Žijem v zahraničí, materskú chcem poberať zo Slovenska. Je to možné?

zanulienka
20. aug 2008

viete mi poradit ako je to,ze zijem v spanielsku,ale trvale bydlisko mam na slovensku.chcela by som poberat matersku zo slovenska.da sa to?je niektora z vas takto?

maca_p
2. apr 2012

@alegro teraz ma napadlo, ze kazdy UPSVaR ma pracovnika, ktory sa priamo zameriava na zahranicne pripady.

svetllana
2. apr 2012

@maca_p Ja ano, som full-time mother, zijem tu a neplanujem sa vratit. Platime tu dane, moj muz teda..tak preco ne 😉

maca_p
2. apr 2012

@svetllana nechcem vyznievat nejako xenofobne, ale cigani vedia chodit v benefitoch ci tu u nas alebo v UK, stretla som sa dokonca s tym, ze vyuzivaju sluzbu motability na ich cesty do domovskej krajiny pod zascitou samotnej kralovny alezbety 😲

maca_p
2. apr 2012

@svetllana sak tak to ma byt 😀 . ked das systemu, potom si opravnena z neho pomernu cast aj odcerpat. 😉

maca_p
2. apr 2012

@maca_p zastita 😲

alegro
2. apr 2012

@svetllana boli sme na slovensku....nasa dcera ma britsky pas aj manzel....... 🙂

alegro
2. apr 2012

@maca_p ty o com preboha pises???????????????nic v zlom,ale ved ty si uplne mimo..ja som za tvoje peniaze nestudovala...pravnicku fakultu som si platila.....prispela som otazkou do tejto rubriky a co ty tu vlastne ides riesit?co ja od teba chcem,alebo nechcem?moja mama,ktora ma napr.odrobenych 40 rokov,odorodene 4 deti a ukoncene vysokoskolske vzdelanie berie dochodok smiesnu almuznu a akoze kde ma ist "vykrikovat"....?a nie je jedina...treba problem hladat pokial sa bavime o situacii na sk nie u studujucich,ale niekde inde,nemyslis?ja niesom z niejakej rodiny kde sme vsetci lezali hore pupkom...tak prosim zvazuj formulaciu viet a davaj si pozor akym stylom komu pises....

alegro
2. apr 2012

@maca_p moja manzel tu nerobi,len aby sa povedalo a hlavne tu neprisiel robit kvoli tomu,aby si zistoval kolko bude dostavat benefity na dieta.....
on tu je uz 10 rokov a mimochodom tuto uvodnu otazku som tu napisala kvoli tomu,ze zname,ktore tu maju MANZELOV britov a su slovenky sa ma pytali,ze preco som si nevybavila peniaze na dieta z sk?

alegro
2. apr 2012

@fidka79 to keby sa tu mala teraz kazda rozpisat,ze ktora kolko robila,alebo nerobila..studovala,alebo nedokoncila ani skolu a uz robila,tak niektore DAMY by mali zobrat kalkulacku do ruk a ratat ci niesu o nieco ochudobnene v porovnani s tou druhou......TRAPNE........
moja sestra ma 25.maja termin,v novembr.bude mat 40 rokov a rodi prvy x....takze matersku bude poberat prvy x..je vysokoskolsky vzdelana-bohuzial 🙂)a ma odrobene roky....ale asi sa tiez v niecom previnila,ked si tak citam tieto "famozne" reakcie....

alegro
2. apr 2012

@aliza ok ....vdaka.... 🙂

alegro
2. apr 2012

@maca_p a napr.,ked moj ocko je r.46...cely zivot od skoncenia fakulty si plati vsetko,lebo mu to samozrejme automaticky stahuju z platu,kedze je profesor a nie zivnostnik....v zivote chvalabohu nebol v nemocnici,ani neuziva ziadne lieky,tak ma ist vykrikovat niekomu,kto sa vazne lieci zo zakernej choroby a potrebuje drahe lieky,ze mu na ne prispieva mozno aj on?????
pises uplne zvratene......
a mala si aj ty ist studovat a nie chodit do roboty,ked mas s tym taky problem....
citim sa akoby som brala drogy a teraz tu vyrevuvam,ze sa mi narodilo postihnute dieta.......
JA SOM SA IBA SLUSNE PYTALA A ZBIERALA INFORMACIE........

inffinity
2. apr 2012

@alegro je zmeneny zakon v EU a RD pobiras ze statu ve kterem zijes. mi takto zrusili cesky RP po staru se dalo jen podle trvaleho bydliste ted musis dokazat ze v tom state zijes. takze ze Sr asi nic a jestli mas narok ve state ve kterwm ted zijete zkus pohledat jsou tu na MK maminy co tam zijou urcite ti poradi 🙂

svetllana
3. apr 2012

@maca_p Jooooj, tak Cigani su kapitola. Ti sa tu naozaj maju jak prasce v zite. Zaujimave, ze angl. ani ceknut (vacsina), ale veskere mozne benefity si vybavit vedeli. @alegro Vidis, toto som nevedela, ze sa da, lebo ja som vzdy musela vybavit detom pasy cez ambasadu s tym, ze najprv slovensky rodny list a tak..Volala som na ambasadu a tam mi povedali, ze to treba. Tak sme to tak spravili.

