Žijem v Anglicku a chcem si vybaviť príspevok pri narodení

nelkas
23. sep 2012

Prosim vas o radu, kto tu ma skusenosti v UK s vybavenim prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku? Mam konkretne otazky, cakam druhe dieta a zijem v UK, termin mam na koniec decembra 2012. Nemali ste problem s potvrdenim tych tlaciv od midwife a od lekar, prelozili ste si tie tlaciva ci vam ich niekto prelozil, chceli vam nato dat peciatku? Ja asi nebudem mat narok na Sure start maternity grant, kedze uz mam jedno dieta a nieco tam pise,ze od roku 2011 to davaju uz len na prve dieta, ze ked mam dalsie dieta,ktore so mnou zije v jedne domacnosti pod 16 roov ta uz nedostanem to sure start maternity,ale viem,ze aj tak o to musim ziadat, aby mi mohli dat tie prispevoky zo SR ked by mi tu nedali. Len nevem ci tu tu budu chciet potvrdit,ked mozno uvidia tie pepiere prvy krat v zivote,ale skusit mozem,len chcem vediet ako ste to vy urobl...ja si to asi prelozim,dufam,ze nebudu robit problemy s tym. Potom by som chela vedie co je tam ta cast G-vyplni matricny urad podla miesta narodenia dietata 7)ak sa dieta narodilo mimo uzemia SR a v case podania ziadosti o prispevok pri narodeni dietata, dieta nema vydany rodny list podla § 23 zákona NR SR č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov, oprávnená osoba priloží k písomnejžiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného dokladuo narodení dieťaťa oprávnenej osobe (matke)-to co s ty treba robit, dat to vypisat pracovnikovi v registration office,ci to vobec nevypisovat a to tiez potrebujem peciatku,lebo tam je napisane peciatka a podis prcovnika-pohybujem,ze najaky tu registration office worker mi to bude chciet dat potvrdit-neviem co s tym robit,ci staci len rodny list s appostilou a preklad u notara a nevypisovat tu cast G?
potom je tam cast D Prehlasujem, že pred narodením dieťaťa/detí som bola/bol / nebola/nebol najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR 6) vyplní žiadateľ, oprávnená osoba, ak sa dieťa, na ktoré si príspevok pri narodení dieťaťa uplatňuje, narodilo v cudzine, tzn. vštáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore. To mam vypisovat ci nie,ja uz asi 4 roky nemam zdravotne poistenie na Slovensku,len tu v Anglicku som v tom ich NHS tak neviem co tam zaskrtnut,ze som bola ci nebola zdravotne poistena? Dakujem za odpovede,velmi by ste mi pomohli,kebyze s tym ma uz niekto skusenosti,ze si to vybavoval. Termin sa blizi a ja neviem co s tym robit,ale 800 eur vyhodit len tak do luftu,ked mam nato narok by som nechcela,no to zalezi od dobrej vole ludi...mozno sa budu bat dat peciatku a podpis na nieco co nikdy nevideli. Kazda rada je vitana. Dakujem...mozete mi npisat aj tu na email nelkas@azet.sk

domak2
16. apr 2013

@livuska1 no napis a vytlac splnomocnenie po slovensky, a potom som bola asi v u 3 solicitors, 2 sa tvarili akoby som od nich chcela aby to podpisali svojou krvou alebo co 😕 ale ten posledny mi to uplne v pohode opeciatkoval a napisal tam ze podpisane predo mnou , datum a podpis. 🙂 Asi 5 £ som platila . Tam slo len o ten podpis, aby bol overeny, ze som to podpisala ja .

