Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

13 ročná sesternica zverená do opatrovníctva - prestávame si rozumieť

danpav
17. okt 2015

Ahojte. Podarilo sa mi najst tieto stranky a potreboval by som trosku poradit. Na uvod by som trosku predostrel moju situaciu. mam 29 roko a uz 7 rokov mam v opatrovnictve moju sesternicu. tento rok mala 13. bohuzial, stali sa iste veci a ostala bez rodicov a hrozilo, ze pojde do domova. To som samozrejme nemohol dopustit a tak som sa odhodlal, ze ju budem vychovavat ja. Pomaha mi sice trochu moj oco, ale tak uz ma vek taky aky ma a byva od nas trosku mimo, tak v podstate mi to ostalo, ze sa musim postarat sam. Mamina mi zomral este ked som bol maly. Doteraz bolo vsetko uuplne v pohode. Snazim sa Niku vychovavat tak, aby som sa proste za nu nemusel nikdy hanbit a aby som bol na nu hrdy. V skole jej to ide perfektne, fakt sme si rozumeli. No pred mesiacom sa proste stalo to, ze chcela ist s kamoskou na nakupy. Jasne ze som jej dovolil, dal peniaze. Nikdy neminala na nejake blbosti a proste isla si kupit oblecenie. tak preco nie. No ked prisla naspat, tak rychlo sla do izby. Uz to mi bolo podozrive. Tak som ju potom zavolal a pytal sa, ci sa nieco stalo. Videl som na nej, ze nieco taji. Nechcela mi ukazat blocok, ani veci co si nakupila. Nakoniec som to neriesil, lebo jej doverujem. Ale nedalo mi to a v tyzdni, ked bola v skole tak proste som siel pozret do jej izby a pohladat. To som asi nemal robit. Nasiel som veci co si kupila a to proste tie nohavicky tanga a take tie pancuchy co koncia na stehnach. Samozrejme po skole ked prisla som sa jej spytal, co to ma znamenat a bolo zle, ze sa jej hrabem vo veciach, ze nemoze mat sukromie a podobne. A odvtedy je to take zvlastne. proste ja jej nechcem zle, ale este je na take proste mlada a nechce si dat povedat ☹ Asi tu budem vidiet hlavne zensky nazor, ktory mi asi chyba trochu. Predsa len som muz a proste asi by som potreboval trosku v tomto smere poradit ☹

maminkynafazulka
17. okt 2015

21,storočie.. kde sa už aj 13ročné majú potrebu obliekať ako *******.. (ľahšie ženy).. na takéto veci má určite ešte čas.. a kebyže mi s týmto príde decko domov.. tak to chytím a pekne pred ňou roztrhám.. je síce pekné že sa chce chlapcom páčiť ale toto má čas.. aj keď je v puberte teraz ti bude skákať po hlave.. Určite by som jej nadávala peniaze naviac.. keď niečo potrebuje šla by som to kúpiť s ňou..ale tanga a takéto prkotiny majú ešte čas.. Treba ju držať na kratšie aby ti v 14tke neprišla s tým že je tehotná a nevie s kým.. a hrabať sa jej vo veciach?! v 13rokoch prijateľné.. Puberta je puberta.. a bude horšie.. prídu šminky,vypchaté podrpsenky,krátke sukne že jej dobre nebude vidno celý spod,podpätky.. a podobne..

danpav
autor
17. okt 2015

@maminkynafazulka to si ma moc teda nepovzbudila 😒 asi sa musim dako pripravit na to, ze uz to nebude len dieta.... ale dakujem za nazor

beatrix1985
17. okt 2015

mne sa stalo nieco podobne, ja som si zase osvojila neterku, moja sestra zomrela, neterka mala teraz v seseptembri 15 , niekedy je to tazke, lebo niesom jej mama, tiez sa uci dobre, aj poslucha. Nic take zle nerobi, aspon otom neviem, este som ju neprichytila fajcit, alebo pit. Kazdy bol v puberte a skusaju, tanga som zatial nenasla v spinavom, vo veciach sa jej nehrabem, nemam dovod.

