Žiadosť o materské - otec dieťaťa

24. apr 2023

s akým predstihom treba dať na socialnu poistovnu ziadost o materské otca dieťaťa? Manžel by chcel nastúpiť 15.5.

lilinka88
24. apr 2023

Zamestnávateľovi nahlasuje mesiac vopred, na SP zanesie v deň nástupu

autor
24. apr 2023

@lilinka88 áno zamestnávateľovi už koncom marca dával žiadosť o poskytnutie RD.
A ak musí na SP poslať poštou, tak kedy to má poslať? Tiež až v deň nástupu? Sídlo zamestnávateľa má totiž v inom meste.

lilinka88
24. apr 2023

Veď zamestnávateľ mu na žiadosti potvrdzuje posledný odpracovaný deň pred nástupom na RD. Tak nejako skôr mu to ani nepotvrdí. Môže zaniesť aj na najbližšiu pobočku, odstúpia na miestne príslušnú pobočku.

autor
24. apr 2023

@lilinka88 veď prave, všimla som si tu kolónku “naposledy pracoval dňa”, čiže to sa asi nedá podať nejak skôr.
Ok, skúsi asi zaniesť tu v mieste bydliska, snáď nebudú mať problem 😅

lilinka88
24. apr 2023

Problém by mali pokiaľ by to doniesol výrazne skôr pred nástupom. Veď už je vám snáď jedno či to podá týždeň pred nástupom alebo týždeň po nástupe. Či koľko skôr ste chceli?

autor
24. apr 2023

@lilinka88 nejde mi o to podať to skôr, len som chcela vedieť kedy sa zvykne, aby sme niečo neprepasli alebo čo. A tiež ma zmiatlo toto čo majú na stránke SP:
“Žiadosť o materské odporúčame predložiť ihneď po vystavení žiadosti lekárom, resp. po jej vyplnení.”

Vyplniť sa predsa dá aj mesiac vopred ak by človek chcel 😁

selena_luna
24. apr 2023

Aj moj muz sa ponahlal, aby nieco neprepasol, ale ozaj az po tom poslednom dni v praci to treba riesit. Aj tak este potrebuju papier ze ziadas o odnatir rodicaku ( ak teda mate 1 dieta) odporucam najst a zavolat pani co ho ma na starosti, aby o vas vedela a potom to rychlejsie schvalila.

lilinka88
24. apr 2023

Tak zamestnávateľ by nemal potvrdiť tlačivo mesiac vopred. Pokiaľ teda nemá veštecku guľu.
Bežne sa odovzdáva deň pred nástupom, v deň nástupu aj pár dní po nástupe

lilinka88
24. apr 2023

@selena_luna aj keby mali viac detí, nie je možný súbeh RP a materského, hoc na rôzne deti. SP vždy zisťuje,či matka nepoberá RP

autor
24. apr 2023

@selena_luna k tomu dokladaniu o nepoberaní RP, pozri posledný bod🙂ja im ohľadom toho odmietam niečo dokladať keď to takto jasne maju na stránke, ja som si o odňatie RP už žiadala, nech si nezlahcuju prácu a zisťujú keď to tak maju robiť.

lilinka88
24. apr 2023

Ako sa píše, nemusíš dokladovať nič, len treba počítať s tým,že každý úrad má na vybavenie žiadosti lehoty.

selena_luna
25. apr 2023

Ja som im to poslala mailom a matersku mal muz presne na cas. Pani to stacilo ostemplovat. Kamoska neposlala a cakali vyse mesiaca a pol na peniaze. Ked im to ty ulahcis tak o to skor to bude. Mozes to nechat aj na nich. 🤷‍♀️

autor
25. apr 2023

@selena_luna a posielajú aj niečo poštou? Nejaké rozhodnutie o odňatí RP?

selena_luna
25. apr 2023

Ano, poslu ze odnali