livuska1
16. apr 2013

@domak2 aha dakujem 🙂

rosariapresov
16. jún 2013

dobry vecer prajem vsetkym ja by som chcela odvas poradit moja cerka ma uz 6 mesiacov a neviem ci mi chvalia rodicovsky prispevok .dakujem

lenkaferreira
4. júl 2013

ahojte vsetci tiez by som si chcela ziadat o prispevok na dieta a priplatok k prispevku nemam ani sajnu kde zozeniem formular a am s tym vlastne mam ist to potvrdit kto s tym ma skusenosti napsite prosim

domak2
6. júl 2013

@lenkaferreira http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziado... tu si vytlac a ak bude treba aj preloz formulare. Skus si precitat predosle prispevky, lebo uz som nejako pozabudla ako presne postupovat. Ale ked sa babatko dozije 28 dni, tak skoc ku GP alebo midwife s vypisanym tlacivom, ze to potrebujes podpisat, vysvetli naco preco a potom sa k tomu este prikladaju kopie rodneho listu , tvojho obcianskeho a podobne 🙂 Myslim, ze nemusia byt apostillovane, ale niekto to daval

petra0303
25. sep 2013

@nelkas ahoj, chcela by som sa Ta opytat ako si dopadla s tym formularom sure start, ja ho mam vytlaceny a rozmyslam ho poslat, ale zda sa mi to nelogicke, kedze od 2011 na druhe dieta nedavaju grant, ako si dokazala na SK ze si tu nedostala ziadny prispevok?
Bolo to lahke vybavit?
Ja som na prve dieta neziadala, ani tu v UK ani na Sk, lebo tu som na to nemala narok,a nevedela som ze na Sk taketo nieco existuje.
Vopred dakujem za radu.

romanuela
26. sep 2013

Dobrý deň , prosím vás o radu či nájdem na nejakej stránke tlačivo v angličtine Príspevok pri narodení dieťaťa a Príplatok k príspevku.... V slovenčine mi ho totiž nechcú potvrdiť , ďakujem

cawes
26. sep 2013

@romanuela nenajdes, ja zijem vo svajciarsku nastastie mi ho potrvdili ale ak nechcu tak si ho preloz sama resp len to co ziadas potvrdit, cize ze sa dozilo 28 dni a to ze si navstevovala pravidelne poradnu

romanuela
26. sep 2013

cawes - mne bolo na úrade povedané že vraj to na internete nájdem to tlačivo ,,, takže isto nie je na nete ??? a ty si si to celé prekladala ???

nelkas
autor
29. sep 2013

@petra0303 ja som to tak urobila, no najprv spm zavolala na cislo,ktore mi dali v job centre,tam sa ma pani pytala ci je to moje prve dieta ja som povedala pravdu,ze nie a tak mi povedala do telefonu,ze mi to neposle....nato som jeje povedala, ze potrebujem potvrdenie,ze to nedostanem v Uk...ona zacala trepat blbosti, ze najprv nech pozhanam zo Slovenska,ze mam na to narok a potom mi oni daju potvrdenie...tak som sa nato vykaslala a som si to tiez stiahla z internetu a som to poslala nato mi prislo,ze nato nemam narok tu v Uk a som si prelozila co tam bolo napisane do slovenciny a mas tlaciva na prispevok prelozene do anglictiny ked nie tak ja mam a ti mozem poslat, napis mi email ja mam adahanicakova@post.sk

nelkas
autor
29. sep 2013

@romanuela ja mam tie tlaciva po anglicky to nenajdes na internete to uz niekto niekedy prelozil a teraz sa to tu siri medzi mamickami na modrom konikovi...🙂 napis mi na email adahanicakova@post.sk a ti to poslem...mne na to dali peciatku aj modwife co ma byt detsky lekar a co ma potom potvrdit gynekolog to som dala lekarovi ked som bola s malou na prehliadku, ked mala 6 tyzdnou...ale mozes mu dat aj obidva papiere nech ti da peciatku ,aj ked tam treba nejake ine datumy, lebo jedno je ci si chodila na prehliadky, tak to lepsie ked ti midwife podpise a da peciatku a to druhe to ci sa dieta dozilo 28 dni to som uz potom dala lekarovi aj mi dal peciatku a peniaze prisli velmi rychlo na konto...dala som mamine konto v SR

romanuela
1. okt 2013

ďakujem ti za informácie nelkas , napísala som ti mail 🙂

eliskakmetova
21. nov 2013

Baby prosim vas mohli by ste mi poslat tie tlaciva v anglictine? Velmi by ste mi pomohli lebo som uz z toho vybavovania zufala :( Moj email: zac.eliska@gmail.com Velmi pekne ďakujem