maminkynafazulka
17. okt 2015

@dajpav Tak poviem to na rovinu.. Nebudem tvrdiť že to bude inak lebo už je to dievča v puberte..🙂 Teraz ju budú zaujímať chlapi,make-up a výrazné oblečenie..🙂 Treba ísť na ňu tvrdšie lebo sa vyšmykne z podkontroly a bude zle nedobre.. 🙂

fra
17. okt 2015

Uplne rozumiem, že chceš pre ňu všetko čo najlepšie. Sesternica je asi práve v takom veku, keď je tlak rovesníkov silný a deti urobia asi všetko, aby sa prisposobili väčšine- asi je to spojené nejako so sebauctou a so vzdalovaním sa rodine a budovaním si vlastnej identity. S pubertou sa nedá robiť nič, len dufať, že ju deti prežijú a zdá sa, že zatiaľ si si viedol úspešne, to nie je žiadne špecifikum len tvoje, zrejme úplne všetci rodičia s tym bojuju. Tangá a pančuchy nemusia znamenať vôbec nič, len že dievča chce také niečo mať a cítiť sa ženou, o to viac, že doma ten ženský vzor nemá. Neznamená to hneď to, že by dievča muselo sklznuť na šikmú plochu, dnes sú také veci (žiaľ) bežné- úplne bežné. Keď som to čítala, čakala som čosi horšie (cigarety, alkohol, prezervatívy), vlastne môžeš byť rád že sú to len tangá. Možno by si jej mohol vysvetliť, ako také veci ako tangá pôsobia fyziologicky na mužov a že by mala byť s takymi vecami opatrná ... To, že si sa jej hrabal vo veciach chápem, aj keď ja by som asi nebola taká priamočiara s tou konfrontáciou, skôr by som na to šla nejako okľukou. Určite ju neprestávaj kvôli tomu mať rád, podporovať ju a veriť jej. Skôr jej sľub, že budeš rešpektovať jej súkromie- aj keď dieťa v puberte sa asi ťažko bude rodičom (alebo tebe) zdôverovať, myslím, že keď pubertou prejde, nakoniec ocení tvoju starostlivosť a bude ti vďačná, chce to len čas. Ale asi by som ju fakt nejako neprenasledovala aby sa ona nestiahla a prípadne neutiekla, asi sa treba zmieriť s tym, že to už nie je malé dievčatko...

zuzana2000
17. okt 2015

@fra lepšie by som to ani nenapísala....úplne si to vystihla. Ja mám doma 15 ročnú dcéru a tiež si kúpila tanga...a ani ich nakoniec nenosí, ale nikdy by ma nenapadlo si o nej myslieť, že je preto ,,ľahká žena,,
Už nejdem písať nič.....stačí si prečítať tvoju odpoveď... 🙂

fra
17. okt 2015

A ak sa dá, možno by bolo dobré snažiť sa o to, aby dievča zapadlo do nejakej skupinky mládeže, ktorej ide aj o nejaké iné veci- či už by to bola nejaká skupina mladých veriacich kresťanov, horolezcov, skautov, divadelníkov, ochrancov prírody ..... čokoľvek kde sa budú venovať nejakej zmysluplnej činnosti 🙂

stepanka274
17. okt 2015

@danpav, klobuk dole takato starostlivost, mozno by bolo dobre keby mala aj nejaky blizsi zensky vzor, nemas priatelku s ktorou by si mohli byt blizke a mohli sa porozpravat?

mamulienka30
17. okt 2015

@danpav lahkym sa dievca nestane kvoli par tangacom, proste chce mat to, co maju aj jej kamaratky. Myslim, ze zbytocne narusit skvely vztah kvoli tomuto. Potrebujete v rodine aj zensku (tetu, susedu, hocikoho na rovnakej vlnovej dlzke) , s ktorou by toto ona za teba s nou prebrala, rovnako tema chalani, menstruacia, podprsenky, to nebude s tebou preberat nikdy a mozete mat vztah najsamlepsi. A je to normalne. Moja dcera bude mat 11, ma aj par tangacov, nakoniec ich nenosi, lebo su jej nepohodlnne, ale je hrda, ze ich teda ma a je velka 😀 Prsia nema - podprsenky miniaturne ano 😀 Ony chcu byt velke, aj ked su vnutri este deti, ten prechod je narocny pre kazdu mladu zenu. Ale mozes byt rad, ze baby toto maju v 14-15 rokoch vacsinou uz za sebou a normalizuju sa, chlapi nedozreju nikdy a s kase ich budes tahat velmi casto 😀 Daj jej vlastny priestor, nekradne, nehuli, neflaka sa, nepije, v skole sa fajn uci, zdoveruje sa ti s vacsinou problemov... to je skvele . Nepotrebujes vediet o nej uplne vsetko. Tym, ze jej doprajes aj male tajmostva si ta skor bude este viac vazit. Ved ani ty jej nehovoris vsetko..

