Agresívne správanie rodičov voči deťom v našom paneláku

loknicka
21. okt 2014

Dobry den - neviem ako opisat situaciu... v panelaku na nasom poschodi byva socialne slabsia rodina... maju male deti a rodicia maju dost agresivne spravanie na deti. neustale na ne kricia-vrieskaju. neviem ci sa s nimi vobec rozpravaju normalne. nadavky typu dement, smrad, bastard a vulgarne slova su samozrejmostou. deti casto placu. ja mam male dieta a neviem si taketo spravanie ani predstavit. je mi deti luto ze tak musia vyrastat. co by ste robili? poradte. dakujem

pipinka4
23. okt 2014

@gaby21 ja nehovorim ze je to v poriadku ani mne sa to nepaci keby si pozornejsie citala toto by si nepisala ! . Len jednoducho to neni na socialku.ale vsak kazdy ma iny nazor ja tu nikoho neobhajujem ani nic len mi to pride moc prehnane to je vsetko.a ano aj moja kamoska ma 3 deti a je z nich na nervy ale deti su jak z divich vajec.

pipinka4
23. okt 2014

@anarix nikto to tu neobhajuje ani mne sa to nepaci ze im tak hovori ale jednoducho to neni na socialku.a inak sila ze ako viete kazda jedna co ich ani nepozna ze su deti ponizene bite mlatene pomaly na skripec natahovane.hm a nikto nevie ani ako vypadaju samozrejme okrem zakladatelky.a toto by mali riesit v skole a v skolke tam to musia vidiet.

mawka
23. okt 2014

@vejula dobra otazka. kto co s tym robi? nikto nic, lebo ludia, spolocnost to riesit nechce. taka socialka nema skade vediet, ze rodina xy z ulice xyz cislo take a take, byt ten a ten je nejaka patologicka rodina minimalne v prejavoch hulakania a nadavok detom. a presne o toto tu ide. ludia sa nestaraju a tak to vyzera. tiez nemam pocit, ze vezmu deti do domova za nadavky. ano, je ine ak by boli modre a ine modriny nez tie male bezne, to chapem. ale aspon co u nas viem, za nevhodne spravanie sa k detom /nadavky, osocovanie, vrieskanie/ socialka pride, pohovori s rodicmi, omrkne doma situaciu, dohodne schodzku a pod., ono zalezi aj ako je ten podnet podany. Ved @loknicka nemusi dat podnet, aby tam prisli rovbno s policiou lebo deti tam tlcu. ale podat to v tom duchu, aby socialka s nimi prehovorila pripadne im odporucila prsychologa, poradcu.
Kym sa budeme tvarit, ze je take spravanie normalne, kym budeme cakat, ze sa spravi nieco samo, tak sa nikdy nic nezmeni,. kedy to, do frasa, ludia uz konecne pochopite????

vejula
23. okt 2014

ja kebyže mam v panelaku taku rodinu, možno by som sa nenapadne dala do rozhovoru s matkou, snažila sa s nou aspon trochu skamaratiť a tak zistiť, prečo sa správa tak ako sa správa. Možno je vo velmi ťažkej životnej situacii a bohužial velmi nevhodne si rieši svoje frustracie. A v možnej miere by som sa snažila nejako pomôcť aj jej, prejavila možno len zaujem, pochopenie. Možno aj takýto obyčajny zaujem by dokazal napomôcť tejto žene a tým padom aj detičkam. Možno nie, ale ja by som to aspon skusila skôr, ako by som riešila socialku.

mawka
23. okt 2014

@vejula ziadna zivotna situacia neopravnuje rodica k tomu, aby sa k detom choval ako pes. ze ujdu nervy raz, ok. ale aby to bolo denne? to nie je normalne.