gaandka
16. dec 2013

Ahojte baby, mohla by som vas tiez poprosit poslat mi tie tlaciva v anglictine na kat.fajnorova@gmail.com ?
Ja som prvorodicka, v 37 tyzdni, vie mi niekto poradit ako je to s tym maternity sure grant ?
Potrebujem volat na jobcentruma vyziadat si formular po narodeni babatka ? Dakujem krasne

cukrofka
8. jan 2014

Pokiaľ viem, tak tieto príspevky boli od nového roka zrušené pre osoby žijúce v zahraničí, aspoň tak mi bolo povedané na úrade..ja len aby ste sa nestresovali nejakými vybavovačkami a potom zistili, že na to aj tak nemáte nárok..keď tak si pre istotu zavolajte alebo napíšte mail na upsvar..

polacka1979
21. jan 2014

@domak2 mohla by som sa ta opytat ci stranky ktore mal potvrdit GP a midwife museli byt prelozene alebo len stacila peciatka?? a ty si vypisala ostatne???

polacka1979
21. jan 2014

@nelkas prosim mohla by si aj mne to poslat prelozene v a.j.. dakujem krasne majapolakova@hotmail.com

domak2
21. jan 2014

@polacka1979 ja som ich mala prelozene, tie som im ukazala ale opeciatkovat som dala tie slovenske 🙂

polacka1979
21. jan 2014

@domak2 mohla by som sa ta prosim opytat ci mas tie formy ak ano ci by si mi ich prosim mohla forwardnut? dakujem x

polacka1979
21. jan 2014

@romanuela
@eliskakmetova prosim holky ak mate tie formy po anglicky mohli by ste mi ich preposlat majapolakova@hotmail.com, strasne moc dakujem

ewissa
24. feb 2014

Ahojte dievcata mohli by ste mi niektora poslat tie tlaciva v anglictine please? Dakujem x na ewisska@yahoo.co.uk

achovanova
15. máj 2014

Zdravim, prosim vas pekne, mozete poslat tlaciva v EN aj mne? Velmi by som to ocenila.

achovanova@gmail.com

Dakujem krasne.
Alena

bubicatko
30. máj 2014

ahoj, chcela by som ta poprosit poslala by si aj mne tie formy po anglicky ak sa este da, velmi pekne dakujem 😉
@nelkas

frances2014
4. aug 2014

kde zozeniem formu ktoru mi ma lekar potvrdit ak zijem v uk a chcem poziadat o prispevok pri narodeni dietata na slovensku?

bubicatko
11. okt 2014

ahojky, chcem sa opytat tie z vas co mate skusenosti s rodicovskou dovolenkou v uk pobera sa pocas nej aj nejaky príspevok? konci mi materska a je tu moznost ist na rodicovsku, ktora trva 4tyzdne da sa pocas toho poberat aj nejaky príspevok alebo je to neplatene? a ak ano kde sa da vybavit tento príspevok?

mariakuzminova
2. nov 2014

Ahojte prosim poradite mi ????!!!!!! Som slobodna matka v january by malo byt dietatko na svete mam termin porodu .................. No skutocneho otca dietata nemam v umysle ani len zapisat do rodneho listu bol to moj byvaly priatel ktory ma bil atd no nakoniec som sa odhodlala ihned ako som sa dozvedela ze som tehotna s nim ani len nekomunikovat a tak.............................NO prisla som za mojim novym uzastnym priatelom ktoreho uz poznam od detstva ako cloveka a prijal aj babatko aj mna som zamilovana a konecne stastna jedinna vec co ma trapi je ze som v UK a neviem sa vobec tu pohybovat v tom co mi treba vybavit a tak SOM SLOBODNA MATKA nepracujem v uk pracu na Slovensku som nechala a chcem zacat novy stastny zivot no mam strach prosim napiste mi na co mam narok tu v UK ci je lepsie keby isiel terajsi priatel na matersku kedze on tu pracuje uz 2 roky a jeho zapisat do rodneho listu ako otca ............alebo dat do rodneho listu otec neznamy spoliehat sa na seba a ci dostanem nejake vyhody alebo prispevky pre mna a pre babatko tu v uk aj kedze tu nepracujem ..............PROSIM O RADU A O SURNU POMOC

