2012

@amexa preto som hovorila, ze ludia maju kadejake dohody so zamestnavatelmi - ak sa da, prijem papierovy maju nizsi nez je skutocnost, podnikatelia, szco a sro si robia priznania a papiere tak, aby mali prijem mensi a ked sa to doteraz robilo v mensom, teraz to bude vo velkom. presne kvoli tej milionarskej dani. a kvoli uspechu. a praca v IT ako kazda ina, ale ten plat, juj 😉 ale zase bez vas by sme tu teraz nediskutovali, takze velebim IT sektor 🙂

keenfan
22. mar 2012

@zabka8423 takto.ja problem nemam a ani nefnukam do vankusa, vdaka manzelovej sikovnosti,pracovitosti a vedomostiam. Ale ocenil ho nie nas stat,ale susedny. Ako to spomenula @mracik-mlady,vzdelany clovek-najvacsi nepriatel statu. To je normalne??? a okrem toho, prosim Ta kto normalny rodi deti pre stat aby od neho ziskal prispevky??? Asi nikto takto nezmysla okrem obcanov istej 'mensiny'. A potom, ze to je luxus lebo ine krajiny taketo prispevky ani nemaju, nemali sme ich mat ani my a bol by pokoj. Nie takto 'luxusne'rozdat a potom to chciet nazad, "lebo ani inde v Europe to takto nemaju". Furt ako opice, vsetko treba mat/nemat podla toho ako sasovia v EP piskaju.( S platmi od 3000 a viac, ze ano?)

sara07
autor
22. mar 2012

@irriss ok dobre budem bez dávok ale komplet všetci ..........nemám problém ak partner zarobí tolko že nás normálne uživý..stačí ked bude na hypoteku, jedlo,normálne skromne pomery, žiadna dovolenka a pod...toto je ako trest makáš chceš viac dobre ale makaj na druhých čo prstom nepohli za celý život

sara07
autor
22. mar 2012

@liz_lemon to sú ekonomovia ktorý su buduci poradcovia za prvé ,,,za druhé už predtým pracovali na ministerstvách za ficovej vlády a samy povedali že majú blízko k nim..tak by som to ako uvahy nebral..skôr pripravenie na šok

bettypo
22. mar 2012

@zabka8423 a aj si priznala nejakú daň, či si to len uhrala. Čo je národný šport tohto štátu.
Mňa osobne na tom celom zarazila suma 800 eur. Či je to príjem bohatého človeka 😕 😕 😕
Hlavne v dnešnej dobe, keď sa mladí ľudia musia neskutočne obracať aby si zabezpečili nejaké bývanie. A ešte keď si predstavím tie ceny bytov v čase najvyššieho realiltného boomu a že si poniektorí brali hypotéky na 30 rokov. Nie je to síce môj prípad, ale verte, že ak niekto platí na hypotéku alebo prenajatý byt 500 eur mesačne, má doma ženu s dieťaťom, tak mu ten rodičovský príspevok pomôže

zabka8423
22. mar 2012

@keenfan tak sa potom cudujem, ze vobec na taketo temy reagujes. jasne, neuznaju tu, uznaju inde, je to vasa sikovnost a tym padom mozes byt pokojna 🙂 lebo zrejme aj ty si sikovna - akurat teraz este zaneprazdnena dietatom a detmi. vies, ide tu o to, ze v poslednej dobe je to tu plne takychto tem od mamiciek, ktore sa stazuju a vidia veci z jedneho uhla, klapky na ociach a neurobia nic, aby im bolo lepsie. alebo neurobia nic, aby oni sedeli medzi poslancami, atd. velmi jednoduche je stazovat sa. ako napisala @mataharyy je to narodny sport. 😉

irriss
22. mar 2012

@sara07
jak ti rozumim... ☹

ja bohuzel ziju v teto realite neskutecne dlouho -zhruba 20 let), ktera je pred vama...zvykla jsem si, ale nesmirila jsem se s ni...

musis prestat myslet i na hypoteku (casem 😠 - nemyslim tebe osobne..mlade lidi, co prijdou po vas)..prpotoze 1. hypoteku ti nikdo neda..
2. hypoteku nahradi najmy, pronajmy v 80ti procentech..