luciferkax
23. okt 2014

@marcelinka33 ty si jaký sebec... že nestarajte sa.... áno, aj a navrieskam občas na svoje deti.. podotýkam OBČAS a potom ma to riadne mrzí.. ale každodenné= vrieskanie je niečo úplne iné.. ja mať takých susedov najrpv by som ich anonymne lístočkom napomenula... ak nepomôže, dám podnet na sociálku.. asi by ma strašne mrzelo keby potom raz našli do dieťatko napr. dobité a ja som s tým nič neurobila, aj ked osm mohla

vejula
23. okt 2014

@mawka neviem, no myslím, že socialne pracovníčky samotné si nie moc rady špinia ruky v nejakých osadach, kde podla mna ony same su v ohrození. Keby sa začali všetky detičky z osad, ktoré su zanedbané za hranicou unosnosti, nemaju doma kurenie, v zime behaju posé, alebo v roztrhaných čínach, ktoré našli niekde v smetiaku vyhodené, kolkokrat využívane na krádeže davať do domovov, tak by nam priestory nestačili. Ono toto sa asi musí riešiť nejako inak, len bohužial fakt neviem ako. Príde mi to ako začarovaný kruh.

vejula
23. okt 2014

@mawka ja nehovorím, že ho to opravnuje, ja len hovorím, ako by som sa možno zachovala ja. Možno samotný dopspelý potrebuje pomoc a pomocou jemu pomôžeme aj tým deťom, možno lepšie ako keby sme riešili prioritne tie deti.

mawka
23. okt 2014

@vejula ale toto je presne aj v kompetencii socialky, riesit aj rodicov. poradne, praca s rodinou ako celkom, praca s detmi. preto som pisala, ze ten podnet nemusi byt v takom duchu, ze hrrrr, dieta tam fyzicky tyraju, ale normalne vysvetlit situaciu a ci by tam mohli zajst a rodicom dohovorit, pripadne im pomoct.
osobne by som zavolala na socialku, povedala o co ide, nemenovala by som, len by som sa informovala, ake mam moznosti, co s tym budu robit ak by som to nahlasila a podobne s tym, ze nemam zaujem, aby im odobrali deti, ale skor to, aby popracovali na rodicoch. vsetko je o ludoch.

vejula
23. okt 2014

@mawka Fakt asi ťažko povedať ako by to dana osoba vzala, či by to len neprehlbilo jej frustraciu. Možno je zo seba sama nešťastná, že to nezvlada tak ako by si priala, možno važne potrebuje len nejako povzbudiť, nejako pomôcť. Ale ono to asi trochu vidieť na tom človeku, či je realne, dať sa s ním do rozhovoru a možno sa trošku priblížiť a zbližšia poznať situaciu a to, čo je za tým všetkým. Ak by toto zlyhalo, potom by som riešila aj inu pomoc.

zibi
23. okt 2014

necitala som vsetko len par prispevkov ale tolko k tomu ..na vyske nas ucili o syndrome CAN - syndrom tyranneho zneuzivaneho a zanedbavaneho dietata ...
""Týranie dieťaťa je akékoľvek nenáhodné, preventabilné, vedomé, aj nevedomé konanie rodičov,vychovávateľa alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré je v danej spoločnosti neprijateľné alebo odmietané a ktoré poškodzuje telesný, duševný a spoločenský stav a vývin dieťaťa, prípadne spôsobuje jeho smrt."

a ucili nas este jedno - ked mate podozrenie, hocikto v okoli na to, ze sa k dietatu niekto chova nevhodne, treba to nahlasit na urad, v prislusnom meste a presetria to. Netreba sa bat a zatvarat pred tym oci ..spomente si na Lucku, co ju nasli po troch rokoch v byte..Kolko deti trpi zbytocne, lebo rodicia nemaju nervy na ich vychovu. Jednoducho zalozeni ludia nepoznaju antikoncepciu, zeny su casto tyrane a znasilnovane svojimi manzelmi a maju deti ako smeti. Su to extremy a zial, by sme boli prekvapene, ze taketo veci sa deju ovela castejsie, ako by sme si pomysleli.. 😖

Apropo , nedavno tu mamicka riesila, ze ju niekto anonmyne udal, nejaky dobry sused a dosla ku nej socialka pritom len prerabala dom a podrobne tam opisovala ako to chodi. Ake jednoduche ..?! Pre hlupost socialka chodi a ked mame vazne podozrenie tak sa vaha...
Ked mate pocit, ze sa niekde deje nieco vazne, treba to nahlasit pre vas dobry pocit. Mozno to bude pre rodicov upozornenie, aby sa zacali chovat k svojim detom normalnejsie, kazdy ma pravo byt nervozny, ale v kuse vrieskat po malom dietati? ved to je hrozne ...

