Ako ďalej so životom?

kamka29
17. máj 2014

Čaute maminy a nemaminy, mám problém, ktorý sa ťahá už dlhšiu dobu a nedokážem ho vyriešiť, tak prosím o názory, poprosím žiadne nadávky, chcem rady zo života zo skúsenosti.
S priatelom sa poznáme už ale cca 10 rokov, chodili sme spolu najskôr 5 rokov, potom sa so mnou rozisiel, po 9 mesiacoch som si nasla noveho priatela, pri nom sa mi podarilo zabudnut na toho, co som s nim chodila 5 rokov a s ktorym som opat a mam dcerku 3 rocnu.
Vtedy, ked som spoznala noveho, tak sa ku mne chcel odrazu vratit, takze rok boli natahovacky, jeden ci druhy, bolo to take hrozne, ze som z toho dostala psychicke problemy a nakoniec som si vybrala byvaleho, lebo som uz nevedela, co dalej, povedali sme si, ze si budeme musiet prejavovat lasku, rozpravat sa, proste vsetko, co je potrebne, aby vztah vydrzal, ja som povedala vtedy, ok, musis sa snazit aj ty, nemoze byt nato len jeden. Cca rok bolo vsetko ako tak ok, potom som otehotnela a on neprejavil ziadne extra potesenie, on je celkovo taky asi neemocionalny clovek. Poziadal ma o ruku, ked som bola pred porodom, no nejak sme sa k svadbe nedopracovali, lebo chcel zabezpecit byvanie atd., no myslim, ze co sa tyka mna, nema zaujem, je mu vsetko jedno, hlavne, ze ma malu a vsetko, po com vdzy tuzil, lenze ja sa trapim a moj vtedy byvaly, odisiel prec do zahranicia, kde je dodnes, no uz sme rok v kontakte. Je to tazke, lebo k sucasnemu necitim uz nic, aj ked som sa snazila, no srdcu clovek nerozkaze, ked si predstavim, ze on nema zaujem, tak u mna je to tiez na bode mrazu, najhorsie na tom je, ze sa s nim neda rozpravat, on je taky tichy, neriesi nic, ked som mu stokrat povedala co a ako, tak nic, jednym uchom dnu, druhym von.
Rodina to berie tak, ze mame byt spolu a hotovo, ze mam vydrzat, ze su aj horsie problemy, no ja si neviem predstavit, ze mam do konca zivota zit s niekym, s kym mam tak akurat kamaratsky vztah a dieta! Problem je to, ze s byvalym nemozeme na seba zabudnut, aj ked sme boli spolu len rok, aj ked je tisice km daleko, je prec uz 4 roky (dokonca sme spolu neboli od rozchodu vobec v kontakte, az za posledny rok) a je mu tam dobre, nikdy by som ho nenutila vratit sa kvoli mne, okrem toho, nema tu zazemie, ani byt, ani nic. Povedal, ze hocikedy mozem s malou prist a ze sa o nas postara a aj pracu by som tam mala, no problem je, ze by ma urcite nikto odtialto s malou nepustil a niekde som citala, ze je mozne, ze malu dostane otec do starostlivosti, ak mala sa narodila tu a ma vsetko to, co potrebuje. Lenze tu nie je pre mna ziadna praca, ja nechcem od neho nic, ja chcem len pokoj, nemam problem odist aj s malou a zarobit si a ked bude cas a peniaze, vratit sa naspat, lebo v cudzine by som ASI neostala navzdy, i ked clovek nikdy nevie..... toto je tak zhruba, napisem aj detajly, ak ma dakto nejaku skusenost, prosim pomozte.... dakujem 😢 😢 😢

svetluska82
17. máj 2014

@kamka29 no no to je tazke. NA jednej strane ak ostanes, budes prezivat ako ja, a stale si budes vycitat, že si nevyuzila sancu. JA som clovek cinu, takze ja by som to skusila, deti si rychlo zvykaju na nove prostredie, uvidis, ci otec malej bude javit ochotu sa s nou stretavat... Ved nech ti skusi ten v cudzine cosi povybavovat, ci sa ma fakt tak k cinu. A ak by ti tam bolo zle, tak sa vzdy mozes vratit na SK. A mozno sa aj tvoj partner zobudi a zmeni.....tvojim odchodom

ushuaia
17. máj 2014

@svetluska82
@kamka29 ,inak teraz idu letne prazdniny co tak vycestovat aj s malou za ,,tym v zahranici,, urobite si vylet a najma vela veci si ozrejmis ked s tym clovekom budes...My zijeme v zahranici, mimo EU, niekedy to nieje med ,,lizat,, kedze nepoznam rec , ale nasledujem partnera, ( my sme totiz taka svetova rodinka) a najma dietatu je potrebne zabezpecit adekvatne byvanie, zdr. starostlivost, casom riesit skolku ci skolu, my napr. budeme musiet za skolne platit, nastastie to teraz nieje aktualne, mala ma len 7 mesiacov...pokial nezmenime krajinu...ak by bol toto vsetko ochotny zabezpecit, ved aj spolocne...preco potom nie, lepsie je zit zivot...ako ,,prezit,, a snivat...