hypoteku nahradi pronajem a to je teprve deprese z budoucnosti (hlavne pro deti)..
mam 4..kdybych byla byvala vedela 😒 😉 😔 🤐

sara07
autor
22. mar 2012

@ani3012
@zabka8423
ekonomovia ktorý budú a boli poradcami za ficovej vlády, to že budú musieť robit škrty sa všeobcne vie. novela a pod to sa dá pripravit za mesiac, oni vedia byť ohromne rýchly ked ide o bratie..žiadna kačica...v podstate keby sa neozvali mamičky a od začiatku sa nebrojilo ked sa riešil za Mihala rodičovský tak by to bolo tak ako chceli

irriss
22. mar 2012

@sara07
za mesiac? tady to jde OKAMZITE!

zabka8423
22. mar 2012

@bettypo je to vec pohladu a schopnosti kazdeho z nas. samozrejme nehovorim o tych, ktori naozaj nemozu z vaznych dovodov. ja si DP robim normalne,. naucila som sa zit normalne a nemusim mat vsetko. viem ake su moje limity a viem, kolko mi na normalny zivot staci. tym padom som niekde v strede. a nemusim riesit. a to nemam manzela a mam dve deti. ale toto sa tu uz preberalo v tyzdni, nemam dalej co dodat k tejto teme, pretoze aj tak nikam nepovedie, iba k stazovaniu sa nespokojnych 😉

irriss
22. mar 2012

@zabka8423
umet zit normalne a nemuset mit vsechno - to je recept - nejen na preziti, ale i na duveru v "zitrek" 😉 🙂

viki2912
22. mar 2012

@mapa kazimirov graf?ten som videla,je to totalny magor!odporucam vsetkym volicom smeru.

petuska123
22. mar 2012

ahojte baby akoze ak mame dokopy tych 800 euro tak sa budu znizovat davky na dieta nam??dobre som o pochopila??

zabka8423
22. mar 2012

@irriss pri slove hypoteka sa mi jezia chlpy aj tie, ktore nemam. hypoteka je luxus. a ked sa dvaja rozvadzaju a nie je ine riesenie ako predaj, tak co... este clovek na tom prerobi a nezaruci stastny zivot. preorientovala som sa na dlhodoby prenajom, vymenila velke mesto za male, klesli mi vydaje na byvanie, radsej deckam nasetrim, nech oni maju na start. ako splacat hypo do 60, ked decka vtedy uz budu davno dospele a mozno budu mat vlastne rodiny a co im dam? leda predam dom zatazeny hypotekou a tak ci tak v prenajme skoncim.

keenfan
22. mar 2012

@bettypo presne nas pripad, s tym ze nas tesne po schvaleni uveru postihla kriza-teraz by sme nasu nehnutelnost predali o milion menej a aj to len s tazkostami.. a mesacne je ti veru cez 500eur, co je teda dost palka..

@zabka8423 reagujem lebo ano, takychto tem je tu viac a ani ja sa nestotoznujem so vsetkymi, len ma zaraza ze by mal stat postihovat sikovnych a vzdelanych, sa cudujem ze im je jedno ze potom mozgy odidu do zahranicia..a ak rusit tak potom s individualnym pristupom. ako tie prispevky.

sara07
autor
22. mar 2012

@zabka8423 ja nemusím mať všetko...poviem ti napr nemáme televizor lebo nemáme nan a ani na splátku na televizor, mobil mám 6 rokov a 10 € mi stačí na štyri mesiace kredit...nemám pocit že tak vela chcem ked každý mesiac dávame na dva šetriace účty z toho jeden je ked sa niečo stane a druhý na vysokú školu pre Matuša

amexa
22. mar 2012

@petuska123 nienie,neboj ten clanok je len uvaha ekonomov o najhorsej moznej alternative... hlavne ziadnu paniku 🙂

sara07
autor
22. mar 2012

@zabka8423 no dlhodobý nájom je na dlhé lakte, v menších mestách to tak nefunguje...mám spolužiačku ktorá bola v dlhodobom nájme a v deviatom mesiaci im zahlasili že musia íst,,,tak sa stahovali a rodili..zmluva podpíšeš lebo si rád že máš dobrý nájom tam kde potrebuješ..nájmy ano ale potom tak ako je v Anglicku ten systém

irriss
22. mar 2012

@zabka8423 😉 🙂 jak podobne 🙂

Vymenila jsem velke mesto za mensi, mozna az prilis male...ale smog za jod, hory a more...zajistila jsem ZDRAVi a co vic detem dat?
Jsme v dlhodobem pronajmu se zahradkou, na kterou by mi hypoteka nestacila a misto toho, utikat do parku, staci vylezt z kuchyne na zahradku..Parku tu moc neni, jsou tu plaze...a obzor, co necha si zdat...