mawka
23. okt 2014

moja byvala suseda, ktoru som tu spominala, tak ju uz napominali vsetci, aj znami, kamaratky, ale ona jednoducho neprizna, ze ona je ten problem. ze to dieta nemusi znasat take nadavky. aj moje deti su niekedy ako z divych vajec alebo maju muchy, ale nedovolim si na nich kricat, ze su dementi a podobne. proste to nie. ked na nich zakricim, tak lebo asi na desiaty krat si izbu neupratali alebo nieco podobne. ale nadavky, to nie. a tato znama krici na decka za kazdu blbost. no dobre, ma navstevu, kamosku, ale za to vrieskat po 5 rocnom decku, aby zmizol parchant do pi.. do izby a lebo nech vypadne a nech da pokoj. sak ok, clovek chce pokecat s kamoskou, ale tak preco by tym malo dieta trpiet? da sa s nim aj normalne rozpravat, nie v nadavkach. ona vo vychove zlyhava a odnasaju si to jej deti. co mam informacie, niekto ju uz hlasil, je to v rieseni, predpokladam ze niekto zo susedov. to sa vazne nedalo pocuvat. a viem, ten maly trpi. moze ona hovorit ako svoje decka miluje, aku ma zlu situaciu, ako je na vsetko sama. ale aj ja som na vsetko sama, ale neopijam sa doma, netrtkam ako stetka doma /remeslo/, nekricim po deckach takym stylom ako ona. proste a neprizna si a neprizna. mne ked pride kamoska na navstevu, tak mala tam s nami sedi ako velka zena a ma svoju "kavicku" - caro a debati s nami. proste by som si ju nedovolila poslat kvoli navsteve do pi.e. a ked sa chcem porozpravat bez rusenia a co deti nemaju pocut, tak si vybehneme vtedy, ked mame obe volno a deti su v skole, skolke. proste mi toto pride postavene na hlavu, ze sa niekto obhajuje tym, ze nezvlada. v mojom okoli je kopa bab, co su same s detmi, rozvedene, vsetko je na ich pleciach, ale z toho mnozstva len tato byvala suseda sa tak sprava k detom. ostatne mamy nakricia, ok, ale nenadavaju a snazia sa detom urobit rodinu, domov aj ked su same, jednaju s nimi pekne. to, aka je ta moja byvala suseda, za to si moze sama a sama sa nebude chciet zmenit, lebo ona v sebe chybu nevidi. tam sa musi udiat nieco vacsie, velky dvihnuty palec od uradov, aby sa spamatala. a to ona svoje deti nebije. ale vidim, aky je ten maly, je plachy, staci troska zvysit hlas aj v beznej debate a on sa laka. boji sa inych deti, on sa stale proste boji. sebavedomie nula nic, nechcem vediet, co to na nom zanecha. a ked zacne aj plakat po tom, co na neho ona nareve, tak este mu nalozi, ze aby nereval hajzel maly.... chore, je to proste chore.

rutie
23. okt 2014

Baby, ono je niekedy strasne lahke sudit, ked mate zazemie, istotu, priestor. Ked mozte byt doma s pokojnym jednym dietatom na materskej, je velmi lahke byt privetivy, dokonaly rodic. Skuste si napriklad mat dve prace, minimum penazi, tri zive deti v dvojizbaku, muza darmozraca. Som strasne zvedava, kolko vam vydrzia nervy, ked budete nonstop nevyspata, vy sa ponahlate do prace, o ktoru mozte lahko prist, deti miesto toho, aby robili co mali, aby ste ich mohli odviest do skolky a skolky a stihnut pracu, tak sa budu klbcit, papulovat. Navyse vo vasom zivote lietali okolo vas nadavky sprava, zlava, takze vyznam tych slov vnimate uplne inak. Ak sa v tej situacii dokazete vzdy spravat trpezlivno a vludne, tak ste nadclovek. Niekedy ti ludia potrebuju pomoc, nie odsudenie. Bolo by idealne, keby u nas ta socialka vedela zhodnotit, co sa v tej rodine deje a poskytnut pomoc. Len sa obavam, ze sa to vzdy nedeje. Mama, co hnusne nadava tomu dietatu, moze to dieta naozaj milovat a robit pren prve posledne. A to dieta to vie a vnima inak.

