Ako by ste sa vysporiadali s tým, keby váš partner trpel psychickou poruchou?

4. aug 2020

Ako by ste sa vysporiadali s tym, keby vas partner/partnerka trpela psychickou poruchou? Isli by ste do vztahu s clovekom, o ktorom viete, ze ma nejaku psych.chorobu? Nemyslim tazke schizofrenicke stavy, vyrazne poruchy osobnosti, ale napr. depresia/panicka porucha. V rodine mame niekolko pripadov, ktore skoncili az hospitalizaciou. Tiez mam diagnostikovanu stredne tazku depresiu a beriem AD. V minulosti sa mi kvoli tomu rozpadol vztah, pretoze partner moj stav bral ako vyrazne obmedzovanie kvality zivota. Nezazlievam mu to, sama som si vedoma toho, ze zivot s depresivnym clovekom je narocny a do istej miery obmedzujuci. Som uz dlhsiu dobu sama a premyslam ci je sebectvo hladat si vztah s tym, ze uz dopredu viem, k akym komplikaciam moze dojst, a ci sa s takym niecim vedia ini stotoznit.

luccija
4. aug 2020

Nie je to sebectvo hľadať si partnera a žiť život vo dvojici.Podcenujes samu seba typický znak depresie.Prave novým vzťahom získaš chuť a energiu nový ciel a zabudneš na depresiu.Neobmedzuj sa.Su desaťtisíce ľudí s PP a depresiou a žijú plnohodnotný život.Ty už dopredu vieš, že to bude ťažké😀niektorí ľudia chcú byť v depresii, aby získali pozornosť druhých lásku, ktorá im chyba viď svokor vyssie

luccija
4. aug 2020

@kubkovamama neprezvala zodpovednosť za svoj život tzv večne dieta o ktoré sa musí starať rodina.Co by bolo, keby ste bývali na druhej strane republiky?za 25 r, keď niekto nič nezmení bude stále v depresii.Som chorá veď vidíte, že mám lieky pomáhajte, starajte sa, nevládzem...tak sa môže cítiť človek mesiac, dva, pol roka po ťažkej traume smrť rodiča, partnera nie bežný zivot kde sa nič stresujúce nestalo.Ona chce, aby ste sa starali

sunny8
4. aug 2020

Bolo toho veľa čo mi pomohlo. Odporúčam začať knihou miluj svoj život. Keď ju čítaš pozorne riadok po riadku a robíš to čo tam stojí aj keď tomu zo začiatku neveríš výsledky sa dostavia veľmi skoro 🙂

jasminka7
4. aug 2020

Baby, pisete viacere, akoby sa dala depresia ovladat volou. Neda sa, aspon nie kazda. Keby to bolo mozne, neboli by tu samovrazdy atd. Ja rozumiem, ze autorku chcete nakopnut, aby zila normalny zivot, ale treba opatrne, reci typu snaz sa mozu cloveka v takych depresiach stiahnut este hlbsie.
Pre autorku: mne to nepride sebecke hladat si partnera. Samozrejme, casom treba vyst s pravdou von.
Drzim palce, nech sa dari hladat cesty k lepsiemu...

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
4. aug 2020

@matkamirko veď píšeš, že trpel nedostatkom pozornosti, lásky v detstve a to isté si vyžadoval aj v dospelosti😊chcel Vás vlastniť ovplyvňovať stále len píšeš čo chcel a nechcel iba on😀každý jeden človek, ktoré má nejaké zle povahové črty, psychické choroby počiatky sú v detstve vzťah s rodičmi, súrodencami, šikana v škole a pod

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizuella
5. aug 2020

@sunny8 vies, prestan sa starat o oca a postaraj sa o seba. On si zivi svoju depresiu a vy sa idete roztrhat. Zacni sa tahat zo svojej depky a najdi si noveho muza proste.

