Agresívne správanie syna voči matke. Aké právne kroky podniknúť?

Chcem sa spýtať, či mi niekto nevie poradiť ohľadne problému, ktorý má moja rodinná známa s dospelým synom. Býva v jednoizbovom byte spolu so svojim 23 ročným synom, ktorý jej nepriespeva vôbec na domácnosť a stále od nej pýta peniaze pod hrozbami vyhrážok a keď mu nechce dať peniaze, tak jej povie, že predá televízor a pod. Tie peniaze on potom prehrá na automatoch a ona si musí požičať, aby mala na zaplatenie bytu. Jej syn pracuje len občas, brigádnicky, ale nedáva jej ani korunu a ona ho musí stále živiť. Do bytu si vodí aj kadejaké ,,dievčatá" a správa sa voči matke agresívne. Neplatí si dokonca ani nemocenské poistenie. Keď mu povie nech sa odsťahuje apeluje on na to, že podľa zákona musí ho živiť do 25. rokov života. Nevie mi niekto poradiť, či je to naozaj tak, a ona ako matka ho nemôže z bytu vysťahovať, do jeho 25.rokov. A či sa dajú voči nemu podniknúť nejaké právne kroky.
Budem vďačná za akúkoľvek radu, ktorá by jej mohla nejako pomôcť.
lienocka235
2. máj 2009
Nový zákon o rodine skutočne hovorí, že vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá zásadne do toho času, pokiaľ nie sú deti samy schopné sa živiť. Vyživovacia povinnosť rodičov bude trvať s ohľadom na ich schopnosti, možnosti a majetkové pomery po celú dobu prípravy dieťaťa na budúce povolanie.
Za schopnosť dieťaťa samostatne sa živiť sa pokladá schopnosť samostatne z vlastných zdrojov uspokojovať všetky relevantné životné náklady. Táto schopnosť by mala byť trvalá. Povinnosť rodiča vyživovať dieťa, ktoré študuje a pripravuje sa na svoje budúce povolanie, trvá do toho času, kým dieťa neukončí štúdium. Aj v prípade, ak vyživovacia povinnosť zanikla, pretože dieťa nadobudlo schopnosť samé sa živiť, môže dôjsť k jej obnoveniu a to napríklad aj vtedy, ak sa dieťa rozhodne pre štúdium neskôr alebo napr. z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu nie je schopné samé sa živiť.

k tvojmu problemu.. predpokladam ze uz nestuduje a teda matka na neho nedostava pridavky na deti teda sa neda povazovat za nezaopatrene dieta.. potom by mu matka vedela zrusit na miestnom urade trvaly pobyt, kdeze je jedinou vlastnickou bytu. to by sa dalo a potom to riesit tak ze mu neumozni vstup do bytu, ak by sa o to pokusal je mozne volat hliadku a preukazat ze tam nema TP.
rovnako ak sa jej vyhraza tak to je mozne oznamit.

no vyzivovacia povinnost jej trva sice.. ale treba prihliadat na jej fin. situaciu.cize ak sa bude domahat penazi tak nech mu povie nech sa obrati na sud, ktory urci kolko je jej vyzivovacia povinnost voci nemu.

ale zivit ho nemusi..

osobne by som urobila v jej pripade viac veci

uzavrela zavet a syna vydedila

zrusila mu trvaly pobyt a pisomne na dorucenku mu to oznamila aj s datum vystahovania..

ak by na ten datum nebol vystahovany tak by som mu dala vyniest veci pred dvere prip. za asistenice mestkej policie.. / zaobstaraj si potvrdenie ze tam uz nema trvaly pobyt a kopiu listu co si mu poslala/

ku kazdemu aggresivnemu chovaniu a prip. vyhrazkam volaj policiu a trvaj na urobeni zaznamu
ak sa ti bude vyhrazat ze si povinna ho zivit.. tak povedz nech sa paci.. poziadaj sud o urcenie vyzivovacej povinnosti...

moznost je aj byt predat alebo vymenit za iny.. a do toho noveho mu nedat trvaly pobyt.
krtko66autor
2. máj 2009
Ďakujem za rady.
Mohla by aj vymeniť zámku na byte? /keď bude mať vybavené to zrušenie jeho trvalého pobytu?/
On sa jej vyhrážal, keď mu povedala, že vymení zámku, že vykopne dvere. Keby tak urobil ako postupovať?
krtko66autor
2. máj 2009
Este sa chcem k tomu zákonu spýtať : v tom zákone nie je ale uvedené, že práve do 25 rokov ho musí sa oňho starať a živiť ho? ak som správne pochopila

On neštuduje, ani nedostáva ona na neho prídavky na deti. Príležitostne len pracuje brigádnicky. Neviem , či sa to ráta , že je schopný sa samostatne živiť a teda ona už nemá voči nemu vyživovaciu povinnosť.
lienocka235
2. máj 2009
krtko

ano vymenit zamok samozrejme moze.. to moze aj teraz.. nakolko je jedinou vlastnickou a trvaly pobyt nezaklada vlastnicky vztah k nehnutelnosti. ak by vykopol dvere alebo by sa vyhrazal.. treba zavolat policiu a normalne to oznamit.. cim viac veci bude mat takto podchytenych tym lepsie.

k tej vyz. povinnosti.. ano ak nestuduje a nepripravuje sa na buduce zamestnanie tak nie je povazovany za nezaopatrene dieta a teda je schopny sa zivit sam ona mu kludne moze povedat ze ho zivila do teraz a nech sa stara sam o seba.. tu ti pripajam este raz ten citat...

vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá zásadne do toho času, pokiaľ nie sú deti samy schopné sa živiť. Vyživovacia povinnosť rodičov bude trvať s ohľadom na ich schopnosti, možnosti a majetkové pomery po celú dobu prípravy dieťaťa na budúce povolanie.

osobne by sa naozaj v tomto pripade povazovala za prvorade zrusit mu trvaly pobyt aj s ohladom na to ze nevies ci nahodou nie su na neho alebo v kratkej dobe nebudu na neho vedene exekucie a potom exekutor pride na miesto trvaleho pobytu a ona bude musiet dokazat ze tie veci co su tam kupila za svoje.. /odkladat blocky a pod./

nech zajde na miestny urad a kazdy incident so synom nech oznamuje na policiu a trva na zapise.
krtko66autor
2. máj 2009
Veľmi pekne ďakujem.
marce63
27. apr 2015
Keďže syn neštuduje, ani nikde nepracuje a neprispieva matke na domácnosť, je to totálny povaľač, čo zneužíva jej dobrotu a nevedomosť, nemusí ho živiť, nech mu zruší na Mestskom úrade trvalý pobyt a vykáže ho z bytu a vymení zámky. Nech sa chlapec stará o seba, pracuje a slečny si vodí do svojho bytu, keď si ho dokáže zabezpečiť.
mysicka36
28. apr 2015
"""""apeluje on na to, že podľa zákona musí ho živiť do 25. rokov života."""""

to platí iba ak študuje. Ak skončil básr aj ZŠ a nepokračoval ďalej a už má vyše 18r. tak nieje povinná nič.
Ale je to veľmi smutné toto. Nechcela by som to zažívať 😢
marce63
28. apr 2015
@mysicka36 Veď práve, už tu bolo toľko diskusií, kde rodičom takéto deti vykričali, že ich musia živiť do 25 rokov. Nemusia, lebo to neboli študenti, ale flákači a príživníci. A rodičia mnohokrát úplne nevedomí. Celé je to smutné, ako sa v dnešnej dobe niektorí mladí ľudia rútia do priepasti.

Začni písať odpoveď...

Odošli