Aké sú výhody a nevýhody života na západe a východe?

didi4
18. mar 2015

Priatel dostal dobru pracovnu ponuku na vychode SR vo vacsom meste.Momentalne zijeme v BA.V com cidite vyhody a nevyhody zivota na zapade a vychode SR?Mame dilemu a nevieme sa rozhodnut...

radsej_knihu
18. mar 2015

Nerozhoduj vychod/zapad, rozoberte si tu ponuku; rozmyslite si, ci je taka oslniva ze by sa vam kvoli tomu oplatilo prestahovat (s tym su spojene aj nejake nemale naklady s ktorymi treba pocitat), ci je to dlhodobo perspektivna pozicia, tj. ake su vyhliadky na karieru, nieze potom o 3 roky sa budete stahovat zas. Tiez by pri rozhodovani malo zavazit, kde mate rodiny. Ked sa nieco zle prihodi, vzdy je dobre mat nablizku niekoho, kto ti pomoze. Ak mate rodiny na zapade a byvali by ste v Poprade, tak ti napr. na zavolanie nedojdu postrazit deti.

zltalienka
18. mar 2015

Osobnú skúsenosť nemám, ale poznám 2 páry, ktoré sa rozhodli prísť pracovať a žiť na východ SR, konkrétne Košice. Neviem, či len zhodou okolností, ale obidva páry sa po čase (3-4 roky) rozhodujú odísť naspäť na západné/stredné Slovensko. Narodili sa im detičky, chýba im pomoc rodiny, cestovanie k rodičom trvá dlho a pracovná pozícia, ktorá pred 3-4 rokmi vyzerala skvelo, už asi nie je také terno. Mesto sa im páči, zvykli si tu, kúpili byty, našli si priateľov, ale konkrétne u nich je absencia rodiny dosť vážny dôvod na sťahovanie sa.

trdielko007
18. mar 2015

zijem v ba ale som z vychodu.v ba je dost prace,ale co viem take kosice sa celkom slusne rozrastli a su tam medzinar.IT firmy ktore poskytuju uplatnenie pre sikovnych a vzdelanych mladych ludi.ja by som ak isla na vychod naspat,jednoznacne len KE...inde nie,je to o nicom s pracou atd tam

mala_hobitka
18. mar 2015

Zalezi na tej pracovnej ponuke - je to jeho vysneny job, velmi dobre plateny, ponuka je cez niekoho kto vo firme pracuje a je tam spokojny ci realne nemate tusenie ako to bude vyzerat, je tam praca pre teba? To vsetko zavazi.
Ak to chce priatel skusit nech ide do toho. Nemusite sa hned stahovat obaja. Ved sa moze stat ze praca nebude to prave orechove, pripadne sa moze stat ze by mu zmluvu nepredlzili po skusobne adt. Odporucam aby najskor isiel priatel sam, staci tyzden a uz bude vediet ze co ako - skutocny plat (zisti az pri podpise zmluvy), skutocna pracovna doba, narocnost prace atd. Potom klude mozte spolu daco prenajat.

ajana1
18. mar 2015

dajte si do pomeru co mozete ziskat a co stratit. Je moznost ze si aj ty tam najdes uplatnenie, kde mate rodinu, kamaratov a zazemie, ake su moznosti co sa tyka opatrovatelky ale aj skolok, skol a inych aktivit.

maria1989
18. mar 2015

@trdielko007 IT sú asi jediné normálne pozície v KE. ale je potrebné ovládať problematiku a angličtinu. inak sa tu dá zamestnať akurát tak v trojsmenných prevádzkach 🙄

moniciak
18. mar 2015

Podľa mňa sa dá dobre ale aj úboho žiť na východe aj na západe. Ja som z východu a určite ti privediem mnoho ľudí, ktorí si žijú sladkým životom vo vile s výhľadom na Tatry. V globále je tu ťažšie nájsť si prácu, pomaly za každou dedinou sú osady a tak... Ale ako som uviedla, keď máte dosť peňazí a prácu, ktorá vás baví, spravíte si super život či už tam alebo tam 😀

m.i.r.i
18. mar 2015

my sme napriklad byvali asi 5 rokov v BA, 3 roky na str. SK a teraz sme 3 rok na vychode..a pojdeme zas na str.Sk asi o rok 🙂 Kazdopadne - netreba riesit vychod/zapad..Treba riesit do akeho mesta idete, na ako dlho si to predstavujete, ci mate deti, kde mate rodinu...My sa presuvame vzdy tak nejako docasne napriklad..ja som z vychody, mazel zo stredneho a byvali sme aj pri jednej rodine aj pri druhej a aj v BA a aj v zahranici...tak na zhrnutie ked pojdes MIMO BA a o dost dalej - uz je to jedno ci je to stredne ci vychodne SK, ci mozno aj Zilina...ako docasne riesenie je to v pohode ( ak vam nevadi vzdialenost od rodiny) - ak budete v podnajme, tie su podstatne lacnejsie ako v BA, tiez napriklad sukromne skolky pre deti...ak vam vyhovuje zivot v mensom meste ako v BA, tak je to fajn, su to mensie vzidialenosti sa niekam dostat ( aj ked napriklad ranne zapchy v KE ci v PO vedia byt riadne)...zivot je trosku kludnejsi, je blizsie dostat sa do prirody....ak budes ty na materskej a manzel pracovat - celkom fajn -- lebo naklady na zivot su nizsie, pre mamicky celkom fajn moznosti, prechadzky z kocikom casto pri rieke, jazerach...ak to nie su KE, tak menzie mesta maju celkovo vacsi klud, nechodia elektricky, menej prachu.....mne osobne sa paci ovela viac v mensich mestach, ci uz na vychode, ci na str. SK...takze ak to planujete kratkodobo a naozaj rodina nebude az tak chybat, tak odporucam vyskusat...dlhodobo vidim problem hlavne v praci...teda manzel moze mat teraz super job, ale napriklad po case sa mu nebude v tej praci pacit, alebo ju zrusia ( neviem ake mate vyhliadky v tomto) a vtedy clovek ostane v probleme, pretoze dalsie moznosti nie su...v KE nejake pozicie su, ale v ostatnych mestach je to bieda...v BA ked sa ti nepaci, tak ides inam...v KE uz tak nenavyberas a v PO, PP a uz ani nehovorim niekde v MI nevies najst robotu podobneho zamerania odpovedajucu tvojej praxi...taktiez ak by si ty chcela pracovat, tak to velmi treba zvazit aku pracu by si si nasla...My napriklad robime vo velkych firmach, ja mam zamestnavatela v BA ale robim z domu a manzel robi vo firme co ma pobocku v BA aj KE takze sa dal do KE prelozit...ale v pripade akehokolvek problemu s mojou pracou je velka pravdepodobnost, ze by sme museli ist spat do BA - pretoze tu si nemam sancu najst nic...ale byt na materskej napriklad sa mi ci tu ci na str. SK zdalo ovela lepsie..odchadzali sme z BA ked mal syn 5 mesiacov a bolo to na nezaplatenie...