5 ročný vzťah zatiaľ bez svadby

denisa12345
19. máj 2016

Ahojte 🙂 potrebovala by som poradiť,počuť názor niekoho nestranného. Som zasnúbená(8mesiacov) a s priateľom sme spolu 5 rokov,nebyvame spolu-on pracuje a ja študujem na vš(pracujem). Cítim sa byť pripravená na spoločné byvanie(aspon podnajom) a aj na svadbu. Priateľ mi povedal nech ešte počkáme 2,3 roky ale mne to príde ako dosť dlhá doba. Boli ste niekto v takejto situácii? Priateľa ľúbim, veľa sme si spolu preskákali,už neviem ako ďalej.

lintu
19. máj 2016

Tu by možno bola na mieste otázka, koľko máte rokov a ktorý ročník školy študuješ?

misel0806
20. máj 2016

Vies co vsetko sa za tie tri roky moze zmenit? Netlac na pilu lebo ti utecie a bude po planoch.. Na taketo veci musite byt pripraveny obaja🙌

katarinapekna
20. máj 2016

teš sa a užívaj si život! každý chce to, čo nemá, ked to dosiahneš a budeš ho mať pred očami 24/7, budeš mať chuť utiecť 😅 😀 😀 😀

terezka1947
20. máj 2016

@denisa12345 5rokov "chodenia" je a nie je vela,suhlasim,ze zavisi od veku a okonosti
ak mas este skolu,nemas sa kam ponahlat
naco?

alexandra206
20. máj 2016

@denisa12345 neviem načo sa hnát do svadby ved co sa tym zmeni iba tvoje priezvisko a ze budes mat papier ved ak sa lubite tak neviem kde by bol problem pockat

alaguema
20. máj 2016

@denisa12345 a prečo sa tak zúfalo chceš niekam posúvať? Veď si užívaj slobodu a mladosť.

terezka1947
20. máj 2016

@denisa12345 a este dodam...kazda zalubena zena je v tvojej situacii 😀
ved,kazda sme chceli byt s tym nasim priatelom stale....ALE...musime aj premyslat,nemozme sa nechat unasat iba citmi...

natalka13
20. máj 2016

Ja budem na druhej strane,my sme spolu zacali hospodarit hned od zaciatku , viacmenej aj byvat a tahame to spolu uz vyse 25 rokov. kym sme sa zobrali vedeli sme do coho ideme.

sharmana
20. máj 2016

@denisa12345 Tlačiť ho do svadby nemôžeš, to si narobíš viac zle než dobre. A môže k tebe začať cítiť odpor, že si stíhačka alebo tak nejak. Na druhej strane, aj ty si človek, osobnosť, máš svoje záujmy, svoje názory a svoj život ti nemá čo riadiť druhý človek.

Na druhej strane, kým neskúsiš spoločné bývanie, VER MI, nepoznáš svojho partnera. A môžeš s ním chodiť aj 15 rokov. Byť v domácnosti je skúsiť aj, ako ju budete vedieť spolu viesť, ako si predstavujete spoločné zariadenie a chod domácnosti, podielanie sa na financovaní, zlozvyky, upratovanie, riešenie bezných každodenných vecí a hlavne, že budete stále spolu, či sa neprejaví ponorka a odcudzenie. Až potom rozmýšlaj o svadbe.
Najhoršie dopadajú páry, ktoré spolu chodia pred svadbou dlho, ale nikdy neskúsili spoločné bývanie.

terezka1947
20. máj 2016

@sharmana no...nedovolila by som si tvrdit,to,co ty v posl.odseku
my sme s manzelom ani dlho nechodili a ani nemozem tvrdit,ze mi na nom nieco od svadby vadi
a poznam vela parov,kt.su na tom podobne a ziju v manzelstve uz vyse 10r.

lebo ani v mojej,ani v tvojej situacii=skusenosti,nemozme tvrdit,ze ti,co skusali zit pred svadbou spolu su na tom super,ani ti,co neskusali a rovno "vhupli" do manzelstva,ze prave IBA im to funguje.
Je to len a len ludoch,ich dospelosti,skusenosti,uvazovani,postojoch,cieloch,co chcu od zivota,manzelstva,atd.

monhla
20. máj 2016

5 rokov chodenia je v určitom veku dosť na plánovanie svadby, ale podľa mňa nie v prípade, že študuješ.