p.s. Deti nemaji dedit domy, statky..ale "zdedit"vzdelani a moznosti jak si vydelat..podporovat je ve vzdelani, coz nejde spolecne s hypotekou.. 😉

zabka8423
22. mar 2012

@sara07 najomna zmluva zalezi od toho s kym ju podpises a co je jej obsahom,. v kazdom pripade by mala byt postavena tak, aby vypovedna doba bola dostatocna na to, aby si si mohla najst ine byvanie, v klude sa prestahovata vyriesit si veci okolo toho. castokrat su ludia radi, ze aha mam najom a neriesia obsah zmluvy a potom su prekvapeni. chyba nam pravna a financna gramotnost.
telkac som mala xy rokov stary klasicky, farebny a bolo mi to jedno. neznasam reci typu, preco som si kupila tenky maly a nie tenky velky. no ja to kaslem, tento pol po kamoske a mne staci a trvalo mi desat rokov, kym som sa dopracovala k tenkej telke "z bazaru" za 100 eur. a ze nema uhlopriecku milion sto, to ma netrapi. telefon mam stary aj ja, 5 rokov a este jeden pracovny, ktory stal 9,90 eur v akcii. a vobec ma netrapi, co si ludia povedia, ze robim vlastny biznis a nemam nejaky smartfon.. je mi to jedno. obchody viem spravit aj bez smartfonu a tabletu. len vies ako to je, dnes nie kazdy oddola reklame, ked ma sused, ja musim mat lepsie, musim byt IN. presla som si tym, bola som taka a teraz uz nie som a som ovela spokojnejsia. 🙂

zabka8423
22. mar 2012

@irriss no a socialne byty, mestske byty. ludia kricia, ze ich chcu, ked ich mesto postavi, tak ich nechcu, lebo toto a tamto. tak co vlastne ludia chcu? drahe vlastne domy s hypotekou, len aby mali svoje? lenze to ich neni ani nahodou, kym nesplatia posledny cent. a ani potom, lebo dnes nikdy nevies, kedy ta kto o barak pripravi. dnes je lepsie nemat nic a starat sa o to, aby deti v buducnosti mali. nasa generacia je v srackach celostatne, celosvetovo a ideme riesit drahe uvery namiesto toho, aby sme riesili buducnost nasich deti, ktore to budu mat nahovno cele komplet. pozrite sa ake mame maju nasi rodicia dochodky. ake budeme mat my? budeme mat nejake? a kto nas moze potom podporit? jedine deti. ale tym, ze rveme peniaze do hypotek, tym sa okradame o istoty nasich deti v buducnosti.
suhlasim s tvojim nazorom.

cecil36
22. mar 2012

Baby to kde zijete ked sa lepsie oplati podnajom ako hypo???? Ja platim hypo 140 Eur + 120 energie (2-izbovy byt) cize mesacne ma to vyjde 260 Eciek. Podnajom (podotykam nie novostavba) v tej casti kde ja byvam stoji cca 500 eciek + energie (zvycajne cca 120-140 Eur). Ak by som sa odstahovala do mensieho mesta nic moc neusetrim lebo v okoli BA je to skoro na rovnako aj v mensom meste a este aj vela precestujem a stojim v zapchach. Tak akosi nechapem co sa ma na podnajme viac oplatit.... 😠

irriss
22. mar 2012

@zabka8423

Kdysi si s mym synem nechteli hrat na piskovisti a odstrkovali ho ve skolce a skole, protoze nemel znackove obleceni..

Situace po 15ti letech:
deti i rodice uprednostnuji kamarady a pratele z "beznackovych skupin".
K teto zmene doslo i na skolach ze strany ucitelu a profesoru, kdysi "lizali prdelky" zazobanym rodicum, diky krizi prehodnotili situaci i lidi...a nalesteny, nablyskany rodoic a rodina je momentalne viden jako "zlodej a neplatic dani"..
Drive? neznackove boty = chudak..
Nyni? cim jsi normalnejsi, tim vice mas "opravdovych pratel"