duracelko
17. máj 2014

@kamka29 zober dcéru a spravte si peknú dovolenku, do miesta kde je teraz tvoj niekdajší priateľ 🙂 uvidíš na čom si ked budete spolu. ked nie ste zobratý, to bude asi trocha jednoduchšie. to je len moj názor 🙂

kamka29
autor
17. máj 2014

@ushuaia ano, idu letne prazdniny, ale co poviem mojmu, ze cau, beriem malu do zahranicia za nim, ved by ho porazilo a potom sa vratim, veci budeme mat zbalene....a po druhe, on v lete pride na mesiac domov sem :D, vies, asi by ma vsetci tu zavrhli a aj cela rodina, to je vsetko stara skola, teraz sa sestra rozvadza po dvadsiatich rokoch, konecne sa odhodlala a ma mladeho priatela, tak akoze rodiacia nasi infarktuju a oni toho jej ani extra nemuseli, toho mojho miluju a tym padom ja budem ako vzdy ta zla a toto ma sere dost, lebo nemam ziadnu oporu ani v rodine

sharmana
17. máj 2014

@kamka29 nechcem ťa odhovárať, chápem, že chceš odísť od priateľa, to je ok, pokiaľ vás neviažu spoločné úvery, tak odchod je jednoduchší. Pokiaľ nie si vydatá, môžeš vycestovať aj do zahraničia. Ale problém vidím inde. Už dlho si nebola v kontakte s priatelom, ktorý je v cudzine, iba predpokladám že cez internet. Vieš sladké reči, túžba vymaniť sa so stereotypu, túžba po láske, objatí atd. ti trošku "zaružovela" oči. Načo by tomu chalanov bolo cudzie dieťa a starosti navyše? A ak ti to aj navrhol, on sám nevie ešte, čo to obnáša, budeš od neho vyžadovať starostlivosť, lebo sama nebudeš stíhať okolo malej, škôlky, práce, možno budeš musieť pracovať do večera. A nečakaj, že on bude malej nahrádzať otca. Nakoniec mu to bude liezť na nervy a vyhodí ti na oči, že je to tvoje dieťa a že mu to nebolo treba. Vieš keby bol na SK, tak by som to brala v pohode, lebo by si zbalila švestky a šla naspäť domov, ale odsťahovať sa do zahraničia (neviem či tým myslíš rovno zámorie), je trošku riskantné. Myslela si na to, že vám to vôbec nemusí vyjsť?
Ide o tvoju malú, aby si s ňou potom nependlovala hore dole. Treba trošku ochladiť hlavu a ešte o tom popremýšľať. Zájdi za mamou a vyrozprávaj sa jej, nech ti poradí. Veď vlastná matka by mala svoju dcéru vždy vypočuť. Skús sa otvorene porozprávať s priateľom, aby si zistila, či on svojí ešte o teba a ak nie, tak normálne sa porozprávať, že ako to riešiť.

sharmana
17. máj 2014

@ushuaia súhlas na vycestovanie do zahraničia s dieťaťom potrebuješ od manžela, lebo keď ťa dá na súd, môže sa to brať ako únos. Nesmieš totiž upierať otcovi právo na styk s dieťaťom a dlhodobým odchodom do zahraničia tento styk znemožníš. Súd môže rozhodnúť, že dá dieťa do opatery otcovi v tomto prípade.
Ale ty sama žena vycestovať samozrejme môžeš. Tu ide o dieťa. 😉

ushuaia
17. máj 2014

@kamka29 co sa tyka tvojej rodiny ci znamych...to je mi uplne jasne, ty budes za tu najhorsiu a este radsej ani nebudem spominat neviem-akou...to je normalne, a ,,stare skoly,, boli naucene zit prikladovo to znamena aj ked nestastna, no a co ale zdielat spolocnu domacnost...ved co povedia ostatni...nemozme im to mat za zle, len dnesna doba sa riadne zmenila...Ak si na 100% rozhodnuta od terajsieho partnera odist, tak to urob, pokial mas kam ist, jedine potom naozaj zariskovat a odist s byvalym...lenze ,,riskovat s malym dietatom,, je nezodpovedne, juj dievca tazko ti radit, si v poriadne tazkej situacii....aspon keby nebol v zahranici...vsetko by bolo lahsie