Ked som este nemala deti, nad nami byvala rodina s dvoma dcerkami. Tiez som vela krat zvazovala podanie na socialku, lebo tam mama po tych dievcatkach neustale hnusne vrieskala a rodicia sa sli navzajom pozabijat. Ale strasne casto a fakt hnusne. Potom sa mi narodil syn a s pani som sa blizsie zoznamila. Zistila som, ze pani je velmi starostliva, obetava mama, pre tie deti by spravila prve posledne a aj robila. Len v tom case bola nonstop unavena, mala zdravotne problemy, manzel nezamestnany, financne problemy a deti boli velmi narocne, ta malinka revala non-stop, starsia ziarlila a robila zle. V podstate mama trpela chronickou bolestou a totalnym vycerpanim. Potom si manzel nasiel pracu, deti podrastli a u nich doma bozi klud, chodili ako rodinka na vylety, deti vysmiate, sikovne, vyborne sa ucia v skole.

Introvertni a pokojni ludia niekedy povazuju manzelstva tych tempetamentnych ludi sa rozvratene, pritom to tak nemusi byt. Niekedy aj ticho moze byt tyranim. Temperamenti rodicia maju casto temperamentne deti. Ak je tych zivych deti viac, obcas ich treba prekricat, inak im rovno mozte napisat e-mail 🙂. Deti si zvyknu a na mierny krik neraguju, treba kricat hlasnejsie a problem je na svete. Nie je to uplne stastne, ani spravne, ale nie je to, nieco, z coho sa neda stastne vyrast.

V ziadnom pripade nechcem povedat "Nestaraj sa!". Maj oci otvorene, prihovor sa detom na chode, vsimaj si ich oci. Ak v nich najdes iskricky a "nezbednost", tak tyrane nie su. Ak sa pozeraju na svoje topanky, uhybaju pohladom, skumaj dalej. Prihovor sa niekedy aj tej zene, nespominaj problem, nestaraj sa do nej, len nadviaz normalny susedsky rozhovor "o postarke". A neviem, ale ja osobne anonymne udania neznasam. Je to take zbabele, zaprdene a hnusne. Ak si za niecim stojim, tak nemam problem riesit to osobne, viac veci sa tak da vysvetlit a vyhnut sa nedorozumeniam.

vejula
23. okt 2014

@mawka mojou ulohou tu nieje niekoho obhajovať. Ani sa necitim, že by to bolo treba. skôr sa na to snažim pozerať zo širšieho uhla. Pýtaš sa, čo vyrastie z toho chlapca... Velmi dobra otazka. Už touto otazkou vlastne sama naznačuješ aký velký vplyvn na život jedinca ma detstvo - prijatie, laska, alebo na druhej strane odstrkovanie nadavky. Sama vlastne predkladaš otazku - ako ovplyvní život chlapca chovanie jeho matky, nakolko bude schopný vymaniť sa z tiena ktorý ho bude prenasledovať v podobe jeho minulosti. Tak si tu skusme teraz trošku obratiť. S najväčšou pravdepodobnosťou jeho matka 30 rokov dozadu zaživala niečo podobne - neprijatie, nelasku, žiaden pocit istoty. Nakolko je ona ovplyvnená týmto všetkým? Nakolko je jej sloboda ohraničená jej minulosťou? Ano.. Obeťou je zrejme aj ona, nielen dieťa. Netvrdím, že treba ostať k takémuto správaniu pasívny, to som nikde nenapísala. JA si len myslím, že treba postupovať aj s ohladom na toho "tyrana", ktorý je zrejme sam obeťou, teda snažiť sa pomôcť i jemu, nestavať sa k nemu len ako k nejakej oblude, ktorá sa nevie vpratať do kože. PRetože toto je velmi kratkozraký pohlad na vec skutočne z prvého poschodia. Nemyslím si, že ju obhajujem, skôr len premyšlam, ako k tomu došlo a z toho vyvodzujem aj postoj k samotnému človeku. Teda v žiadnom prípade nie odsudenie, ale treba zachovať akýsi ludský sucit. Aj s dieťaťom ale aj s rodičom, ktorý je vo svojej podstate tiež len zranené dieťa. Neviem, či maju takýto pohlad na vec socialne pracovníčky. Možno ano, netvrdím, že nie. Ak sa skutočne snažia riešiť problem komplexne, nielen strašením a vyhražkami, tak potom je velmi fajn tu socialku zavolať. ale týmto si popravde niesom istá, kedže som takuto situaciu ešte nezažila. TEda na zaver, bolo by super, keby ludia školení pozerali na tieto veci s nadlhadom, ponukali pomocnu ruku nielen dieťaťu ale i matke, nie s tým, že bububu, ale so skutočným zaujmom pochopiť, prijať, a snažiť sa napraviť prvopočiatok celého problemu. Teda možno i zranenu dušu matky.