danpav
autor
17. okt 2015

@stepanka274 no ani nemam ☹

stepanka274
17. okt 2015

Mamulienka30 to vystihla super, mozno sa skus za to kutranie ospravedlnit a vysvetlit otvorene tvoje obavy, uisti ju o tvojej podpore, a fakt pohladat nejaku zensku , nie pre teba (aspon zatial)ale pre nu 🙂

jana_eyre
17. okt 2015

so sesternicou si normalne sadni a ospravedln sa jej, ze si sa jej hrabal v sukromi a uz to neurob v buducnosti.. /mne sa vzdy osvedcila uprimna komunikacia a uprimne ospravedlnenie, ak som urobila chybu/

ja som si svoje prve tangace kupila v 14tich, ten typ nohaviciek som nosila do dospelosti a nie je zomna ziadna lahka zena.. podla mna normalne konanie pubertacok, ktore chcu zapadnut medzi rovesnikov..

pokial s nou budes komunikovat narovinu, uprimne a neutocne ale bude poznat svoje mantinely ktore nemoze prekrocit, urcite pubertu v pohode zvladnete.. nevravim, ze ta necakaju tazke skusky /ja som bola v tazkej puberte, ale prezila som ju/ ale pokial bude vediet, ze si tu pre nu, bude ti doverovat, das jej vediet, ze ju mas rad, tak ta bude respektovat.. niekedy menej, niekedy viac, ale urcite to bude v pohode..

danpav
autor
17. okt 2015

@jana_eyre cize je to normalne tie tanga a tie pancuchy? to su take tie co na stehnach koncia cipkou. neviem, jak to nazyvate. ja som na nu asi hlavne kvoli tomu sa nahneval, ze som pocul, ze tie tanga nie su dbre. neviem, som chlap, takze netusim v tejto oblasti a preto som sa odhodlal sem napisat, ze tu je asi vacsina zien a mozno mi budu vediet trosku poradit v tejto oblasti s Nikou. Aby som jej proste nezakazoval nieco, co je normalne v podstate. len ja mozno som tu vec videl osobne len pri nejakej prilezitosti s byvalou partnerkou....

jana_eyre
17. okt 2015

@danpav je to nieco podobne ako vysoke opatky - je to len moda..

nie je to vraj najzdravsie - ak sa pouzivaju casto, mozu vraj byt vdaka tomu zapaly - ja som s takym niecim nikdy problem nemala a to som ich nosievala denne.. /dnes uz nechapem ako mi mohli vyhovovat, ale tak v tom veku sa na to clovek pozera inak/ urcite to nie je nieco co nejako strasne skodi.. pokial sa bude starat o svoju osobnu hygienu, nic jej nehrozi a nemusis sa na nu za to hnevat..

ak si ale kupila par kusov, nevidim na tom nic zle - urcite si ich kupovala len pre vlastne potesenie, pre svoju potrebu citit sa inak - dospelejsie.. tie pancuchy su o tom istom..

/inak ja som si kupovala nohavicky vzdy ked sme isli s kamaratkami na nakupy.. hlavne preto, ze som nikdy nemala peniaze na nieco vacsie - nohavicky boli vzdy zaujimave, cenovo dostupne - iba som si s nimi robila radost z nakupu/

danpav
autor
17. okt 2015

@jana_eyre jak tak citam tak si zacinam uvedomovat, ze asi by som mal zacat rozmyslat nad viacerymi vecami, ako s nou prebrat a netusiim fakt s kym sa poradit 😒

paskolinka
17. okt 2015

@danpav ja by som v tom nic zle nevidela, je to len prirodzene, ze slecna v jej veku chce mat taketo veci, netreba za tym hned vidiet neviem co. a maju aj svoje prakticke stranky - tangace nevidiet pod obtiahnutymi nohavicami a samodrziace pancuchy zase neskrtia na bruchu 🙂 uz menej prijemne je, ze tangace su zdravotne nie velmi vhodne (gynekologovia ich neradi vidia u pacientiek) a v samodrzkach moze byt za istych okolnosti vacsia zima. ale suma sumarum je to podla mna bezna sucast satnika vacsiny zien aj pubertacok.