kamka29
autor
17. máj 2014

@sharmana ...nie sme iba cez internet, bol tu na otočku kvoli jednej udalosti, boli sme spolu, aj v lete minuly rok sme sa stretli parkrat, boli sme u nich na navsteve, chodila som k nim, lebo jeho sestra je moja fajn kamaratka, hraval sa tam s malou, pozna ju, mala mala pekny vztah, dokonca teraz, ked tu bol jeden ci dva dni, sme boli aj s malou s nim vonku a poznala ho, meno vedela, pritom vtedy ledva povedala dvadsat slov :D
Áno, nad tymto uvazujem tiez, ze ako to bude brat, ved ja som mu to uz milionkrat hovorila, ze to nie je lahke starat sa o dieta, hlavne, ked nie je jeho a vsetko okolo tohoto sme uz tolkokrat preberali, no on si mysli, ze to zvladne, dokonca by chcel hned dalsie dieta, proste on uz chce aj rodinu a tak....viem, je to vsetko zvlastne a nemusi to vyjst, preto ma stve, ze je tam a ja tu, ze by bolo dobre skusit to najprv tu, ale zaroven nechcem, aby prisiel o pracu, keby nam to naaaahodou nevyslo, uz som mu raz dost ublizila a teraz, keby mame byt spolu, tak to musi byt navzdy, resp. na dllllllllllllllho, lebo si to fakt nezasluzi, neboj nic, na toto myslim denno denne, ze to vyjst nemusi... :-/
a co sa tyka mojej mamy, to je tazky oriesok, myslim si, ze ona by to nepochopila, rodicia miluju mojho priatela, lebo oni su zvyknuti a myslia si, ze je vsetko ok, aj ked som mamine vravela, ze nie som takto stastna....oni maju po 60-tke a nechapu, ze sa ludia takto z nicoho nic vzdavaju rodiny atd...
a s priatelom sa rozpravam stale, resp. snazim sa, no poslednu dobu uz nevladzem, co mu mam povedat, ako mu to mam povedat, co to pomoze, laska uz neni, ked som sa ho pred niekolkymi mesiacmi spytala, ci ma lubi, tak ano, ale laska vyzera inak, to su len slova....viem, aky bol, ked sme spolu boli prvych 5 rokov, on ma pri mne istotu, ma nakupene, oprane, uvarene, upratane, postarane o malu...

seat967
17. máj 2014

@kamka29 vies trosku si si teraz zaprotirecila dokazes rozoznat ludi? a preco si neodhadla terajsieho partnera????

kamka29
autor
17. máj 2014

@sharmana ale ked nie sme zobrati, tak ako to funguje? a mala ma jeho meno? tak ci tak asi potrebujem suhlas, nie???

kamka29
autor
17. máj 2014

@seat967 tak ked mam pravdu povedat, ze on je dost tazky oriesok a dakedy sa pytam aj sama seba, ze preco nie, mozno keby som to dokazala, tak sa k nemu nevratim! 😒

seat967
17. máj 2014

@kamka29 vies co skus ist za nejakym pravnikom ohladom toho ze chces ist aj s dietatom do zahranicia ako mas postupovat 🙂

ushuaia
17. máj 2014

@sharmana oni vsak manzelmi niesu ako som citala, a v tych veciach ako by to bolo s biologickym otcom...nemam skusenost, pokial by boli manzelmi - to mas pravdu, ak vycestuje moze to byt brane ako unos...

kamka29
autor
17. máj 2014

@seat967 no, budem musiet pozistovat....

seat967
17. máj 2014

@kamka29 drzim palce viem dieta by malo byt stale s matkou. ona ho predsa nosila 9 mesiacov rodila v bolestiach ......................................................................... atd 😉

svetluska82
17. máj 2014

@kamka29 moj syn z prveho manzelstva ma priezvisko po ex, ja cestujem stale na dovolenky s nim a nikto odo mna nechcel sudne rozhodnutie, ze syn mi je zvereny do vychovy. Ccheli ho len ked som mu vybavovala pas. Takze pri vybavovani pasu partner asi bude musiet nieco podpisat.

