Žijem v zahraničí. Mám nárok na príspevky zo Slovenska?

flakana
18. sep 2012

Prosím o radu ak má niekto skúsenosť... S manželom(obaja sme Slováci) žijeme v UK a vo februáry očakávame prírastok do rodiny(rodiť sa chystám tu v UK). Nakoľko som nezamestnaná, nemám nárok na materskú a obdobný príspevok ako Rodičovský príspevok tu žial neexistuje. Rovnako nebudem mať nárok ani na tunajší príspevok pri narodení dieťaťa nakoľko ten vyplácajú iba rodinám v hmotnej núdzi. Potrebovala by som poradiť či mám nárok na príspevky zo Slovenska, nakoľko mám stále trvalý pobyt na Slovensku. Mám na mysli príspevky ako: Príspevok pri narodení dieťaťa, Príplatok k príspevku pri narodení, Rodičovský príspevok.
Vopred vám všetkým ďakujem za rady...

sympa1
18. sep 2012

ja myslim ze ano. len sa to potom dodatocne vybavuje, po narodeni, bude treba prist asi na slovensko si to vybavit, lebo je na to nejaka lehota..ze dokedy... sestrenica zijuca a pracujuca v anglicku si vybavila takto porodne zo slovesnka a rodicovksy jej tiez chodil zo slovenska. a švagrina to iste...treba si riadne prezistit cez rodinu co mas na slovensku, nech sa popytaju na urcitych uradoch co bude treba dokedy a co doniest a podobne aby ste vedeli

ervenka
18. sep 2012

skus sa spytat sem; https://www.modrykonik.sk/forum/spolocny-termin-miesto/tehotne-slovenky-zijuce-v-uk-2/
kuk aj sem- http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
A ak mas na SVK napr. mamu, nech sa ide spytat na urad prace. Oni maju presne info. A este by som ti odporucala napisat splnomocnenie a podpis dat overit na ambasade- aby napr. tvoja mama ta mohla zastupovat pri vybavovani na SVK- nemusis byt potom osobne pritomna. Overit podpis ti moze aj SVK ambasada v Londyne. Mozes im aj zavolat, ci to vykonavaju, ale je to standartna sluzba, takze by mali. Tu v Nl mi overenie stalo 3e.

miss_stanya
19. sep 2012

@flakana @sympa1 @ervenka Baby mna vsetci strasia, ze narok na rodicovsky nebudeme mat, lebo musime uz podla noveho vraj povinne zit na Slovensku a s dietatom sa pravidelne "hlasit". Cesi zakon na rodicovsky prispevok vyhrotili uz tak, ze nan maju mamicka a dieta narok len vtedy, ked aj otec zije v CR. Obavam sa, ze nasi zakonodarci pridu na obdobnu blbost a kedze odmietam platit tak zbytocne socialne odvody na tak nizku matersku, budem sa modlit, aby sme to s tym rodicovskym nejako uhrali....

erikovamamka
1. dec 2012

Ahoj, necitala som komentare na tvoj prispevok a chcem sa vyjadrit iba k tomu prispevku po narodeni dietata. Prispevok dostanes, ak mas vybaveny Child Benefit, co je obdoba rodinnych pridavkov na SK. Nie je to prispevok pre rodiny v hmotnej nudzi, rodila som v UK pred 14. mesiacmi, nie sme v nudzi a prispevok som dostala.

stranca
16. mar 2013

Dcérka žije v zahraničí. V januári sa jej narodilo dievčatko. Ako jej matka som bola na Úrade práce soc. vecí a rodiny tam som povedala, že chce požiadať o "pôrodné" a príplatok. Tam som dostala formuláre, ktoré dcérka vyplnila, dala potvrdiť lekárovi, (jeden z formulárov obsahuje údaje, že dieťa už dovršilo 28 dní života) toto potvrdzuje lekár. K tomu je potrebné doložiť preložený rodný list dieťaťa , presvietený OP s trvalým pobytom na SK. Nakoľko mám od nej generálnu plnú moc všetko som tu vybavila za ňu. A vie niekto poradiť? Pol roka bude poberať "matersku" a ďalej do troch rokov? Má na "niečo " nárok na SK?

aliza
16. mar 2013

@stranca nie, nema.

dedenini
16. mar 2013

zijem v anglicku ...tu miporodne zamietli...doteraz neviem preco..asi nieco zle vypisane... poziadala som si na slovensku..poslali mi zopar tlaciv..len som vypisala..poslala papier ze tu mi zamietli..ani som nemusela prekladat.. no a tusim aj obcianky prefoteny..ale neviem uz presne... a bolo, do dvoch tyzdnov som mala na ucte peniaze..a hlavne treba mat slovensky ucet..to bola podmienka... vsetko som si vybavila telefonatom a malom.. a nakonec postou ked som to poslala...

ss225
29. apr 2013

@stranca mne sa zda ze na rodinne pridavky ma narok @aliza

petruci6
26. apr 2015

ahojte zeny,neviete mi poradit ako je to s prispevkom od statu kocikove? zijeme v cr aj som tu rodila,poberam tu aj RP,davali sme malej robit slov RL v mieste TP na SR a tetuska na urade nam k slov RL dala aj tlacivo na "kocikove" vraj mame na to narok,ale mne sa to nezda,ma to vyplnit pediater aj gynekolog,ale tych mam tu v CR,nestretli ste sa s tym niektora?

fidorka7
3. máj 2015

nie, nebudeš mať nárok na príspevky zo SVK, nároky založené iba na základe trvalého pobytu sa neposkytujú, centrum záujmu vašej rodiny je jednoznačne UK, takže všetky nároky si budeš uplatňovať výhradne tam
petruci6, nemáš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, lebo vaše bydlisko nie je v SVK /trvalý pobyt v tomto prípade nie je podstatný/

civavasmejo
16. máj 2017

@stranca ak sa môžem opýtať v ktorom štáte jej doktor potvrdil že dieťa dovrsilo 28 dní ?