hameeda
17. okt 2015

@danpav -. moja 13 ročná dcera si kupuje presne to isté keď idú s kamoškami, tanga, silonky, podprsenky, no okrem tých podprseniek som ešte nevidela aby niečo z toho aj obliekla, ono napríklad mna napadlo aj také ak nosí napríklad uzke rifle tak tam normálne nohavičky proste vadia, pretože vidno ich gumičky, a možno sa z nej v škole kamošky smiali, že aké ma gaťe alebo niečo podobné, najlepš je normálny otvorený rozhovor

kacena4
17. okt 2015

ahojko ja som tym tiez presla vychovavala som sestru s velkym vekovym rozdielom. je to tazke ked nie si rodicom a tazko ti mozu poradit ludia ktory nie su v rovnakej situacii. urcite si nevsimaj rady typu ja by som ju rozdrapila..... lebo ine je mat vlastne dieta a ine je mat "cudzie" dieta s ktorym si musis budovat vztah na dovere 😉 a kedze si tuto doveru nabural vstupenim do jej sukromia, co je u teba o to horsie ze si opacneho pohlavia - ona to tak ako pubertiacka o to viac vnima ☹ treba tuto doveru znova obnovit. mne sa to na 1000% osvetcilo vzdy sme tak fungovali mohla som jej vo vsetkom verit je to potom o to lahsie a perfektne aj ked bude starsia a zmeska spoj ci nepride v noci domov tak sa ti ozve (ak sa tak dohodnete) a nebudes sa o nu bat. jasne jej vysvetli ze si sa bal co sa deje kedze sa tak tajnostskarsky chovala a preto si to spravil, ze ta to mrzi, a ak bude voci tebe otvorena nebudes mat dovod zistovat co taji a strachovat sa o nu v buducnosti ci uz bude nieco zle alebo dobre chces to s nou zdielat aby ste to mohli riesit hned ako bude treba skor ako by sa to neskoro malo hasit (dufam, ze to nepletiem moc a chapes co tym chcem povedat 😀 😉 ) u nas takyto rozhovor zabral vysvetlila som nasilnosti vrazdy po nociach a velky strach o nu 😝 😔
a co sa tyka pradla ked len toto bud rad ze to neboli kondomy 😀 😀 😀 to som ja tazko rozdychavala 😅 pradlo je zatial len experiment a skusanie 😉 ale pomalicky to pojde dalej ak chces pomoc poradit kludne zbehni psychologicke pomoze ti s nou, popr. do nejakej poradni ci do navratu www.navrat.sk urcite ti pomozu, nasneruju ta ako dalej poradia knihy ci materialy aby si vedel ako s nou komunikovat hold puberta je puberta a bude to horsie 😅 😀 😵

jana_eyre
17. okt 2015

@danpav presne si aj ja myslim, co pise @kacena4 - ist za psychologom a poradit sa s nim ako sa so sesternicou najlepsie rozpravat a ako k nej pristupovat.. musi to byt pre nu aj pre teba tazke, ale urcite to zvladnete.. drzim palce.. 🙂

nibiru
17. okt 2015

@danpav ja mam netere 11 a 10r. tiež maju tanga a pančuchy v živote sa nespravali nevkusne,zle su 1karky, prosim ta len nebud hysterik a nič jej netrhaj ma 13 je v puberte experimentuje ked sa jej to páči nech ich má normalne si snou sadni a porozprávaj sa napr, že si upratoval a našiel to, to že si kupi take nohavičky a pančuchy neznamena že je šlapka a trtka prvu ligu,ja som ich tiež nosila a bola panna ale nosila som ich lebo sa mi pačili a boli moderne chcela som byť tiež moderná no nikto ich nevidel ja som mala pocit že som top pritom som bola až velmi hanbliva,neista a sebavedomie 0 bodov,tie pančuchy su ovela pohodlnejšie ako klasicke silonky a každá jedna čo ich mala na sebe vie že s pasu aspon nič nezlieza pokial netrčia so sukne su velmi vkusné .Jednoznačne jej ale treba nenasilne povedať čo jej hrozí ak také oblečenie bude prezentovať ako nevkusné a nosiť ho tak že bude na neho ukazovať ,že može byť znasilnená,
@kacena4 1000000 palcov 🙂