mariakuzminova
2. nov 2014

Ahojte prosim poradite mi ????!!!!!! Som slobodna matka v january by malo byt dietatko na svete mam termin porodu .................. No skutocneho otca dietata nemam v umysle ani len zapisat do rodneho listu bol to moj byvaly priatel ktory ma bil atd no nakoniec som sa odhodlala ihned ako som sa dozvedela ze som tehotna s nim ani len nekomunikovat a tak.............................NO prisla som za mojim novym uzastnym priatelom ktoreho uz poznam od detstva ako cloveka a prijal aj babatko aj mna som zamilovana a konecne stastna jedinna vec co ma trapi je ze som v UK a neviem sa vobec tu pohybovat v tom co mi treba vybavit a tak SOM SLOBODNA MATKA nepracujem v uk pracu na Slovensku som nechala a chcem zacat novy stastny zivot no mam strach prosim napiste mi na co mam narok tu v UK ci je lepsie keby isiel terajsi priatel na matersku kedze on tu pracuje uz 2 roky a jeho zapisat do rodneho listu ako otca ............alebo dat do rodneho listu otec neznamy spoliehat sa na seba a ci dostanem nejake vyhody alebo prispevky pre mna a pre babatko tu v uk aj kedze tu nepracujem ..............PROSIM O RADU A O SURNU POMOC

mariakuzminova
2. nov 2014

Ahojte prosim poradite mi ????!!!!!! Som slobodna matka v january by malo byt dietatko na svete mam termin porodu .................. No skutocneho otca dietata nemam v umysle ani len zapisat do rodneho listu bol to moj byvaly priatel ktory ma bil atd no nakoniec som sa odhodlala ihned ako som sa dozvedela ze som tehotna s nim ani len nekomunikovat a tak.............................NO prisla som za mojim novym uzastnym priatelom ktoreho uz poznam od detstva ako cloveka a prijal aj babatko aj mna som zamilovana a konecne stastna jedinna vec co ma trapi je ze som v UK a neviem sa vobec tu pohybovat v tom co mi treba vybavit a tak SOM SLOBODNA MATKA nepracujem v uk pracu na Slovensku som nechala a chcem zacat novy stastny zivot no mam strach prosim napiste mi na co mam narok tu v UK ci je lepsie keby isiel terajsi priatel na matersku kedze on tu pracuje uz 2 roky a jeho zapisat do rodneho listu ako otca ............alebo dat do rodneho listu otec neznamy spoliehat sa na seba a ci dostanem nejake vyhody alebo prispevky pre mna a pre babatko tu v uk aj kedze tu nepracujem ..............PROSIM O RADU A O SURNU POMOC

vercaaa20
2. nov 2014

@mariakuzminova si poistena v anglicku? ak ano tak urcite dostanes nejake benefity na dieta, ako slobodna matka mas narok na viac penazi. Aplikuj si o porodne, je to jednorazovy prispevok 500 libier, urob tak cez stranku gov, vytlac papier a posli postou. Po narodeni dietatka si aplikuj child benefit, papiere si mozes najst online, alebo ich dostanes v porodnici. Po narodeni budes musiet ist zaregistrovat babatko, kde sa ta budu pytat aj na otca a tvoje zamestanie. Dostanes birth certifikat s ktorym si vybavis child benefit. Ako slobodna a nezamestnana matka si budes moct vybavit viac benefitov, vsetko sa da cez stranku gov, alebo cez job center, kde si mozes poziadat prekladatela na telefone, tam si vybav matersku. Neviem ako byvas, mozes skusit aj housing benefit. Vsetko zalezi s kym byvas a aky ma prijem, podla toho ti schvalia benefity. Ja napriklad som nedostala ani porodne, kedze priatel ma stalu pracu. Skusit mozes ak working tax credit, ked iba jeden z vas pracuje a tak isto aj child tax credit. Inak sa neda, iba skusit a cakat za rozhodnutim 🙂

mariakuzminova
2. nov 2014

@vercaaa20 dakujem velmi pekne za reagovanie som tu tyzden nemam tu este poistenie ani nic prosim mozes mi poradit poslat stranky atd...... prijem momentalne nemam hladam si pracu dakujem velmi pekne za odpisanie si zlata vazim si to