Súhlasím s tým skončiť školu, zamestnať sa a potom riešiť svadbu. Záleží to však aj od veku a plánov ohľadom detí. Ak máš už 30 rokov - tak by som moc nečakala. Ak menej - tak kľud 😉

cammille
20. máj 2016

Nuz ja neviem, asi budem za exota...ja by som totiz veelmi premyslala, ci ostavat s chlapom, ked si ma nechce po 5r chodenia vziat...lebo z tych 2-3 moze byt dalsich 5, potom si to chlapec rozmysli a ty s nim zbytocne stratis velky kus mladosti...
Nazory ze chlapa netreba tlacit do svadby - plne s nimi suhlasim...ono totiz spravny chlap ktory vie co chce - toho do svadby tlacit netreba ..ale kto berie ohlad na tu zenu? Ona musi cakat, kym sa chlap rozhybe? A co ked sa nerozhybe? ...

sharmana
20. máj 2016

@terezka1947 ja si to dovolím tvrdiť. Dopadajú najhoršie, lebo sa dostanú do "konfrontácie" a z tej môžu vyjsť bud kompromisom, alebo rozvodom. PRi spolužití bez papiera sa obaja zbalia, rozlúčia a už o rok si nikto ani nespomenie, že spolu niekedy chodili. Nehovoriac o tom, ak by prišli do manželstva deti a manželia by predtým ešte nepoznali dobre ani seba a svoje povahové črty, neprešli by etapami spoznávania sa v spoločnej domácnosti.

terezka1947
20. máj 2016

@sharmana vidis,kazda hovorime za seba
a napriek mojej dobrej skusenoti si nedovolim tu moju vyzdvihovat nad tu,kt.ja nepreferujem.

sharmana
20. máj 2016

@terezka1947 lenže ja nevylučujem, že sa niekomu nepodarilo mať šťastné manželstvo, aj ked spolu predtým nikdy nežili.
Je tam však vysoké riziko, že si manželia nesadnú, lebo spoločné kávičkovanie je niečo iné, ako spolužitie.

terezka1947
20. máj 2016

@sharmana presne tak...kavickovanie ma daleko od spoluzitia
vsetko zalezi od veku,dospelosti,od formy spoznavania,atd...
pozri niekto pozna buduceho manzela z kina,zmrzliny a "cundru"....pozna ho?hmm...mozno...a mozno to aj potom funguje...
ale kazda mame ine poziadavky,potrebujeme vidiet toho cloveka aj inak,zazit inak
niekto aj byva s priatelom roky a nepozna ho...
je to o dospelosti tych dvoch ludi...urcite aj do spolocneho byvania nejdu ludia "len tak"...tiez asi nieco k tmu cloveku citia a urcitu zodpvednost voci nemu a sebe maju...
takze ja neodsudzujem a nezatracujem ani jedno,ani druhe
lebo ni jednp,ani druhe vyjst nemusi...a rovnako moze

sharmana
20. máj 2016

@terezka1947 a ešte ked prídu do manželstva deti, tak to je ešte len skúška, že? 🙂
No ja len za seba, dcérke budem radiť, aby si vyskúšala spolužitie a eliminovala ešte pred svadbou zbytočné komplikácie. Väčšinou, pokial nie je partner psychopatický maniak s poruchou osobnosti prejavujúcou sa až po rokoch, partnera spoznáš a hlavne zistíš, čo ti na nom vadí. Toto je ten môj pohľad na vec 😉

terezka1947
20. máj 2016

@sharmana veru...ked deti nie su,nepozna clovek ani seba 😀 ,nie este partnera....je to tak.

terezka1947
20. máj 2016

@sharmana ja mam chlapcov...a teda by mi to vlastne mohlo byt jedno,lebo asi ta zena je "bezmocnejsia"....mozno,zranitelnejsia ako muz.
Ja zase chcem,aby mali zodpovednost za seba a za svoju priatelku,partnerku....ja by som rozhodne netolerovala chodenie donekonecna...bud alebo.
ziadne natahovanie a ciel neisty.
ak sa pre nieco rozhodnu,musia niest aj zodpovednost....zivot sa skusat neda....aspon nie donekonecna.
Ale tak....mozem si my,mamy hovorit...uvidime,co sa nam podari vychovat 🙂

sharmana
20. máj 2016

@terezka1947 ano s tým súhlasím, tie dlhé "chodenia" väčšinou vedú do "ničoho"...

mima4
20. máj 2016

@sharmana
my sme chodili ani nie dva roky, kym sme sa vzali. Poznam velmi vela parov, co takto chodili, nebyvali spolu, nezili spolu, ako my a su spolu uz x rokov manzelmi.

vsetko je to o charaktere ucastnikov vztahu 😉 a ten vidiet velmi skoro

mima4
20. máj 2016

@denisa12345

vsetky kočky ti tu radia netlacit, pockat..vsak studujes...ja ti dam na tuto vec iny pohlad..

Ked tvoj priatel vidi, ze mate cas a nemas ty na neho tlacit, tak prestante intimne zit. To ze si s nim, ze s nim spavas mu nevadi? vybrat hrozienka z kolacika ale vziat zodpovednost a zavazky to uz nie????

preco by si mal uzivat pozitky manzelstva bez toho aby si bola jeho zenou?

a ver, keby slo len o "papier" a priezvisko, tak by si ta vzal, a a neriesil to...

aj to, ci hccem s niekym vstupit do manzelstva, vyjadruje vztah k dotycnemu/dotycnej...