elizuella
5. aug 2020

Trepes blbosti. Normalne proste akceptuj, ze mas tieto problemy. Debilitu ti radil ten tvoj ex. Najdes cloveka, ktory tomu bude viac rozumiet a bude to proste v pohode. Uplne zbytocne hadzes flintu do zita.

elizuella
5. aug 2020

Uz sa proste prestan prekonavat a konecne zacni chodit na terapiu.

elizuella
5. aug 2020

@matkamirko sak ako matka bude ficat, co riesis. Konecne bude mat dovod nesustredovat sa na seba a svoje trapenie.

kristianka2255
5. aug 2020

ahoj ja mam panicku poruchu a moj muz je stym v pohode, pomaha mi ako vie.. aj so synom, ked mi je zle, aj v domacnoati porobi..dostala som ju po tazkom obdobi v zivote(mama umrela na rakovinu,otec sa zastrelil) muz mi je velkou oporou😊

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucia147852
5. aug 2020

Ja osobne by som nešla do vzťahu s mužom o ktorom viem že má psychickú chorobu. Možno práve preto že zopár takýchto ľudí poznám. Neodsudzujem. Super kamoska má tiež depresiu a dosť ťažkú a práve na nej vidím akoby som ja osobne s týmto problémom v partnerstve žiť nedokázala. To však neznamená že po svete nechodí chlap pre teba ktorému to vadiť nebude. Sú na svete aj iné choroby a títo ľudia žijú v manželstve a tiež ich obmedzujú. Držím palce

elizuella
5. aug 2020

@matkamirko ved v pohode. Treba sa liecit a zit tak, aby bolo dobre aj s depkou. Nie je to ziadna tragedia, ked sa narodi dieta a zena nemoze dojcit a laktaciu jej zastavuju.

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizuella
5. aug 2020

@matkamirko neboj nic. Ked ju rozhadzu hormony, tak jej ten rozhadzany stav pomozu zvladnut doktorori liekmi, psychickou podporou +rodina pomocou a podporou. Da sa vselico ked chces. Len skoda, ze su taki dobravi na svete, co by ta radsej este viac zdepkarcili do nepricetnosti.

sonnenshein
5. aug 2020

@matkamirko Aj zdrava zena moze mat poporodnu depresiu, a aj zena s depresiou moze byt po porode na tom vyborne. A napriek AD mi nikto laktaciu nezastavoval.

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
5. aug 2020

@matkamirko ono to mozno z prispevku vyznieva, akoby som sa nonstop lutovala. Prave naopak, partner vacsinu vztahu ani netusil, ze som chora, pretoze som sa snazila fungovat mnohokrat aj cez bolest. Chodili sme na tury, bicyklovat, na vylety kade-tade, starala som sa o domacnost. Problem nastal az ked prisli velmi tazke dni a naznacila som mu, ze sa mi “depka” vracia. Bolo mi vycitane, ze si vymyslam a obtazujem ho s tym, ze ja ziadnu depresiu nemam, som iba leniva a neviem sa prekonavat. Vraj mam s tym zatazovat kamaratky, lebo jemu sa to nechce pocuvat. Mala som co robit sama so sebou a po takej skusenosti naozaj obcas pochybujem, ci najdem niekoho tolerantneho.

sonnenshein
5. aug 2020

Autorka, toto co si popisala nie je problem Tvojej choroby, ale chlapa co je debil. Ospravedlnujem sa za expresivny vyraz.
Depresia je rovnako choroba ako spominana cukrovka, tiez nie je vidiet, a tiez sa neda prekonat pobytom na slniecku, ako to niekedy takito egocentrici radi tvrdia.
Dobre, ze si od neho prec.

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinkaboz
6. dec 2020

ja som prezila peklo s clovekom ktory mal neliecene depresie, velmi dlho mi trvalo roky kym som prisla nato..muzske depresie su velmi tazke agresivne spravanie atd a su a ine ako zenske...ak uzivas ad je to ok