mawka
23. okt 2014

@vejula chapem, co chces povedat, ale tiez to nie je argument, pretoze za to, ako sa clovek chova v dospelosti nemozeme stale vinit rodicov. jednoducho, ona musi vidiet, ze sa sprava nestandardne. ona to vie, len odmieta to prijat ako svoju chybu. za vsetko vinni decka a ex jedneho aj druheho. poznam osobne jej mamu. je to pohodova osoba, nekrici na maleho ani starsieho, rpaveze sa im venuje. sice vychovavavala sama dve deti a o dve tragicky prisla, je to stale mila, dobra zena. akurat ze jej dcera skakala po hlave uz od puberty. v 14 rokoch bola nakazena kvapavkou. v 16 otehotnela. dnes ma 38 a robi prostitutku. jej matka cely zivot pracovala, starala sa o nich. brat tejto znamej ma normalnu funkcnu rodinu, pracu, zazemie. takze toto je exemplarny pripad toho, ze v detstve tie negativne vplyvy neboli az v takom rozsahu, aby sa dalo tym ospravedlnit jej dnesne spravanie. pozri, ja som si tiez mohla vybrat byt kurvou alebo ist tazsou cestou. vybrala som si tu tazsiu. toto je o uvedomeni si toho kto som, kam kracam a ze mam dve deti, aby sa za mna nemuseli hanbit a aby zo mna nemali traumu. mojej byvalej susede je to uplne jedno. ja som s nou aj styky prerusila. bola som k nej otvorena, ja viem, nepacilo sa jej to, ale mne sa zase nepacil fakt, co robi a ako to robi....

mawka
23. okt 2014

@rutie si predstav, v tvojom prispevku ako keby si o mne pisala s tym, ze mam dve deti, mala som doma darmozraca a dve roboty a tak dalej. a to som mala po nich vrieskat? ano, vrieskala som po manzelovi, ale potom som sa na to vykaslala. pretoze cim viac ja budem nervna, tym viac bude nervne okolie, deti a nepojde nic tak ako by to malo ist. tak som presla na level salam parky, neriesim, nekricim, len obcas a je taka pohoda, ze vsetko klape.
nie, nie je to argument, ze ak je niekto unaveny, ma tazku situaciu, ze preto krici a bla bla. toto proste cloveka neospravedlnuje. dospely normalny clovek ma rozmyslat pred tym, nez nieco povie. a rozhodne aj keby obcas clovek nasekal decku a ponadaval od nervov, tak normalne si clovek hryzne do jazyka a zatne paste a pocita do desat. to je normalne. nie to, co sa tu stale snazite viacere obhajovat... Normalne sa clovek nad sebou zamysla a tym tuplom ten, ktory je v nepriaznivej situacii. ak sa nezamysla, neriesi. a ak neriesi, tak to ma nasledky, nech su uz hocijake.

vejula
23. okt 2014

@mawka ☹ ktovie, kde nastal ten problém... Možno teda nie v rodne, ale niekde nastať musel. Ja osobne neverím, že by žena, vychovaná v laske, vedena k zdravému kladnemu postoju k sebe samej a k vlastnému telu sa dokazala takto predavať 😔 ... Fakt ťažko povedať čo... či nejaký trumatizujuci zažitok, i mimo rodiny, trebars znasilnenie, alebo niečo iné. Ale tak ano, pokial vidiš, že vy jej nepomôžete, treba už v takomto prípade zohnať odbornu pomoc, v zajme jej a hlavne dieťaťa.

mawka
23. okt 2014

@vejula no, ona svoje povolanie robi s laskou, vsade sa tym chvali, dokonca aj radi na internete na svojej stranke zenam a muzom, proste to berie ako proficka. ale ja si mylsim, ze ona je nestastna. zufale zeny robia zufale veci a jednoducho radsej povie, ako ju jej praca bavi nez aby priznala, ze je v prdeli a co dalej, ze sa nema kam dalej pohnut... no a celu tu frustraciu zo seba, ktoru potlaca a prekryva pseudonadsenim si ventiluje na deckach. nic ine mi z toho nevychadza.