ebi88
17. okt 2015

ja nerozumiem tej prehnanej " starostlivosti" a riesit tangace ... za hlavu sa chytam. Tu mamicky vypisuju ake je to dieta este, 13 rocna. By ste sa cudovali , ako daleko su uz decka v tom veku, ci ste pozabudali na svoje dospievanie? Za mna, netreba na silu zakazovat a kontrolovat, vas nemrzelo ked vam vasi nedoverovali? a nechceli ste skusat zakazane? pritom ste sami vedeli, ze neprekrocite zdravu mieru a aj tak vas niekto buzeroval... mne mama kupila sama od seba dala tangace vyskusat , nie jej pravda, kupila balenie po troch, ci nechcem skusit ten strih, no veru asi aj v tom veku, a tu som. a myslim ze som celkom v poriadku. som rada ze som sa vyburila v puberte a mam nadhlad uz v mojom veku. narozdiel od inych rovesnikov, ktori boli drzani na kratko a teraz s anevedia do koze vpratat. a ta oani co tu pisala ze by to roztrhala, no dakujem pekne za taku mater

puklica13
17. okt 2015

No ak toto nie je fake tema tak ja uz neviem...

tykat
17. okt 2015

@puklica13 ...asi tak...ja som o tom 100% presvedcena...

irusa
17. okt 2015

@danpav a nejakú dobrú kamarátku nemáš ????

sheldonc
18. okt 2015

Otrasná téma,ja sa nestacim čudovať,čo niektore dokážete tolerovať deťom.....zlatý dobrý socializmus, keď deti boli skutočnými deťmi a dospeli normálnymi dospelakmi. Je mi z tejto doby a benevolentnosti rodicov na grc

jajka257
18. okt 2015

@danpav som od teba o 8 rokov starsia a keby si videl mna v puberte.... 🙂 a moj styl obliekania 🙂 sa cudujem, ze ma nasi nezabili a prezili sme....dnes som ucitelka a denne pracujem s detmi od 11 do 16 rokov....pubertiaci su mojou dennou naplnou a ver ci nie, otvorenost, diskusia a u mna aj sarkazmus s ironiou sunajlepsi pomocnici....moje baby su osmacky a mlati s nimi puberta vsetkymi smermi, ale otvorena hra ucinkuje najlepsie. A same sa mi triede priznaju, vedia, ze ak by klamali, tak to bude horsie. Dam ti radu, vylozte karty na stol, nie si rodic, ale si za nu zodpovedny, povedz jej pravidla a najhlavnejsia rada, pri priznani, nezacni hulakat, ale podakuj sa jej, ze sa priznala a ocen to slovami, ze si rad, aspon mozete problem vyriesit ako ludia. U mna funguje veta, chces, aby som sa k tebe spravala ako k dospelemu, tak sa tak spravaj..a hlavne porusenie pravidiel treba nejako trestat, nie bitkou, nie zakazmi, ale pracou. Moje baby v skole pokreslili stenu - trst je , povedat rodicom doma a ony sami po vyucovani pojdu tu stenu cistit. A funguje to.

adri266
18. okt 2015

@danpav ja len oci otvaram. Mam 9 rocnu dceru a neviem si predstavit, aby o rok nosila tangace a podvazkove silonky 😕 😕 😕 Kam ten svet speje???

A ano, tangace nie su zdrave, je tam zvysene riziko ochorenia mocovych aj pohlavnych ciest, a takisto urcite by sa nemali nosit v zime. Uz to neraz bolo aj v telke.

No a co sa tyka siloniek po stehna, uz som videla mlade dievcata, ako maju minisuknu ci kratasy a take silonky...

Nuz, ja by som to svojej dcere nedovolila.

A suhlasim so zenami, ktore tu pisu, ze vsetko je o vychove a o tom, co kto komu dovoli.

No a co radit Tebe? urcite sa s nou o tom porozpravaj, ze na jednej strane respektujes jej sukromie, no na druhej strane, mala by dodrziavat urcite pravidla.

No a urcite s nou daj pokec o sexe a ochrane. Neveril by si, v akom skorom veku dnes deti zacinaju so sexom 😔 😔 😔

danpav
autor
22. okt 2015

@adri266 ahoj.no asi si budem musiet skusit s nou sadnut. Len sa bojim aby som nieco nepovedal take co ona inak pochopi a zas si neporozumieme ☹

danpav
autor
22. okt 2015

ked som sa jej pytal, naco jej to bude, tak som bol trapny, neviem co este a neviem co sa nosi. vsetky kamaratky a spoluziacky to maju tiez a nemaju s tym problem. a samozrejme nezabudla podotknut, ze aj moje byvale frajerky to nosili ☹ ja uz neviem ☹

adri266
22. okt 2015

@danpav mne na to mama vzdy povedala, ze ked ostatni skocia do studne, ci ja tiez 😎

Tu začni písať odpoveď...

Odošli