kamka29
autor
17. máj 2014

@seat967 vdaka za podporu

kamka29
autor
17. máj 2014

@svetluska82 pas ma mala hotovy 😉 tento rok sme davali robit

ushuaia
17. máj 2014

@seat967
@kamka29 priklanam sa k odpovedi , ohladom vycestovania s dietatom by som sa poradila s pravnikom...my tu mozme diskutovat do rana... 🙂 , co sa tyka vas dvoch ty sama vies co citis, a aj to ako momentalne zijes ta nenaplna iba ubija...co mi dava jednoznacnu odpoved ...a najma tu budes mat nazory zien co ta budu odsudzovat, alebo co ti budu chciet aspon nejako pomoct sa zorientovat...rozhodnutie vsak bude iba na tebe samej...dufam ze bude spravne...

maca_p
17. máj 2014

@kamka29 len by som bola opatrna, co ak nevyjde vztah s muzom zo skandinavie? mas zadne dvierka?
ono je ine, ked sa ludia vidia dennodenne a je diametralne ine, ked su iba v pisomno-telefonickom vztahu.

sharmana
17. máj 2014

@kamka29 iba ak by to dal na súd a súd by mu určil termíny, kedy má stráviť čas s dcérkou. Zas by si to musela riešiť cez súd. Teraz keby si hneď odišla, tak sa nič nedeje, lebo dcéru máš v opatere iba ty. Respektíve by si si urobila predbežné opatrenie na to, aby si ju dostala do opatery. Samozrejme toto je skôr otázka na právnika.

svetluska82
17. máj 2014

@kamka29 inak skus mozno najprv odist od partnera , niekde do podnajmu napriklad s malou, dories si vyzivne a potom mozes riesit cudzinu. Uvidis, ci tvoj terajsi partner nezabojuje, ako bude javit zaujem o malu. A aj ty prides na ine myslienky, ked budes sama, Skuste si najprv dat pauzu vo vztahu a mozno to naberie uplne iny smer.

sharmana
17. máj 2014

@ushuaia aj ked nie sú zosobášení, môže to otec dieťaťa skomplikovať. Mala by dať na súd zverenie dieťaťa do jej starostlivosti, lebo inak to môže urobiť aj otecko dieťaťa. Okrem toho, otec dieťaťa má právo na súde taktiež vydupať si povinné stretávky s dieťaťom, striedavé trávenie sviatkov, prázdnin, nebodaj celkovo striedavú výchovu a matka bude nahraná, lebo nebude môcť s dieťatkom vycestovať.

kamka29
autor
17. máj 2014

@maca_p no ved prave toto je tazke, uz som to hore rozoberala, hocico sa moze stat, jasne, ze vztah denno denny kontakt je iny ako raz za cas alebo po telefone ci internete, preto som sa nezbalila a neodisla uz minule leto, vykaslala som sa nato, snazila som sa to skusit znova tu, no vidim, ze to nema zmysel a fakt neviem co je lepsie, ci prezivat tu ako risknut a mozno ziskat, nikde nie je iste, ci vyjde vztah, ale ak tam ziskam pracu, tak sa jej budem drzat, pokym sa bude dat, budeme zit skromnejsie, s tym nemam problem...

ushuaia
17. máj 2014

@svetluska82, v tom s tebou suhlasim...,len vies casto krat sa stava, ked zena dupne, tak slubuju hory-doly, klape to nejaky cas a potom sa vsetko vrati do starych kolaji, ale cest aj vynimkam samozrejme, niektori zabojuju pretoze nechcu stratit to najcennejsie...,,rodinu,,...mozno aj ta pauza by nebola od veci

kamka29
autor
17. máj 2014

@sharmana akoze mam dceru v opatere iba ja, kedze nie sme zobrati, ale zijeme spolu, mala ma jeho meno, tak aj tak je v mojej opatere, nie v spolocnej?

kamka29
autor
17. máj 2014

@svetluska82
@ushuaia baby, lenze som stale na rodicovskom, otehotenela som, ked som koncila VS, cize som nepracovala od vtedy, je pravda, ze mam nejake uspory, no len tak ich vyhodit do privatu, ved dokedy mi to vydrzi, tazko povedat kedy a aku pracu si zozeniem ☹ s malym dietatom, preto je to vsetko este tazsie, keby mam pracu, do ktorej po rodicaku nastupim, tak pohoda, mala este nema tri roky, az o pol roka, naschval som pisala tri, lebo som tu zaregistrovana a nechcem, aby nato niekto prisiel...

gabriela255
17. máj 2014

@ushuaia nič som nekritizovala, aspoň som si nevšimla, netreba všetko brať negatívne, ja som to zle nemyslela 😉

svetluska82
17. máj 2014

@kamka29 najvyssi cas si hladat pracu a chystat si zadne dvierka.

ushuaia
17. máj 2014

@gabriela255 v tom pripade sa ospravedlnujem, lebo dnes aj vcera so tu nasla zeny co hned kritizovali a osocovali...preto na negativita z mojej strany