Zastavia mi materskú, keď sa sťahujem do Čiech?

lenusska87
26. okt 2016

Ahojte...prosím o radu..momentálne som na rodičovskom príspevku,manžel pracuje na Sk..ja mam ale dobrú ponuku na prácu v Prahe,uvažujeme teda o sťahovaní..chceli by sme to ale riešiť tak,že ja nastúpim do práce,a manžel by nastúpil na matersku,ktorú môže čerpať 28tyzdnov zo socialky.. Tým ale že sa prestahujeme, bude potrebné vybaviť zdravotné poistenie hlavne pre malú..čiže, na sk zistia že sa tu nezdrziavame a teda nám tu matersku asi zastavia..je to tak?alebo sa mýlim?pripadne ako by bolo to najlepšie poriesit..dakujem

lenusska87
autor
26. okt 2016

Zároveň prosím o radu, čo všetko je potrebné vybaviť, aké úrady, poisťovne, atď...

sibalka21
26. okt 2016

ano zastavia

katrinka8
26. okt 2016

@sibalka21
@lenusska87 - baby, ale materská nejde z ÚPSVaR - ale od zamestnávateľa. Takže manželovi by ju vyplácal jeho zamestnávateľ - a tam je asi jedno, kde sa dieťa zdržiava a kde má zdravotné poistenie.

janka2501
26. okt 2016

Matersku vyplaca socialna poistovna

majusqa77
26. okt 2016

@katrinka8 nekecaj. matersku NIKDY nevyplacal a ani nebude vyplacat zamestnavatel. materske je nemocenska davka socialnej poistovne

majusqa77
26. okt 2016

@lenusska87 socialka neskuma kde zijete. nieje dovod na pozastavenie materskeho

katrinka8
26. okt 2016

@majusqa77 - slušnosť vymrela na MK?

sibalka21
26. okt 2016

Ano ospravedlnujem sa, to som si nevsimla :D.. Vlastne len tebe by pozastavili rodicak keby si odisla do CR... Manzel moze ist normalne na matersku 🙂

katrinka8
26. okt 2016

@janka2501 - som si to pomýlila s tým, že sa počíta z platu a je podmienka, že ju dostáva ten, kto odpracoval 270 dní alebo je v ochrannej lehote - a neviaže sa k trvalému pobytu či zdravotnému poisteniu dieťaťa 😉

janka2501
26. okt 2016

Aj som si myslela. Preto som napisala len jednu vetu ☺,clovek niekedy nevie ako napisat alebo povedat to co chce 😊

majusqa77
26. okt 2016

@katrinka8 ?? co neslusne som ti napisala? ta clovek nemoze opravit?

katrinka8
26. okt 2016

@majusqa77 - môže, samozrejme - veď keď niekto niečo nesprávne informuje, treba dať na správnu mieru. Ale tak "nekecaj" ja osobne cudzím ľuďom nehovorím, ani na anonymnom fóre, zvlášť, keď to môže mať "zaujímavý podtón" (čo nemusí, ale to nikdy z písaného textu nevieš) 🙂 Asi si to tak nemyslela, ale vyznelo to dosť ostro teda na mňa - od cudzieho človeka.

lenusska87
autor
26. okt 2016

baby, takze uz v tom mam jasnejsie, jednoducho rodicak cez upsvar by mohol byt pozastaveny ale materska davka zo socialky nie...? tak super potom..este by ste mi prosim vedeli poradit, ako potom postupovat ak chceme pre malu lekara v cr? potrebujem jej prehlasit prechodny pobyt a potom prihlasit na zdravotnu v cr a odhlasit na sk? alebo ako to riesit..?
dakujem kazdej jednej za radu..

majusqa77
26. okt 2016

@katrinka8 sory, fakt to nebolo tak myslene

monasek84
26. okt 2016

@lenusska87 mala ma v tomto pripade narok na formular (cislo ted z hlavy nevim), kdy ma narok na plnou peci na SK i v CR. Ve vasem pripade ho vydava SK zdr.poj. Vy budete s ohledem na prac.pomer muset ptejit do ceske zdr.poj. A ohledem rodicaku... ja myslim, ze mate narok na cesky rodicovsky prispevek (s tim ze Slovensko by doplacelo pripadny rozdil). Je potreba se informovat a nenechat se odbit, zjistovat na vic mistech, protoze ne kazda urednice je ochotna a rozumi tomu.

katriona1
26. okt 2016

@monasek84 když bude pobírat mateřskou ze slovenska tak nemůže zároven žádat rodičovský z Čech, jedině až se skončí mateřská, tak může žádat ten rodičovský v Čechách,jestli ještě bude dítě ve věku, kdy je na něj nárok

monasek84
26. okt 2016

@katriona1 tak to jsem brala jako jasnou vec.... at uz ji zustane nebo zanikne materska ze slovenska...

lenusska87
autor
26. okt 2016

@monasek84 trosku blizsie info by som potrebovala, aby som to vedela v poistovni obhajit..teda na zaklade coho sa mam odvolat k tomu, ze mala ma narok na osetrenie aj v cr, aj na sk? na zaklade toho ze v cr budem mat prechodny a na sk trvaly pobyt? ci?

lenusska87
autor
26. okt 2016

@katriona1 tak este k tomu rodicaku, po skonceni manzelovej materskej by sme ho mohli ziadat v cr? mala by vtedy mohla mat cca 2,5 roka...a poskytuje sa u vas rodicak aj v takom pripade ak uz obidvaja pracuju? kedze by sme chceli aby po skonceni tej materskej nastupil v cr do prace aj on..dakujem krasne

monasek84
26. okt 2016

@lenusska87 ja na nej mela narok na zaklade toho, ze v jedne zemi jsem mela rodinne vazby a pobyt a v druhe praci.

monasek84
26. okt 2016

@lenusska87 a to me jeste na jedne pobocce odmitli s tim, ze to bych musela pravidelne pendlovat (coz neni pravda) a na druhe pobocce mi ho nabidli sami.

katriona1
26. okt 2016

@lenusska87 já pracuji a pobírám rodičák na SK 🙂 s českým moc zkušeností nemám, akorát vím, že je tam na výběr z několika variant a můžeš ho pobírat 2 - 4 roky, když tam budeš pracovat tak bys na něj určitě měla mít nárok, ale to ti nejlépe řeknou na úředě nebo taky na foru si najdi info o českém rodičáku

lenusska87
autor
26. okt 2016

@monasek84
@katriona1 dobre, tak este si to budem musiet nejak blizsie pozistovat..ale dakujem vam krasne za info ;)

tortelinka
26. okt 2016

@lenusska87 môže mať vybavený formulár S1 zo zdravotnej poisťovne, vtedy bude mať nárok na plnú zdravotnú starostlivosť v oboch krajinách

lenusska87
autor
26. okt 2016

@tortelinka supeeer, dakujem krasne!