A nevidim problem v tom ze studujes, kolke kocky studentky tu ziju v domácnostiach s frajermi... tak preco nie s manzelom? 😉

sharmana
20. máj 2016

@mima4 aj ja poznám také čo im to vyšlo. Ale viac takých, čo im to nevyšlo. V mojej rodine: moja mama (prvé manželstvo), môj brat, dvaja bratranci, moja sesternica, 4 rozvedené spolužiačky zo strednej. Ani jeden prípad zo spomenutých nežili spolu pred svadbou, len spolu chodili. Omnoho menej takých, čo spolu nežili a manželstvo im vyšlo. V dnešnej dobe je to už viacmenej výnimka si myslím, že párik spolu len "chodí" a ide sa vziať bez spolužitia. Ja taký pár v dnešnej dobe snád už ani nepoznám.

majrab
20. máj 2016

@sharmana
@terezka1947 baby vy si tu uz vediete svoju debatku tak my s muzom sme spolu chodili 6 rokov a brali sme sa tak,ze ja som zahlasila,ze ked sa chceme vziat v tom a tom roku v lete tak musim zarezervovat salu,hudbu atd...kedze moj muz sa do toho nehrnul som vsetko vybavila ja...on ma neatihol poziadat ani o ruku,kedze mi stale opakoval Neboj, nestaraj sa vsetko bude...a nebolo co mi je velmi luto, ale viem,ze keby sme sa vtedy nevzali tak polu uz niesme - ja by som uz teda necakala...brali sme sa po mojej vyske a nezili sme spolu,ale bol u nas ako doma ( vaeila som, obcas nieco vyprala)

sharmana
20. máj 2016

@majrab a ako dlho ste manželia? všetkoje možné, nevylučujem ja osobne nič.Môj názor je príspevok nad tebou.

bubelko
20. máj 2016

@denisa12345 ja som bola v tvojej situacii. chodili sme spolu 8r, kym sme sa vzali. po 6 sme sa tusim zasnubili a 2 roky na to brali. medzi tym som dokoncila vysoku, muz odisiel do zahranicia, a po svadbe ja za nim. v podstate sme zacali spolu zit az 5m po svadbe, ked som sa vystahovala do zahranicia za nim.
a fungovalo to a funguje stale... rovnako ako pri vsetkych vztahoch - raz je to hore, raz dole. sem tam nejaka ta kriza, deti, organizacia, kompromisy... nemyslim, ze spoluzitie pred tym by nieco zmenilo. za tych 14 rokov co sme manzelia a zijeme spolu sme sa obaja zmenili. a to poriade. to, ako sme sa chovali ako18 rocni ma daleko k tomu, ako sa chovame teraz. zmenili sa aj navyky a sposoby - mne zacali napr. teraz vadit veci, ktore mi pred 10 rokmi vobec nevadili a opacne. vzdy pride nieco 😀
dolezita je podla mna komunikacia, tolerancia a spolupraca... oboch zucastnenych 😉

majrab
20. máj 2016

@sharmana zatial 2 roky, ale u nas slovicko rozvod nepozname aspon ja v mojom okoli nemam ziadneho rozvedene cloveka ani manzel nema nikoho v rodine,cize my sme sa brli s tym,ze je to navzdy 🙂 a ja som sa preto hnala do svadby lebo byvat " na kopke" manzel nechcel. Ale musim podotknut my sme o svojich nedostatkoch vedeli jedine co sa zmenilo,ze si tu priniesol vsetky veci a musela som mu spravit miesto 😀 to znamena pretriedit moje veci

terezka1947
20. máj 2016

@majrab my sme s manzelom mali asi dobry priklad nasich rodicov...ja neviem,ale podla mna velmi vela zalezi od pozorovania toho druheho,nie len ked je so mnou,ale kao sa sprava k svojim rodicom,suodencim,uplne cudzim ludom,ake ma nazory na co a ci si za tym,co povie stoji..a jednak,ked uz ma clovek roky,inak pozera na vztah,ako nejaky 20r.co vsak nechcem povedat,ze takym mladym parom nemoze manzelstvo fungovat=ide o nejaku zrelost,kt.nie je zavisla od veku.
Osobne si myslim,ze ako sa muz sprva k svojej mame,tak sa raz bude aj k svojej zene..skor,ci neskor=netvrdim,ze nie su vynimky,ale co tak pozorujem....je to tak.
Lebo zamilovanost je jedna vec,ale laska nieco trosku ine.

mirka822
20. máj 2016

Upřímně moc nechápu, proč tě žádal o ruku, když chce svatbu až za dva roky, to se mi zdá naprosto uhozené. Rozhodně nejste ale první pár, o kterém tohle slyším, dneska se lidi zasnubují, protože je to asi populární :D Ale být vámi, tak si nejdřív vyzkouším to bydlení a pak až se zasnubuji a beru 🙂 S mým partnerem jsme spolu začali bydlet po 4 letech vztahu a věř mi nebo ne, ale je to změna jako blázen a jsou páry, které tohle prostě neustojí. A to by byla opravdu škoda se pak rozvádět 😉