svetllana
3. apr 2012

@alegro Velmi dobre si to vyargumentovala! Vazne, paci sa mi to, dobry pohlad. Fakt ze z kazdej strany 🙂

petruci6
3. apr 2012

mna by toto tiez zaujimalo ci je to mozne,pokial mam trvale bydlisko na SR,platim si tam ZP,ale nic ine,nakolko som nezamestanana,cize to poistenie 290dni pred porodom je myslene poistenie v SP???

maca_p
3. apr 2012

@alegro nic v zlom, ale divim sa ti. mas vysokoskolske vzdelanie pravnickeho typu a hodis do placu otazku, ze ci mas na nieco narok... blba otazka - blba odpoved. namiesto toho, aby si komunikovala s upsvarom, tak tam chces poslat bud svoju mamu, alebo ti maju poradit kocky tu na fore... apropo, ako ti odpisala jedna kocka, mala si to mat uz davno zistene.
ako clovek s pravnickym vzdelanim nemusis ovladat zakony A to Z, to po tebe nik nechce, ale musis byt v nich orientovana. tot moj nazor.
preco si sa nespytala kamaratiek, ktore spominas? vedeli by ti lepsie poradit, kedze administrativnu torturu absolvovali. predpokladam, ak poberaju RP tak zrejme nezakonne, kedze ziju mimo a jeden teply bonz a musia vratit plnu sumu spät do systemu, z ktoreho sa neopranene odcerpali.

argumentovat svojimi rodicmi - to je afekt? predstav si, ze aj ja mam rodicov, co pracovali, mama este pracuje, ale otec dostava taky dochodok ako tvoja matka - ubohy...

tvoja sestra - na porovnanie, ja som rodila davno po 30tke, takze z nepadnem z tohto argumentu na zadok...

vzdelanie: predstav si, ze ja mam tiez VS. a pracujem, takze tvoj argument, citujem ta: "a mala si aj ty ist studovat a nie chodit do roboty,ked mas s tym taky problem...." dost dobre nechapem...

deti mam dve - o dva tyzdne ideme na 21 dnove liecenie, takze nie su az taki zdrave, akoby som si predstavovala (hlavne jeden z nich) neviem ci pochopis...

musis sa naucit odlisovat city, emocie od zakonov. zo zakona mas narok na to, to, to. ty sama musis vediet na co. ked spustis na urade prace argumentaciu ohladom svojich pribuznych, nic nevybojujes, oni neprispievaju do systemu aby si ty mohla odcerpavat, ale aby oni mali zakonny narok cerpat v pripade nudze, naroku, cize zo zakona...

p.s. tu ti prikladam uzitocne linky: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina.htm...
http://www.employment.gov.sk/podpora-rodinam-s-... mozno sa niekde najdes.

maca_p
3. apr 2012

@svetllana argumentov ma@alegro vela, ale ani jeden padny na poberanie socialnych vyhod

alegro
3. apr 2012

@maca_p ahoj...vidno,ze mas toho viAC nez dost......ved si to vlastne aj sama napisala.....
ja som ta tu neprosila o ziadne vysvetlovanie,ani,ze sa mas mnou zaoberat,alebo mi podrazdena radit......
ty si sa tu vo "velkom style" rozpisala a prezivas to akosi nadpriemerne a popritom este mi urcujes co som kedy mala,alebo nemala robit???
dakujem za vsetky tvoje informacie a pre mna nepochopitelne nazory,ale bude lepsie,ked sa zacnes venovat svojim veciam.....
pekny zvysok dna prajem.....a tvojmu dietatu skore uzdravenie....

alegro
3. apr 2012

@maca_p
@inffinity vdaka 🙂

alegro
3. apr 2012

@svetllana vies co?my sme to povodne chceli riesit cez sk ambasadu,ale ked nam povedali postup,tak to vyslo na cakaciu dobu do 6 mesiacov..... ☹
manzel potom zistoval u svojej sefky je britka,ako to prebieha s vybavovanim britskeho pasu pre ellu....a trvalo to 2 tyzdne....🙂))
na sk ambasade nam inak tiez povedali,ze na britsky pas,ani nemame pomyslat,lebo nam ho neschvalia.....
jedna z podmienok je,ze tu musis oficialne fungovat viac,ako 5 rokov....a jeden z dokladov,ktore pri vybavovani posielas je aj P60 za poslednych 5 rokov....

svetllana
3. apr 2012

@alegro Super, dakujem za info. Posledne dve deti sme vybavovali presne takto zdlhavo cez sl. ambasadu. Inak "ochotne" uradnicky tam boli, ze konec. Pri dalsom moznom prirastku do rodiny som mudrejsia 🙂

alegro
3. apr 2012

@svetllana ahoj..nechcela som pisat,ze boli velmi neochotne,lebo zase by tu niekto mal probelmy....🙂))
pri dalsom vasom moznom prirastku ti vsetko pekne vysvetlim a budes mat pas pre drobca za dva tyzdne....🙂

svetllana
3. apr 2012

@alegro Dakujem mnohokrat! 🙂 A to, ze boli neochotne poviem na plnu hubu a jednym dychom dodavam, ze to je este slabe slovo!

alegro
3. apr 2012

🙂 veruze slabe slovo.....viem o com pises.....to este keby som ti opisala nas cely pribeh vybavovania,tak by si zasla.... 🙂