rutie
23. okt 2014

@mawka Mas pravdu v tom, ze nie je spravne nadavat detom, ked sama nezvladam svoj zivot. Ze nase nezvladanie zivota si nemaju odnasat deti. Ale bohuzial, svet nie je idalny a niektore deti bohuzial nemaju to stastie narodit sa do rodiny, kde to ich rodicia zvladaju. Ale to, co viem o realnom fungovani deti v decaku a o realnych mechanizmoch, ake casto na socialkach funguju, mi dava velku opatrnost v tom, ist niekoho anonymne udavat preto, ze nezvlada svoj zivot a nadava svojim detom. A ruku na srdce, ty si si nikdy nepovedala svojim detom nieco, co ta potom mrzelo? Tak ja priznavam, ze ja ano, a priznala som to aj pred nimi a ospravedlnila som sa im. Ak dokazes byt salam parky vzdy a za kazdych okolnosti, tak ta obdivujem. Pre mna osobne su najhorsie casove stresy, ked viem, ze niekde byt musim, lebo je to dolezite (napr. termin u lekara, na kt. sa caka pol roka a neprides mas smolu) a deti sa zacnu hadat pre blbosti, fucat, odmietnu sa obuvat, obliekat, pripadne sa kmasu za vlasy a pistia a cas bezi a bezi, do toho najmensie reve a na aute zamrznuty zamok, tak to su chvile, kde by som fakt nechcela, aby ma dokonale matky poculi a volali socialku.
Moje deti su zive, bystre, s manzelom sa im velmi venujeme a niekedy su az prilis sebavedome.

inngridka
23. okt 2014

@gaby21 no a vy budete isto maminka co v zivote dieta neudrie, len aby ono potom nebilo vas na stare kolena 🙂

loknicka
autor
23. okt 2014

@anarix dakujem za normalny nazor aj podporu 🙂

klya
23. okt 2014

@loknicka Načo si zakladala tému, keď beries len jeden názor? Viaceré sme sa ta pýtali,či sú viditeľné nejaké problémy na deťoch. Začínam mať zlý pocit, že tebe len vadí hluk. O deti ti nejde.

pipinka4
23. okt 2014

@klya ja som sa na to minimalne 5 krat pytala.ale ziadnu odpoved som nedostala iba ze im hovori bastardi a co ja vjem co.zaujimave.

klya
23. okt 2014

@pipinka4 Tiež som sa pýtala, niekde v začiatkoch diskusie. Keby som o nejaké deti mala naozaj obavy, najskôr by som si všímala, v akom sú stave. Oblečenie, zdravotný stav a pod. Z tejto debaty mám úplne zlý pocit.

pipinka4
23. okt 2014

@klya ale prosim ta zrejme sa len dakto nudi a rype . A celkom sa to dari lebo to dost vyhrotilo.bohvie co je na ton vsetkom pravdy.a mala hned napisat iny nazor aky mam ja nechcem pocut lebo hned ta ukameneju cobi len za inu myslienku.

pipinka4
23. okt 2014

@klya a pockaj ako si nas teraz podaju hrdinky a zachranarky :D :D

klya
23. okt 2014

@pipinka4 Mne je to jedno 😉 Osobne síce vulgarizmy nepoužívam vôbec, ale poznám typ hlucnych ľudí so slovníkom ako drevorubač, pritom by sa ale doslova rozdali 🙂 Stojím si za tým, že toto na sociálku nie je. Pokiaľ nevidno žiadny iný problém.

pipinka4
23. okt 2014

@klya moja my s muzom po sebe ani nekricime xi a nie este ze nadavat popravde je mi trapne zanadavat pred nim.ani podla mna to neni na socialku ked len krici a nadava.samozrejme keby ich bije lame a co ja vjem co tak budis ani anonym by som nedala ale koly tomuto? Vsak v nasom cinzaku by asi v kazdom byte bola socialka.aj ja poznam par rodin co po sebe hukaju kricia a deti sa nikdy nedotkli.a vjem to na 100% a je vela takych rodin len proste sa hadaju ...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz